YAŞAMAK KİTAP İNCELEMESİ

Merhabalar, bu yazımızda YAŞAMAK kitap incelemesi ile karşınızdayız. Gelin kitabı yakından tanıyalım:

Kitap Kimliği

Kitap Adı: Yaşamak

Yazar Adı: Yu HUA

Kitap Kalınlığı:205 sayfa

Yayıncı: Jaguar Yayınları

Yayın Yılı:2016

Tetiklediği Duygular: Dram, hüzün, merhamet.

Yaşamak’ tan bahsetmeden evvel, onu ortaya çıkartan yazarını tanıyalım. Ardından eserin yaşanmışlık dolu sayfaları arasında yolculuğumuz başlasın. 

 Yu Hua, 1960 yılında, Çin’in doğusunda doğmuştur. Çocukluğu, izleri tüm yapıtlarında görülebilecek Çin Kültür Devrimi yıllarında geçmiştir. Modern Çin edebiyatının yaşayan en önemli yazarı kabul edilen ve ilk kez bir Çinlinin aldığı James Joyce Ödülü’ nün de ( University College Dublin Edebiyat ve Tarih Derneği tarafından kendi alanlarında üstün başarı elde edenler için verilen bir ödüldür.) aralarında olduğu birçok saygın ödüle layık görülen Yu Hua’ nın eserleri, iki binli yıllarda yayımlanan romanları ve öykü kitapları ile birlikte yirmiden fazla dile çevrilmiştir.

Yu, 1966-1976 yılları arasında yaşanan Kültür Devrimi’ nin  getirdiği toplumsal değişimleri konu ediniyor. Çin’ de baskın olan komünizm tarihine de değinen Yu, bir devrimin toplum üzerinde oluşturduğu her türlü duyguyu bize kitap boyunca yaşatıyor.

İki farklı anlatıcı kullanarak hikayeyi aksettiren Yu, bu iki anlatıcının diyaloglarıyla anlatımı zenginleştiriyor.

Farklı köy ve kasabaları dolaşarak, insanlarla sohbet edip hikayelerine tanık olan asıl anlatıcı, günün birinde Fugui adında yaşlı bir köylüye rastlıyor. Fugui zengin, şımarık ve savurgan bir gençlik yaşamış ancak kumar masasında bütün zenginliğini kaybetmiştir. Doğum, ölüm, fakirlik, sevinçler, kayıplar ve daha nicelerini sığdırmıştır uzun yaşamına ancak sonunda yaşlı bedeni ve bir avuç toprağını ekip biçmesine yardım eden öküzüyle kalmıştır.

Yu eser boyunca Fugui’ nin hayatının nasıl ters yüz olduğunu aktarırken onun ailesini ayakta tutmak için verdiği mücadeleyi de vurgulamaktadır.

Dram yüklü bu muhteşem eser yayımlandığı ülkede yasaklanmış olsa da, bir köylünün yaşamının arka planında bir toplumun yaşadıklarına ayna tutmaktadır. Akıcı ve samimi üslubuyla hikayenin her satırında, her sahnesinde sanki Fugui’ nin yanındaymış gibi okuyucuyu hikayeye ortak ediyor. 

Günümüzde modern klasikler arasında yerini alan eserin arka kapak yazısını da zihninizde bir şablon oluşturması arzusuyla paylaşıyorum.

Aile servetini yiyip tükettiği gençlik günlerinde, uzun bir hayatın ona neler sunacağından habersizdir elbette Fugui.

Yıllar sonra, yaşlı öküzüyle tarlasını sürerken tanıştığı bir yabancıya hayatından söz etmeye başladığında, şımarık bir gencin başına gelenlerden fazlasını sayıp dökecektir bu yüzden: Fugui, kendisiyle birlikte altı insanın hayatını, kaderin sürprizlerini, yaşamın acılarını ve sevinçlerini anlatır. Onun dilinden – daha doğru bir ifadeyle Yu Hua’ nın kaleminden- dökülenler, insanlık durumlarına dair epik bir romana dönüşür böylece. Basit bir anlatım güçlü bir anlatı doğurur: Sabanın toprakta bıraktığı izlere benzer kağıt üzerinde satırlar. Yaşamın her şeyi kapsaması gibi, Yaşamak da hayatı olduğu gibi kucaklar. Doğumları ve ölümleri, mutsuzlukları ve umutlarıyla…

Kategoriler

Loading

Yazılar

İşe başlama

İşe başlama

İşe başlarken fikir geliştirme, fikrinizin nasıl geliştirilmesi gerektiği ile...
}

31 Mar 2022

o
l

Ekrem Duman

Finans

Banka Hesabı

Kredi

POS

ÖKC

Çek

Teminat

+

Muhasebe

SMMM

YMM

Denetim

Vergi

Bütçe

Raporlama

+

Hukuk

Sözleşmeler

KVKK

İcra

İflas

Arabuluculuk

Dava

+

İK

İşe alım

Performans

Bordrolama

Yetenek

Sadakat

Ücret

+

Bilişim

ERP

Ofis yazılımları

Sunucu

Laptop

E-fatura

E-imza

+

Satış

Satınalma

Kalite

Müşteri

İdari İşler

Güvenlik

Devlet

Bilişim

İk

Muhasebe

Finans

Güvenlik

Hukuk

İdari İşler

Kalite

Müşteri Yönetimi

Pazarlama

Satış

Satınalma

Kurumsal

Arge

Girişimcilik

Devlet

Bankacılık

Sigorta
Finansal Kiralama
Faktöring
Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıkları
Girişim Sermayesi Ortaklıkları
Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları
Aracı Kurumlar
Elektrik
Gaz
Akaryakıt
Su
Gıda
Yemek
İçecek
Tarım
Tekstil
Kimya
Taşıt
Metal
Yazılım
Eğitim
Sanat
Yayıncılık
Eğlence
Turizim
Sosyal Hizmet
Sağlık
Spor
İletişim
Ulaşım
Depolama
Gümrük
Reklamcılık
Hukuk
Muhasebe
Denetim
Danışmanlık
İstihdam
Bakım-Destek
Güvenlik
İnşaat
Mobilya
Elektronik
E-Ticaret
Toptan Ticaret
Perakende Ticaret
Kırtasiye

İşimi Kurmak İstiyorum

Kendi işinizi kurmak istediğinizde size lazım olacak bilgilerin bir araya getirildiği bölümümüzdür. Karmaşıklığa son, düzenli ve adım adım işlem adımlarını başarıp şirketinize kavuşucaksınız.

İşimi Büyütmek İstiyorum

İşinizi kurdunuz ve bir sonraki hamleye geçip büyümek istiyorsunuz. Size birçok kategoride ipuçları ve işlem adımları ile yol göstererek işinizi büyütmenizi sağlayalım.