Şirketleşmek mi, şubeleşmek mı?

Büyümek beraberinde bir çok konuyu getiriyor. Büyürķen mevcut iş kolunuz yanına yanına yenilerini eklemeniz ve bir ekosistem oluşturma ihtiyacınız olabilir. Şirketlerin kurumsal yönetimleri açısından düşünülmesi gereken bir çok nokta var. Bundan dolayı sade, yalın bir organizasyon en güçlü yanınız olacaktır. Risk yönetimi, vergi yönetimi, abonelikler, organizasyon giderleri, nakit yönetimi ve bir çok unsur açısından çoklu şirket yapısı zorluklar çıkarmakta. Şirketleşmek mi yoksa şubeleşmek mi üzerine düşünülmesi gereken konulardan biri olarak gözüküyor.

Kurumsal yönetimi rahatlatmak için ne yapabilirim?

  • Alt işletme, yani şubeleşme ile işinizi büyütün
  • Şirket adları ile değil, şirketinize ait markalarla bilinirliğinizi sağlayın.
  • Organizasyon yapınızda ortak destek ekipleri konumlandırın(ik,finans, satınalma). Alt işletmeler için o iş koluna özel ekipleriniz olsun.
  • Bütçelerinizi ve nakit akışınızı alt işletme bazında takip edin.

Şubeleşmek ile ne kazanırım?

Nakit akışınızı farklı şirket açmayarak daha rahat yönetebilirsiniz. Vergisel açıdan örtülü sermaye aktarımı gibi teknik konularla karşılaşmazsınız.

Şirket organlarını daha rahat takip edersiniz. Yönetim kurulları, pay defterleri, yıllık üyelik aidatları ve vergilerden tasarruf sağlarsınız.

Şirkete ait riskleri daha az masrafla daha rahat takip edersiniz. Avukatlık, smmm, ymm, teşvik danışmanlığı gibi hizmetleri şirket başına ödeme yapmak durumundasınız, bu masraflardan tasarruf edersiniz.

Şirkete ait abonelikleri daha rahat takip edebilirsiniz. İto üyelikleri, kira yönetimi, elektrik, su vs gibi.

Unutmayın sadelik her zaman kazandırır. Belli sektörler için ayrı şirketleşme şart. Gerisi için sadeliği tercih edin. Günümüzde birbirinin tamamlayıcısı işlerde çok iyi ekosistemler oluşturuluyor. İşlerin her biri birbirinden bağımsız olsa da tek şirket altında birden fazla Nace kodu ile çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Alt işletmeler sayesinde işlerinizi ayırırken muhasebe ve raporlama olarak da sistemlerinizi kurarken ayrımlarınızı yapın ve raporlamanızı buna göre dizayn edin. İşin ilk kısmında sistemlerin dizaynını yaparsanız ileride geçmişe yönelik çok net raporlama imkanına sahip olabilirsiniz.

Her şeyden önce stratejik planlama ile büyüme noktalarınızı belirleyin. Hangi zaman hangi işe giriş yapacağınızı belirleyin. Ardından yasal mevzuat araştırması yaparak şirketleşmek mi gerekiyor, yoksa şubeleşme ile işlerinizi çözebiliyor musunuz kontrollerinizi yaparsınız.

}

10 Ağu 2021

l

Ekrem Duman

Finans

Banka Hesabı

Kredi

POS

ÖKC

Çek

Teminat

+

Muhasebe

SMMM

YMM

Denetim

Vergi

Bütçe

Raporlama

+

Hukuk

Sözleşmeler

KVKK

İcra

İflas

Arabuluculuk

Dava

+

İK

İşe alım

Performans

Bordrolama

Yetenek

Sadakat

Ücret

+

Bilişim

ERP

Ofis yazılımları

Sunucu

Laptop

E-fatura

E-imza

+

Satış

Satınalma

Kalite

Müşteri

İdari İşler

Güvenlik

Devlet

Bilişim

İk

Muhasebe

Hukuk

Kalite

Finans

Pazarlama

Satınalma

Arge

Kurumsal

Girişimcilik

Devlet

İşimi Kurmak İstiyorum

Kendi işinizi kurmak istediğinizde size lazım olacak bilgilerin bir araya getirildiği bölümümüzdür. Karmaşıklığa son, düzenli ve adım adım işlem adımlarını başarıp şirketinize kavuşucaksınız.

İşimi Büyütmek İstiyorum

İşinizi kurdunuz ve bir sonraki hamleye geçip büyümek istiyorsunuz. Size birçok kategoride ipuçları ve işlem adımları ile yol göstererek işinizi büyütmenizi sağlayalım.

Pin It on Pinterest

Share This