Sosyal Medya ve Hesap İsmi Alımı
Sosyal medya ve hesaplar
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn
Sosyal medya mecraları ve Hesap alımı Tüyoları

Sosyal medya işletmeleriniz için olmanız gereken mecralardan bir tanesi, artık satışlarınızı arttırmak için müşteriye ulaşmak için mümkün olan her platformda yer alarak sıcak temasınızı korumalısınız. İyi bir iletişim ağı yönetimi hem işletmenizin görünürlük ve bilinirliliğini arttırır, hem de marka iletişiminiz için güzel bir baz sağlar.

Başlıca Sosyal Medya hesapları hangileri?

  • Twitter; 2020 yılı itibari ile dünya üzerinde 340 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunmaktadır. Takip etme üzerine kurulu olan bu uygulamanın kullanıcı sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bir çok kişi haber almak, spor aktivitelerin takip etmek ve ünlü kişilerin yorumlarına ulaşabilmek için bu uygulamayı kullanıyor. @kurumssocial hesabı ile kurums.com u takip edip güncellemerli takip edebilirsiniz.
  • Facebook; 2,5 milyar kullanıcısı ile dünyanın en çok kullanıcısı olan sosyal medya platformudur. Türkiye’de en yaygın kullanılan platformlardandır. Daha çok 35 yaş üstü kuşakta aktif kullanımı bulunuyor. Facebook mağaza konsepti ile bugünlerde amazon gibi perakende devlerine rakip olmaya hazırlanıyor. Ayrıca ödeme sistemleri üzerine libra gibi projeler geliştirerek çözümler getirmeye çalışıyor.
  • Youtube; 2 milyar kullanıcısı ile günümüzde TV’nin tahtına göz dikmiş platformdur. Her yaştan kullanıcı kitlesi vardır. Reklam modeli ile videoları ücretsiz izletmektedir. Reklamlardan kurtulmak için premium servisine abone olmanız gerekmektedir. Bu platformda açacağınız youtube kanalı ile müşterilerinize videolu olarak ürün tanıtımlarınızı ve servislerinizi tanıtabilirsiniz. Video açıklamaları ve yorumlarla kitleniz ile iletişime geçebilirsiniz. Düzgün hazırlanan profil sayfalarıda sizinle irtibata geçmek isteyenler için güzel bir yol oluşturabilir.
  • Instagram; yeni neslin telefonları elden düşürmemesine sebep kaydırarak resim ve videoları takip ettiği medya akış platformu. Çok tutulmasına sebep çok hızlı bir şekilde resim video ve storylerde kısa kısa yapılmış kolajlardan bilgi almanız. Şimdi alışveriş yap butonu ile işletmenize müşterileri yönlendirebilecek konseptleri var. Ayrıca influencer dediğimiz kitlenin tanıtımdan para kazanmasını sağlayan başlıca platformlardan. Siz de influencer yani sosyal medya ünlülerini kullanarak ürün tanıtımlarınızı yapabilir ve büyük kitlelere kısa yoldan ulaşabilirsiniz.
  • Linkedin; profesyonel iş ve kariyer platformu diyebileceğimiz sosyal medya mecrasıdır. Networking ile yüzlerce profesyonele ulaşıp iletişime geçebileceğiniz iyi bir altyapıya sahip. Burada yapılacak pazarlama çalışmalarınız linkedin in gelişmiş data havuzu ile daha keskin sonuçlar verebilir. Kişiler hakkında CV ve ücret bilgileri topladığı için çok iyi bir segmentasyon bilgisine sahip.
  • Daha bir çok platform var Tiktok, Snapchat, Medium, Tumblr, Twitch, Ekşisözlük, Donanımhaber forum gibi. Bunların her biri farklı kesilmlere hitap ediyor. İçlerinden olmak istedikleriniz size kalmış.

Hesap ismi Seçerken Nelere dikkat etmeliyiz?

Genel olarak baktığımızda işletmeniz ile ilgili olarak alabileceğiniz hesapların zaten alınmış olduğunuz görebilirsiniz. Bu çok kimsenin başına gelebiliyor. Bazı sosyal medya platformları belli aralıklarla inaktif olan hesapları silerek yeni kullanacak kişilerin bunları sahiplenmesini sağlayabiliyor. Örnek verecek olursak twitter 2019 sonuna doğru 6 ay inaktif olan hesapları sileceğini belirtti. Belli aralıklarla kullanabileceğiniz hesapları yoklamakta fayda var.

İstemiş olduğunuz hesabı direkt olarak alamasanız da bazı eklentilerle sizi anlatacak hesabı oluşturabilirsiniz. Bizim platformumuzda örnek verecek olursak kurumssocial ile sosyal medya hesaplarında yer alarak sosyal medya için bu hesapla olacağımızı belirtiyoruz. Tek bir hesapla yetinmeyip birden fazla hesap ve kanalla yapmış olduğunuz işi pazarlayabilirsiniz. Ürün ve servislere özel olarak tasarlanmış hesap ve kanallarda direk olarak müşterinin ilgisini çekmekte. Marka iletişimi açısından önünüzde fazlaca seçenek var.

En önemli nokta hangi mecrada hangi kitleye hitap ettiğinizi bilerek hareket etmek. Yukarıda bazı bilgiler paylaşarak kitleler hakkında biraz ön fikir verdik. Ayrıca yapacağınız iletişim ve alacağınız geri besleme size bu yolda en güzel tüyoları verecektir. İletişimi çeşitlendirmek ve mümkün olan her yerden sıcak iletişim işlerinize pozitif olarak yansıyacaktır

}

21 Haz 2019

l

Ekrem Duman

Finans

Banka Hesabı

Kredi

POS

ÖKC

Çek

Teminat

+

Muhasebe

SMMM

YMM

Denetim

Vergi

Bütçe

Raporlama

+

Hukuk

Sözleşmeler

KVKK

İcra

İflas

Arabuluculuk

Dava

+

İK

İşe alım

Performans

Bordrolama

Yetenek

Sadakat

Ücret

+

Bilişim

ERP

Ofis yazılımları

Sunucu

Laptop

E-fatura

E-imza

+

Satış

Satınalma

Kalite

Müşteri

İdari İşler

Güvenlik

Devlet

Bilişim

İk

Muhasebe

Hukuk

Kalite

Finans

Pazarlama

Satınalma

Arge

Kurumsal

Girişimcilik

Devlet

İşimi Kurmak İstiyorum

Kendi işinizi kurmak istediğinizde size lazım olacak bilgilerin bir araya getirildiği bölümümüzdür. Karmaşıklığa son, düzenli ve adım adım işlem adımlarını başarıp şirketinize kavuşucaksınız.

İşimi Büyütmek İstiyorum

İşinizi kurdunuz ve bir sonraki hamleye geçip büyümek istiyorsunuz. Size birçok kategoride ipuçları ve işlem adımları ile yol göstererek işinizi büyütmenizi sağlayalım.

Pin It on Pinterest

Share This