Yaprağın Hikayesi

}

20 Oca 2021

o
l

Ekrem Duman

Sonbahar mevsiminde bir gün bir yaprak uçuyormuş o yaprak turuncu ve sarımsıymış. Sonra yere konmuş ve gökyüzüyle göz göze gelmiş. Rüzgara beni uçur demiş. Rüzgar ben yapamam, onu Allah yapabilir demiş. Rüzgar; ama Allah yaptırırsa seni uçurabilirim demiş. Yaprak çok sevinmiş. Yaprak rüzgara demiş ki sen bütün uçabilen şeyleri uçurabilir misin? Rüzgar evet demiş. Rüzgar; şimdi vakti yaprak arkadaşım hadi şimdi seni uçurayım demiş. Yaprak çok sevinmiş, mutlu mutlu uçmuşlar. Sonra rüzgar yaprağı yuvasına götürmüş.

Yaprağın evinin adı da allı kiraz ağacı imiş bu seferde ağaç ile yaprak konuşmaya  başlamışlar. Şunu konuşuyorlarmış: yaprak demiş ki; sen ne zaman meyve vereceksin? Ağaç ,yaz ve ilk baharda meyve veriyorum demiş. Ağaç yaprağa sormuş senin başka renklerin ne? Yaprakta kırmızı kahverengi ve daha çok rengim var demiş. Yaprak sormuş peki senin ne renklerin var demiş ağaç şunu söylemiş yaprak arkadaş zaten bende yaprak olduğu için seninle aynı renklerim var demiş. Yaprak ben bunu bilmiyordum demiş, söylediğin için teşekkür ederim demiş. Ağaçta rica ederim demiş. Sonra aylar geçmiş ve ağacın meyve verme mevsimi gelmiş yaprak zaten gitmişti.

Ağaç meyve vermiş, meyveler toplanmış, insanlarda yüzler gülmüştü. Ağaç ve yaprak işlerini yapmanın gururu ile yine baş başa kalmışlardı. Yaprak sayesinde meyve gölgede kalmış, ağaçta rahat ve serin bir şekilde meyveyi yetiştirmişti. Mevsimlerden yine sonbahar gelince yaprak yine rüzgarla olan yolcuğuna çıkmış, bir banka denk gelmiş ve yaprağın hiç konuşacak kimsesi kalmamış ve yaprak gittikçe solmuş bir sonraki ağaçlar ve yapraklar yeşermesi için toprakta kaybolmuş.

0 Yorum

Join Our Newsletter

Pellentesque id elit tempus, semper nibh quis, dictum neque.

Finans

Banka Hesabı

Kredi

POS

ÖKC

Çek

Teminat

+

Muhasebe

SMMM

YMM

Denetim

Vergi

Bütçe

Raporlama

+

Hukuk

Sözleşmeler

KVKK

İcra

İflas

Arabuluculuk

Dava

+

İK

İşe alım

Performans

Bordrolama

Yetenek

Sadakat

Ücret

+

Bilişim

ERP

Ofis yazılımları

Sunucu

Laptop

E-fatura

E-imza

+

Satış

Satınalma

Kalite

Müşteri

İdari İşler

Güvenlik

Devlet

Bilişim

İk

Muhasebe

Finans

Güvenlik

Hukuk

İdari İşler

Kalite

Müşteri Yönetimi

Pazarlama

Satış

Satınalma

Kurumsal

Arge

Girişimcilik

Devlet