Kariyer yolculuğuna çıkılmadan atılması gereken adımlar

İş yaşantınız boyunca yaşadıklarınız kariyerinizi oluşturacak. Peki iyi bir kariyer için neler yapmanız gerekiyor?

Öncelikle kariyer başlangıcının pskilojik bir yönü var.Birçok kişi kendine rol model alarak kimi gördüyse ona dönüşmek istiyor. İnsan bildikleri ile sonraki hamlelerini yapar. Bundan dolayı bilmediklerimize ulaşmada, yeni ufuklara ulaşmada geç kalmamak gerekiyor.

Bir çok genç bir yönlendiren olmadığı için rüzgarda savrulan yaprak gibi rüzgar ne yöne eserse o yönde kendini buluyor. Aslında hayatımıza yön verecek anahtar unsurları edinsek bu rüzgarda keni yönümüzü tayin edecek araç ve gereçlere ulaşmış olacağız.

Güçlü bir eğitim bu araçların en başında gelen unsurlardan bir tanesi. Bundan da önemlisi insanın sürekli öğrenmeyi kendine düstur edinmesidir.

Okullarda öğretilen bilgiler yüzeysel kalmakla birlikte gerçek yaşam alanında kullanacagın bilgiler için özel bir çaba sarfedip öğrenmek gerekiyor. Ortaokul ve lise seviyesinden itibaren hayatın ileri aşaması için gerekli altyapıyı hazırlık ve bulunan ortamlarda temas sağlanan kişiler, kişinin psikoloji ve yetenek tarafını tamamlayacak.

Üniversite seçimi hedef belli ise ilerisi icin biçilmiş bir kaftan rolü oynuyor. Çünkü içinde bulunulan eğitim ortamı zaten seni o yönde ilerletiyor.

Peki hedef belli değil ve okunan üniversite sadece diploma almak içinse ne olacak? Burda alınan eğtimin dışında kişiye başka bir motivasyon kaynaği gerekiyor. O da ilerisi için para kazanabileceği alternatif iş kollarını seçip kendini ona göre donanıma sahip hale getirmek. Burda kişi ilgi alanını oluşturup kendi kendine öğrenme veya kurslara giderek ilgili bilgi ve yetenkleri kazanma yolunu seçmeli.

Şunu unutmamalı en basta gencleri kendini ifade edebilen, araştırma ve öğrenmeyi kavramış, kendi işini becerebilen insan olarak yetiştirmek gerekiyor. Gerisi kendisi gelecek ve su yolunu bulacaktır.

kariyer yolculuğuna başlarken

Aile içinde gençlere söz hakkı tanıyın ve onların anlattıklarını dinleyin. Kendini ifade edebilsin. ( sen sus konuşma; sen karışma, büyüklerin isine karışılmaz; eski köye adet getirme; icat çıkarma) gibi ifadelerden kaçının.

Kendi işini halledebilsin. Temizlik, mutfak gerçek hayat işlerine onları da katın. İlerde bir birey olarak kendi işini halledebilir bir kişi olsun.

Öğrenmeyi öğretmek sizin aktarabileceğiniz gerçek yaşamdan kesitlerle aktarabileceğiniz tecrübelerden oluşuyor. Balık vermeyi değil balık tutmayı öğretin. Problemler ,le başa çıkma yöntemlerinizi detaylandırın. Şöyle bir iş vardı bu yöntemle çözdük. Veya surdaki hatayı yapmasak daha iyi olacaktı. Sonraki sorunlar için için bu şekilde tecrübeler ile alternatif sorun çözme tekniklerini geliştirebilsin.

Teknik, pskiloloji, çevre etkileri gibi birçok unsuru yöneterek kariyere iyi bir başlangıç yapmak, yaptırmak sizin ve ailenizin elinde.

Kategoriler

Loading

Yazılar

İşe başlama

İşe başlama

İşe başlarken fikir geliştirme, fikrinizin nasıl geliştirilmesi gerektiği ile...
}

5 Eki 2022

o

İK

l

Ekrem Duman

Finans

Banka Hesabı

Kredi

POS

ÖKC

Çek

Teminat

+

Muhasebe

SMMM

YMM

Denetim

Vergi

Bütçe

Raporlama

+

Hukuk

Sözleşmeler

KVKK

İcra

İflas

Arabuluculuk

Dava

+

İK

İşe alım

Performans

Bordrolama

Yetenek

Sadakat

Ücret

+

Bilişim

ERP

Ofis yazılımları

Sunucu

Laptop

E-fatura

E-imza

+

Satış

Satınalma

Kalite

Müşteri

İdari İşler

Güvenlik

Devlet

Bilişim

İk

Muhasebe

Finans

Güvenlik

Hukuk

İdari İşler

Kalite

Müşteri Yönetimi

Pazarlama

Satış

Satınalma

Kurumsal

Arge

Girişimcilik

Devlet

İşimi Kurmak İstiyorum

Kendi işinizi kurmak istediğinizde size lazım olacak bilgilerin bir araya getirildiği bölümümüzdür. Karmaşıklığa son, düzenli ve adım adım işlem adımlarını başarıp şirketinize kavuşucaksınız.

İşimi Büyütmek İstiyorum

İşinizi kurdunuz ve bir sonraki hamleye geçip büyümek istiyorsunuz. Size birçok kategoride ipuçları ve işlem adımları ile yol göstererek işinizi büyütmenizi sağlayalım.

Pin It on Pinterest

Share This