Bulut Depolama Çözümleri

}

17 Kas 2019

l

Ekrem Duman

Bilgisayarınızda ya da cep telefonunuzda yer sıkıntı yaşıyorsanız bu derdinize deva yazımı okumanızda fayda var. Resimler, ofis uygulama dosyaları derken yeni bir uygulama kurmaya yer kalmıyor. Bir kaç farklı bulut depolama çözümleri ve özellikleri üzerinde duracağız.

Çözüm 1:Google Fotoğraflar

Google Fotoğraflar Logo

16 MP ve 1080p HD’ye kadar fotoğraf ve videoları sınırsız ve ücretsiz yedekleyin. Bu fotoğraflara ve videolara istediğiniz telefondan, tabletten veya photos.google.com adresine giderek bilgisayardan erişebilirsiniz. İsterseniz google drive entegrasyonu ile 15 gb a kadar ücretesiz fotograflarınızı ve videoları orjinal halinde saklayabilirsiniz.

Google Fotoğraf örnek

Ücretsiz depolama özelliklerinin yanı sıra Google’ın teknolojik altyapısı da burada kendini gösteriyor. Gelişmiş arama sayesinde deniz manzarasında çekilmiş fotoğrafları görmek isterseniz arama yerine deniz yazmanız yeterli. Kendisi zaten kişilere göre fotoğrafları tasnif edip size arşivinizde istediğiniz kişiye ulaşma imkanı tanıyor. Zaman çizelgesi ile istediğiniz tarihe hızlıca ulaşmanıza imkan tanıyor. Ayrıca google asistan size kendisi kolajlar müzik ekleyerek anılarınızdan güzel süprizler hazırlayabiliyor. Fotoğrafları editleme şansıda bulduğunuz güzel bir alternatif .

Web, tablet ve cepten ulaşabilirsiniz.

Çözüm 2:Google Drive

Google Drive Logo

Google Drive dosya yedekleme çözümüdür. İki versiyonu mevcut; bireysel ve ticari.

Drive versiyonları

Ürüne hem bilgisayardan hem de mobil uygulamasından ulaşabiliyorsunuz. Bütün dosyalarınız her daim elinizin altında ve kolay paylaşılabilir olduğu için büyük bir konfor sağlıyor. Aynı zamanda bulut yedeklilik elde ettiğiniz için donanımlarınızın başına birşey gelir endişesi taşımıyorsunuz.

En sevdiğim özelliklerinden biri de büyük dosyaları kolaylıkla paylaşım yapabilmeniz. Gb larca büyüklükte bir dosyayı sadece link vererek paylaşabiliyorsunuz. Paylaşımı isterseniz herkesin görebileceği gibi veya mailine yetki verdiğiniz kişiler görebiliyor.

https://www.google.com.tr/drive/about.html

Çözüm 3:One Drive

Microsoft’un bulut depolama çözümü One Drive Microsoft Ofis uygulumaları ile birlikte paket halinde satılmakla beraber ayrı bir servis olarak da alabileceğiniz bir çözüm.

https://products.office.com/tr-tr/onedrive-for-business/online-cloud-storage

One Drive Bireysel

One drive 5 gb ücretsiz üyelik sunarken 100 gb için 1,99 USD aylık ücret almakta. Microsoft office ürünleri ile birlikte alındığında daha ekonomik ve alan olarak büyük bir hacme ulaşabiliyorsunuz.

One drive bireysel planlar

Bir çok üniversite microsoft ile işbirliği yaparak öğrencilerine microsoft ürünlerini ücretsiz kullandırabiliyor, öğrenci iseniz bu imkanı da mutlaka değerlendirin. Ülkemizde 2,7 milyon Anadolu üniversitesi öğrencisi (açıköğretim dahil) olduğunu da göz alırsak üniversitelerin sağladığı bu imkanlardan yararlanmak gerek. Ayrıca edu mail adresinizle de birçok online üyelik de avantaj elde edebilirsiniz.

https://www.anadolu.edu.tr/e-posta/office-365

Çözüm 4:Box

Karşımıza içerik yönetim uygulaması olarak çıkan Box. Bu işte kendini daha çok iş dünyasına yönelik çözümleri ile ön plana çıkartıyor. Büyük miktarda veri üreten firmalar için yapay zeka ve makine öğrenimi ile verilerinizin içinden size tasniflendirme yapabilmek için veriler çıkarıtyor.

Box yetenekleri

Ayrıca iş akışı ve süreç otomasyonları için de ürünü mevcut.

Fiyat tarifesi bireyselde bu tabladaki gibi:

Box bireysel plan

İş planı aşağıdaki gibi:

Box iş planı

Daha detaylı fiyatlandırma için link: https://www.box.com/pricing

Çözüm 5:Amazon Drive

Amazon artık internet dünyasının en büyük depolama sağlayıcılarından biri büyük bir internet ekosistemi kurdu. Prime üyelik çatısı altında bir çok hizmeti sunarak bir çok kişiye ulaşıyor. Sadece prime üyelik ile fotoğraflarınız için sınırsız depolama ve videolar için 5 gb yer sağlamakta. Diğer ücretli üyelikleri de aşağıdaki gibi:

https://www.amazon.com/b?ie=UTF8&node=15547130011

Çözüm 6:Mega

Megaupload adlı eski girişimden sonra mega adı ile depolama konusunda yola devam eden firmadır.Yeni zelanda da yerleşik olduğundan .nz alan adını kullanmakta. 50 gb ücretsiz depolama imkanı tanıyor.

mega depolama sayfası

https://mega.nz/

Çözüm 7:Lifebox

Turkcell operator olarak servislerini geliştirerek bir servis ekonomisi oluşturuyor. Lifebox da bu servislerden biri. Kullanıcılarına 5 GB standartta ücretsiz paket tanımlamakla beraber. Diğer yabancı teknoloji devlerindeki özellikleri kendine toplamakla beraber ekstra özellikler de eklediğini görmekteyiz. Fiyat planlarına bakınca da daha avantajlı fiyatlar gözlemlenmekte. Üyelik paketlerini üye olmadan görememektesiniz.

Lifecell fiyat oplanı

https://mylifebox.com/#!/welcome

Tek başına servis olarak sunan firmalar olduğu gibi bir ekosistemde yan servis olarak da sunulan bulut depolama çözümlerinde size en çok yarayacak olanı bulmak size kalmış.

Umarın bulut depolama çözümleri üzerine yazımı beğendiğiniz. Yazıyı paylaşarak daha çok kişinin bilgiden faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Diğer yazılarımda görüşmek üzere.

1 Yorum

  1. Ekrem Duman

    Merhaba

Siz de kurums platformuna katkıda bulunun.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Join Our Newsletter

Pellentesque id elit tempus, semper nibh quis, dictum neque.

Finans

Banka Hesabı

Kredi

POS

ÖKC

Çek

Teminat

+

Muhasebe

SMMM

YMM

Denetim

Vergi

Bütçe

Raporlama

+

Hukuk

Sözleşmeler

KVKK

İcra

İflas

Arabuluculuk

Dava

+

İK

İşe alım

Performans

Bordrolama

Yetenek

Sadakat

Ücret

+

Bilişim

ERP

Ofis yazılımları

Sunucu

Laptop

E-fatura

E-imza

+

Satış

Satınalma

Kalite

Müşteri

İdari İşler

Güvenlik

Devlet

Bilişim

İk

Muhasebe

Finans

Güvenlik

Hukuk

İdari İşler

Kalite

Müşteri Yönetimi

Pazarlama

Satış

Satınalma

Kurumsal

Arge

Girişimcilik

Devlet

%d blogcu bunu beğendi: