İşe başlama

Bir işe başlarken ilk başta iş fikrinin kafanızda oluşması gerekli. Bu da sizin hayat tecrübenizle gelişen bir durum. Ya çocukluk anıları, ya baba mesleği, ya da eğitim hayatınızda edindiğiniz özellikler veya ücretli olarak başkasının yanında çalıştığınız zamanlar bu iş fikri için size ateşleyici olacaktır.

Fikir

Fikir başlangıçta zayıf bir düşünce olarak başlar ama ona destek olacak birçok etmen olacaktır. Eğitim ve hayat tecrübeleri ile fikrinizi desteleyecek düşünceleriniz bu fikri büyütecektir.

İstişare

Fikrinizi başkalarıyla paylaşarak, deneyimi olanlar varsa onlara sorarak, uzmanlardan görüş alarak hatta danışmanlık alarak konuyu istişare etmek fikrinizi güçlendirmenin ona doğru şekil vermenin en iyi yollarından biridir.

Araştırma

Günümüzde internetin getirmiş olduğu kolaylıklar sayesinde araştırma yapmak oldukça kolaylaştı. Fikrinize yönelik dünyada neler oluyor, örnekleri var mı, varsa farklılaştırarak daha iyisini ben nasıl yaparımı düşünmek gerek. Gezmek ve yerinde görmekte sizi geliştirecektir. Fuarlara katılmak, yabancı ülkelerde işleyiş nasıl yerinde canlı örnekler varsa görmek hayal dünyanızı daha da genişletecektir, ufkumuzu açalım.

Motivasyon

Fikrinizi canlı tutacak, bir kıvılcımdan kora dönüştürecek ilgi ve alakanızı sıcak tutacak yollar bulmanız lazım. Ayran gönüllülük, her işi yapabilirim deyip o fikirden bu fikre sürekli fikir değiştirmek mental olarak sizi bitirecektir. İlk önce zihninizi hazırlayın, fazlalıklardan kurtulun, sizi yoran yerinde saymanıza sebep olan şeyleri hayatınızdan çıkarın. Patinajdan çıkıp gaza basmaya başlayınca hedefe kitli ilerlemenizi sağlayacak yöntemler geliştirin. Evet belki kolay değil ama zoru başarmak gerek. Bu motivasyon sizi ileri taşıyacak.

Cesaret

Herşeyden uzak durmak, kalıpların içinde, kısır döngü içinde her gün aynı şekilde tekrar eden bir hayat mı, yoksa fikrinizin peşinde kendinizi eğittiğiniz, her gün yeni bir şey öğrenerek daha iyisini nasıl yaparım dediğiniz bir hayat mı? Cesaret işte burada kalabalık yığınlardan sizi sıyırıp ortaya çıkaracak yegane hasletiniz olacaktır. Özgüveniniz olsun, ben bunu yaparım demeli, kendinizde yapacak gücü ortaya çıkarmalısınız.

Plan

Tüm fikir ve onun etrafında düşündükleriniz şekillenmeye başladıysa bunu bir plan dahilinde yapmak en güzeli olacaktır. Yazmadığınız her şey buharlaşacaktır, bu yüzden düşüncelerinizi yazmak en güzeli olacaktır. Bunun için kısa kısa notlar tutun, artık telefonlar seslerinizi çok güzel bir şekilde metne çevirip sizin için notunuzu tutuyorlar, teknolojiyi kullanalım. Strateji geliştirmek, hayattaki satrançta bir sonraki hamleleri planlamak gerek. Pişmanlıkların çoğu bir kaç adım sonrası düşünülmeden harekete geçilmesinden kaynaklanıyor. Oysa adım adım bir sonraki hareketleri planlarsanız tıkanabileceğinizi düşündüğünüz yerde elinizde farklı şekilde ilerleyebilecek alternatifler oluşturmuş olursunuz.

Söz uçar yazı kalır
Söz uçar yazı kalır

Tavsiye

Sizlere internette başka kaynaklarla alternatifler sağlamak istiyorum. Burada youtube da bir kanaldan bahsetmek istiyorum. Kanala ait videoların linki burada https://www.youtube.com/channel/UC5d8NIYE8VDwhGJ28lWRTXg/videos İyi bir fikir den yola çıkarak güzel bir iş çıkarmışlar, internetten bu tarz bilgileri mümkün olduğunca sizlerle paylaşarak düşünce dünyamızı geliştirmeye çalışacağım.

Sağlıcakla kalın, düşünün:)

}

17 Kas 2019

l

Ekrem Duman

Finans

Banka Hesabı

Kredi

POS

ÖKC

Çek

Teminat

+

Muhasebe

SMMM

YMM

Denetim

Vergi

Bütçe

Raporlama

+

Hukuk

Sözleşmeler

KVKK

İcra

İflas

Arabuluculuk

Dava

+

İK

İşe alım

Performans

Bordrolama

Yetenek

Sadakat

Ücret

+

Bilişim

ERP

Ofis yazılımları

Sunucu

Laptop

E-fatura

E-imza

+

Satış

Satınalma

Kalite

Müşteri

İdari İşler

Güvenlik

Devlet

Bilişim

İk

Muhasebe

Finans

Güvenlik

Hukuk

İdari İşler

Kalite

Müşteri Yönetimi

Pazarlama

Satış

Satınalma

Kurumsal

Arge

Girişimcilik

Devlet

Bankacılık

Sigorta
Finansal Kiralama
Faktöring
Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıkları
Girişim Sermayesi Ortaklıkları
Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları
Aracı Kurumlar
Elektrik
Gaz
Akaryakıt
Su
Gıda
Yemek
İçecek
Tarım
Tekstil
Kimya
Taşıt
Metal
Yazılım
Eğitim
Sanat
Yayıncılık
Eğlence
Turizim
Sosyal Hizmet
Sağlık
Spor
İletişim
Ulaşım
Depolama
Gümrük
Reklamcılık
Hukuk
Muhasebe
Denetim
Danışmanlık
İstihdam
Bakım-Destek
Güvenlik
İnşaat
Mobilya
Elektronik
E-Ticaret
Toptan Ticaret
Perakende Ticaret
Kırtasiye

İşimi Kurmak İstiyorum

Kendi işinizi kurmak istediğinizde size lazım olacak bilgilerin bir araya getirildiği bölümümüzdür. Karmaşıklığa son, düzenli ve adım adım işlem adımlarını başarıp şirketinize kavuşucaksınız.

İşimi Büyütmek İstiyorum

İşinizi kurdunuz ve bir sonraki hamleye geçip büyümek istiyorsunuz. Size birçok kategoride ipuçları ve işlem adımları ile yol göstererek işinizi büyütmenizi sağlayalım.