Gece, Günden Düne Doğru

Gece kelimesinin anlamı

Çok eski tarihlerden günümüze kalan kaynaklara bakıldığında kelimenin kökeni “keçe” olarak karşımıza çıkar. Bu da “ geçe, geç vakit, dün” anlamında kullanıldığını gösterir. [Irk Bitig] Başka kaynaklarda “geride kalan” anlamında da kullanıldığı görülüyor.

Kelimenin ardına gizlediği anlam kısacık, geçmişine bakıldığında bir yaşanmışlık bir mazi barındırmıyor lakin insanoğlunun ardında anlam kazanıyor, her insan da farklılaşan bir anlam…

Peki “gece” deyince sizin zihninizde canlanan kırıntılar neler???

Gün ışığının hızıyla yaşanan tüm rutinler son bulup da güneş başka diyarları aydınlatmak için usulca çekildiğinde ve biz duvarlarımıza kokusu sinen sessizlikle birlikte kalırız gece ile başbaşa. Tüm rutinlerin bitişiyle iç sesimiz de geceye bir şeyler anlatmaya başlar. Fizyolojik psikolojik ne derdi ne sevinci ne sırrı varsa döker içini geceye. İşte bu yüzden belki de gece hepimizin sırdaşı değil midir?

Kimseye söyleyemediklerimizi geceye fısıldarız. Kimseyle edemediğimiz kavgayı onunla ederiz. Kimseyle çözemediğimiz sorunlarımızı onunla çözer, yaralarımızı onunla sararız. Belki de budur ruha şifa olan kim bilir.

Sadece olumsuz duyguların dışavurum zamanı değildir elbette ki gece. En özel günlerin hazırlıkları; düğün, bayram, doğum, sevgiliyle vuslat zamanlarında da gecedir bizleri kucaklayan. Bu sefer gecemize ortak ettiklerimizle kalabalıklarla sarar etrafımızı ve paylaşır duygularımızı.

“Dün” demişler geceye eskiler. Halbuki yaşadığımız o an gece vakti ise neden dün diye anlamlandırmışlar ki? Çünkü gece olunca hep dün düşer gecenin ortasına. O dün belki bir önceki günü belki de 30 sene önceki dünü kasteder. Değil midir ki yaşlılar hep gece çoluk çocuk etrafına toplanınca başlarlar kendi dünlerini anlatmaya. Sevdalarını, kavuşmalarını, çocukluklarını, gençliklerini ama hep dünlerini…

Biz küçükken evimizin sobalı salonunda elektrikler kesilip de dedemin antika gaz lambasının ışığına kaldığımızda çöken gecenin muhabbetleri bize en güzel dünleri bıraktı. Belki de bu yüzden gün ışığının hızıyla yaşanan tüm rutinler son bulup da güneş başka diyarları aydınlatmak için usulca çekildiğinde şimdi yanımda olmayan o gaz lambasının hatırına severim loş aydınlıkları. Güzel dünlerde yaşamak güzel geceler biriktirmektir.

Haydi kapatın ışıkları, açın sonuna kadar perdeleri ve yıldızların ışığı ile dalın gece yolculuğunuza ve bakın ne kadar derinlere gidip ne kadar dünü bugüne getirebildiğinize…

            Belki 8 belki 9 yaşlarında bir kız çocuğu;  balkonlarını hanımeli ve zakkum çiçeklerinin sarmaladığı pembe boyalı iki katlı evin ikinci katında dedesinin anılarını dinlerken dizinin dibinde elektrikler pıt diye kesilir. Her elektrik kesildiğinde yaptığı gibi dedesinin talebi üzerine titrek ışıklı gaz lambasını salonun ortasına arz eder ve gecenin güzelliği loş ışıkla birlikte salonu doldurur.  Bir tek yıldızlar vardır geceyi aydınlatan bir de o titrek ışıklı gaz lambası. Varın siz hayal edin geceyi ışıldatan o hatıraları…

                                                                                                          Muhabbetle…

Son çıkan yazılar

}

21 Nis 2021

l

Büşra MARANGOZ

Finans

Banka Hesabı

Kredi

POS

ÖKC

Çek

Teminat

+

Muhasebe

SMMM

YMM

Denetim

Vergi

Bütçe

Raporlama

+

Hukuk

Sözleşmeler

KVKK

İcra

İflas

Arabuluculuk

Dava

+

İK

İşe alım

Performans

Bordrolama

Yetenek

Sadakat

Ücret

+

Bilişim

ERP

Ofis yazılımları

Sunucu

Laptop

E-fatura

E-imza

+

Satış

Satınalma

Kalite

Müşteri

İdari İşler

Güvenlik

Devlet

Bilişim

İk

Muhasebe

Hukuk

Kalite

Finans

Pazarlama

Satınalma

Arge

Kurumsal

Girişimcilik

Devlet

İşimi Kurmak İstiyorum

Kendi işinizi kurmak istediğinizde size lazım olacak bilgilerin bir araya getirildiği bölümümüzdür. Karmaşıklığa son, düzenli ve adım adım işlem adımlarını başarıp şirketinize kavuşucaksınız.

İşimi Büyütmek İstiyorum

İşinizi kurdunuz ve bir sonraki hamleye geçip büyümek istiyorsunuz. Size birçok kategoride ipuçları ve işlem adımları ile yol göstererek işinizi büyütmenizi sağlayalım.

Pin It on Pinterest

Share This