Sanal ofis çözümleri, 2020 için rehberiniz

Sanal Ofis Nedir?

Sanal ofis nedir, kimler için sanal ofis hizmeti almak daha mantıklı gelin beraber inceleyelim. Bir çok iş hayatına yeni atılan kişi hemen bir yer tutup, bir çok kalemde masraf oluşturmaya başlar. Elektrik, su, telefon, internet abonelikleri ve kira, aidat, stopaj gibi maliyetlerle uğraşmak zorunda kalır. Aslında birçok yeni iş sahibi adres belli olsun, resmiyette bir yerimiz gözüksün şeklinde ilerleyerek bu maliyetlere katlanıyor. Artık bu kalemleri yönetimi ile sizi uğraştırmayacak alternatif çözümler çıkmaya ve gün geçtikçe büyüyüp kendi halinde bir sektör olarak büyümeye devam ediyor. Sanal ofisler maliyet azaltma ve merkezi konumlarda adres gösterme gibi prestij sağlayıcı özellikleri ile öne çıkmaya başladılar.

Sanal Ofis Hizmetleri

Sanal ofislerde bir çok farklı hizmetle sektörde bir birleri ile yarışarak girişimcilere hizmet sunuyorlar. Bunlardan bir kaçına göz atarsak alabileceğiniz başlıca hizmetler aşağıdaki gibidir:

 • Yasal adres gösterebilme imkanı
 • Posta kargo takibi
 • Telefon hattı tahsisi
 • Çağrı karşılama, sekreterlik hizmetleri
 • Toplantı odası kiralama günlük-saatlik
 • Çalışma odası kiralama günlük-saatlik

Sektörde baktığımızda aşağıdaki birkaç firma bu konuda öne çıkmakta.

Sanal ofis firmaları:

eofis, workinton, kolektifhouse, regus, kamara ...

Sanal ofiste yasal adres gösterme işlemi nasıl olur?

Firma ve sizin aranızda yapılacak bir sözleşme ile size bir m2 tahsis etmeleri gerekiyor vergi dairesine göre. Vergi dairesi yoklama memurları yerinde yoklamaya gelip ofisin olup olmadığı ile ilgili yerinde tespit yaparlar, genelde masa sandalye ofis mobilyası gibi kalemlerin tabletleri ile fotografı çekilerek yetkiliye yoklama fişi imzalatılır. Bazı durumlarda yerinde yoklama kaldırılmıştır. Bunlara uyan bir durumunuz varsa yerinde yoklama yapılmaz.Değişiklik aşağıdaki şekilde 03.10.2019 da yapılmıştır:

 1. Gerçek kişi mükelleflerden nakliyecilik faaliyetinde bulunup münhasıran yük ve yolcu taşıyanların işe başlama yoklaması, adres değişikliği yoklaması,
 2. Yerleşim yeri adresinde serbest meslek faaliyetinde bulunanların işe başlama yoklaması, adres değişikliği yoklaması,
 3. Sermayesi üç yüz elli bin Türk Lirası ve üzerinde olan şirketlerin (imalatçılar hariç) adres değişikliği yoklaması, şube açılış yoklaması,

Sanal Ofiste telefon hizmeti nasıl alınır?

Mevcut bir hattınız varsa numaranızı ilgili firmaya devredebilir, sıfırdan numara alacaksanız ilgili firmadan numara tahsis edilmesini talep edebilirsiniz.

Sanal Ofis kimler için ideal?

Yeni başlangıçlarda ve küçülme aşamasındaki firmalarda maliyet unsurlarını kontrol altında tutmak için ideal bir çözüm türü sanal ofisler olarak karşımıza çıkmakta. Bir çok firma bu yönde tercihte bulunarak hızlı bir şekilde yol alma ve maliyet odaklı yaklaşımla sorunlarına çözüm bulmaktadır. Daha çok büyük şehirlerde ve kiralama gibi maliyetlerin yüksek olduğu yerlerde popülerliğini hızla arttıran bir sektör haline geldi. Sanal ofis firmaları ile ilgili birkaç bilinen örnekte paylaştık umarım sizde maliyet avantajı yakalayacak bir çözümü kolayca bulabilirsiniz.

WordPress ile nasıl para kazanırım?

WordPress ilk çıktığında basit bir blog platformuydu. Kodlama bilgisine gerek olmadan internette basit bloglar yapmanıza yardımcı oluyordu. Şimdilerde online ortamda para kazanma için yegane ortamlardan biri.

Zamanla platform kendini geliştirdi. Artık e ticaret sitelerinden tutun da büyük yayıncıların sitelerine internet sitelerinin %30 una güç veriyor. Temalar ve eklentiler ile büyük bir ekosisteme dönüşen yapı kodlama bilgisine gerek kalmadan insanların internet siteleri tasarlamalarına büyük destek sağlıyor.

WordPress ile Para Kazanma

WordPress ile blog yazarak para kazanmak kolay bir iş değil. Sıkı bir disiplin gerektiriyor. Belli bir niş alan belirleleyip kendinizi ayrıştırmanız gerekiyor. Google gibi arama motorlarında doğal olarak yukarı sıraları yakalayabilmek için yoğun emek sarf etmeniz gerekiyor.

WordPress platformunu kullanarak bir işletme oluşturmanın birçok yolu olmasına rağmen, çoğu insanın bir WordPress blog ile çevrimiçi para kazanmaya başlamasının en kolay yolu:

1. Sitenizde blog gönderileri şeklinde değerli içerikler oluşturun

2. Ücretli reklamcılık yoluyla bu içeriğe trafik alın

3. AdSense reklamları veya satış ortağı pazarlaması ile bu trafikten para kazanın.

WordPress ile Para Kazanmanın 3 Adımı

Bu para kazanma programlarına başvurmak kolaydır ve sitenizde kullanımı kolaydır. İşte üç parçanın her birinin temelleri.

1. Değerli İçerik Oluşturun

Değerli içerik, insanların okumayı sevdiği içeriktir. Bir insana faydalı bir bilgi veya ilgi alanına giren konularda bilmediği yenilikleri kişiye yansıtmalıdır.

Değerli içerik genellikle eğlenceli, eğitici veya her ikisi de olandır.. “Listeleme yöntemi” ve “Nasıl yapılır?” içerikleri en popüler olan türlerdir.

En çok sevilen 10 şarkı türü, Okunması gereken 10 liderlik kitabı, vs tarzında birçok blog tarzı yazı ile karışılmışsınızdır.

“Nasıl yapılır” makaleleri biraz daha açıklayıcıdır. Nasıl bebekler gece daha rahat uyur?”, “İş yerinde nasıl başarılı olunur” gibi sorularla çok niş alanlarda insanların arama motorlarında direk sorularına karşılık gelen içerikler bu gruba girmektedir.

Bazı içerikler oluşturduktan sonra web sitenize trafik gelmesi için ayarlamalar yapmanız gerekiyor. Sıradaki bölümde bunu inceleyelim.

2. İçeriğinize Trafik Alın

Trafik sadece web sitenizi ziyaret eden kişileri ifade eder. WordPress destekli sitenize trafik almanızı sağlayacak yöntemlerden beşini inceleyelim.

WordPress Sitenize Trafik Sürmenin 5 Yolu

1. Arama motoru optimizasyonu:

“Seo” search engine optimization, türkçesi arama motoru optimizasyonudur.. Arama motorlarının makalenizi arama sonucu sayfalarında listeleyeceği yer burasıdır. İlk sayfada listeleme için bir dizi algoritmayı akılda tutarak yazıları düzenlemelisiniz. Bunlarla ilgili sürekli değişiklik olabiliyor. Bunun sanatını öğrendiğiniz zaman yazılarınız en önlerde yerini alacaktır.

2. Forumlarda yorum yapma:

Konunuzla ilgili forumlarda yorum yapıyorsanız ve bu konuda yararlı bir şekilde yorum yapıyorsanız, genellikle imzanızdaki ilgili içeriğe bir bağlantı koyabilirsiniz. Bu gerçekten iyi yöntemlerden biridir. Forum pazarlaması ile ne kadar trafik alabileceğinize şaşıracaksınız.

3. Sosyal medyanın gücünü kullanma:

Oluşturduğunuz içeriklerinden görsel kısımlar paylaşarak veya sosyal medya için ayrı tasarımlar yaparak yazılarınızın yayınlandığını paylaşın. Bazen direk paylaşımlar yaparak sosyal medyanızı güçlendirin. Viral olabilecek içerikler, sitenizinizde organik olarak büyüme sağlayacaktır.

4. Konuk gönderisi:

Burası diğer kişi siteleri için ücretsiz yazdığınız yerdir. Çok fazla iş gibi görünüyor. Ancak çok fazla trafiğe sahip bir siteye girebiliyorsanız, konuk gönderisi yayına girdiğinde trafik akınına ve zaman içinde istikrarlı trafik miktarına yol açabilir.

5. Baclink yöntemi:

Başka sitelerde yazdığınız yazılar referans gösterildiğinde trafik alma olasılığınız artacaktır. İnternet dünyasında blog yazarları arasında bir networklere katılın. Her şey para değil, network gücünü kullanın.

Zamanla içerik ve trafik sayılarınız arttıkça doğal olarak web siteniz para kazanmaya hazır hale gelecek.

3. WordPress Sitenizden Para Kazanma

Birçok yöntemle web sitesinden para kazanma olanağı vardır. Bunun en çok yaygın olanı sitenize reklam alarak para kazanmadır. En çok kullanılan yöntemlerden biri Google’ın Adsense programıdır. Admatiic gibi şirketler de mevcut.

Ayrıca satış ortaklığı programları olanağı da mevcut, amazon gibi firmalara yönlendirip alışveriş yapılmasını sağladıkça da komisyon kazanabilirsiniz.

Direk sitenize kendiniz de reklam alabilirsiniz. Tarifelerle en çok tıklanan yerlerden çoktan aza doğru bir fiyatlandırma ile seçenekler sunarak direk reklam alma şansınızı arttırabilirsiniz.

İş modelleri nelerdir? Örneklerle 2021’in En Kapsamlı Yazısı

Dünya çapında uygulanan bir çok iş modeli mevcut. İş fikrinden başlayarak bir iş konsepti oluşturdunuz ama iş modeli olarak nasıl ilerlemeniz gerektiği konusunda tereddütler mi yaşıyorsunuz. O zaman gelin iş modellerini ve örneklerine beraber göz atalım. Umarın siz de kendinize uyan tarzı bulur ve bol kazançlar elde edersiniz.

Üretici

Fabrikaların doğrudan uçtan uca satılan ürünleri son kullanıcıya sattığı model. Bütün satış ağı üretim yapan tarafından kontrol edilir. Torku ve ona ait doğrudan satış noktaları buna iyi bir örnektir. 

Dağıtıcı

Bir distribütör üreticilerden ürün satın alır ve bunları perakendecilere veya halka yeniden satar. Sebze meyve halindeki firmalar buna örnek verilebilir.

Perakendeci

Bir perakendeci, ürünleri bir distribütörden veya toptancıdan temin ettikten sonra doğrudan halka satar. Örnekler – BİM, ŞOK, Gratis, Boyner

İmtiyaz

Bir imtiyaz sahibi (Franchise) üretici, distribütör veya perakendeci olabilir. İmtiyaz alan, yeni bir ürün oluşturmak yerine, telif ücreti öderken ana işletmenin modelini ve markasını kullanır. Örnekler – Domino’s, Yurtiçi Kargo, Getir

Direkt satış

Perakendecilerin, toptancıların ve üreticilerin mağazada müşterilerle yüz yüze uğraştığı geleneksel bir iş modelidir.

E-ticaret

E-Ticaret iş modeli, internet üzerinden direkt müşterilere satışın yapıldığı iş modelidir. Amazon, hepsiburada, trendyol bu modelde çalışanlara örnektir.

Çok kanallı satış iş modeli

Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı varlığı olan bir şirket, müşterilerin siparişi çevrimiçi olarak verebilecekleri fiziksel mağazalardan ürün almalarını sağlar. Bu model, fiziksel mağazalarının olmadığı bölgelerdeki müşterilere ulaşmada kolaylık sağlar. Örnekler – Mavi, LCW

Ek satış iş modeli

Bu modelde, müşterilere sağlanan temel ürün çok maliyete duyarlıdır ve bu nedenle mümkün olduğunca düşük fiyatlıdır. İlk satıştan sonra veya beraberinde ek satışlar yaparak ciro arttırılır. Hava yolu bilet satışları- Pegasus, Thy gibi firmalar örnek gösterilebilir.

Freemium iş modeli

Bu, internetteki en yaygın modellerden biridir. Şirketler mevcut ürünlerinin temel yapısını müşterilere gösterme şansını elde eder. Kendilerine bir taban ve kullanım alışkanlığı oturttuktan sonra ek özellikler sunarak bunlardan gelir elde etmeye çalışırlar. Youtube bunu en iyi kullanan firmalardan biri. Reklamlardan kurtulmak istiyorsanız, Premium abone olmalısınız. Google Fotograflar da yıllarca fremium kullandırılarak büyük bir müşteri tabanı elde edildi. Şimdi bunları zamanla ücretli hale getirmeye çalışıyorlar.

Abonelik iş modeli

Abonelik iş modeli; müşterileri uzun vadeli bir sözleşmede tutmanıza ve tekrarlanan satın almalar yoluyla onlardan yinelenen gelirler elde etmenize olanak tanır. Örnekler – Dsmart, digitürk, Turkcell, Amazon Prime.

Toplayıcı iş modeli

Toplayıcı iş modeli; şirketin çeşitli servis sağlayıcılarının bir niş olduğu ve hizmetlerini kendi markası altında sattığı bir modeldir. Para komisyon olarak kazanılıyor. Örnekler – Uber, Airbnb

Online Pazaryeri iş modeli

Çevrimiçi pazar yerleri; aynı ürünü/hizmeti rekabetçi fiyatlarla sunmak için birbirleriyle rekabet eden farklı satıcıları tek bir platformda toplar. Ürün çeşitliliği, fiyat avantajı, hızlı teslimat gibi özellikler sunar. vb. Örnekler – Amazon, Alibaba.

Reklam

İnternette ücretsiz ürün ve hizmetlere olan talebin artmasıyla; reklam iş modelleri gün geçtikçe artarak karşımıza çıkıyor. Bunun duayeni Youtube, ülkemizden örnek verebileceğimiz yapı Puhutv, Exxen. Mobil oyun sektöründe de reklamlarla para kazanma ağırlıkta olan yöntem.

person using a smartphone
reklam iş modeli Photo by cottonbro on Pexels.com

Veri madenciliği iş modeli

Veri madenciliğini en iyi yapan firmalar sosyal medya devleri. Twitter, facebook kişilerin paylaşımların yaş bilgilerinden, demografik bilgilerinden ve ilişki ağından bilgileri alarak kişiye özel reklamlar gösterme kabiliyetine sahipler. Reklam dışında da raporları ile istedikleri veriyi toplayıp pazarlayabilme şansına sahipler.

Satış Ortağı Pazarlaması

Satış ortağı pazarlama iş modeli, bağlı kuruluşun işini bir ortağın ürününü tanıtmak üzerine kurduğu komisyon tabanlı ürün satış modelidir. Karşılığında, bağlı kuruluş yönlendirilen her satış için bir komisyon alır. Satış ortağı pazarlama iş modeli üzerine daha çok instragramda takipçi sayısı 10 bini aşkın kişiler ve yoğun trafiğe sahip bloglar çalışıyor. Tıklanma başına, satış başına, müşteri kaydı başına, doldurulan form başına gibi fiyatlandırmalar olabiliyor.

Dropshipping

Dropshipping, işletmenin ürün veya envantere sahip olmadığı, sadece bir mağazaya sahip olduğu bir e-ticaret iş modeli türüdür. Gerçek ürün, mağaza nihai müşteriden sipariş alır almaz siparişi alan ortak satıcılar tarafından satılır. Bu ortak satıcılar daha sonra ürünleri doğrudan müşteriye teslim eder.

Çok katmanlı pazarlama

Ağ pazarlaması veya çok katmanlı pazarlama, bir şirketin ürünlerini satan piramit yapılandırılmış bir insan ağını içermektedir. Model, satışı yapan katılımcıların ücretlendirildiği komisyon ile çalışır.

Ağ pazarlama iş modeli, ürünlerin doğrudan katılımcılar tarafından hedef pazara pazarlandığı doğrudan pazarlama ve doğrudan satış felsefesi üzerinde çalışır. Giderek daha fazla insanı, daha fazla mal satarak ve daha fazla insanı sisteme katarak kazanmaları için piramit yapısının bir parçası haline getirerek para kazandırıyor.

Kitle fonlama

Kitle fonlama iş modeli, kullanıcıların sağlanan ürün ve servisleri oluşturulması için katkıda bulunulmasını içerir. Fonlama ve ürün başarılı şekilde ortaya çıktıktan sonra hediyeler veya ürünler ile katkıda bulunanlar ödüllendirir.. Türkiye’de de son dönemde bu alanda önemli gelişmeler gerçekleşiyor. Kitle fonlama ile ilgili yönetmelikler çıktı (https://www.spk.gov.tr/Sayfa/Dosya/1292)  ve firmalar bu alanda çaba gösteriyorlar. Arıkovanı, fonbulucu, fongogo bu alanda hizmet veren firmalardan. Kitle fonlama ile yoluna devam edecek firmalara platform olarak yardımcı oluyorlar.

Platform modeli

P2P ekonomisi, iki tarafın mal almak veya satmak veya herhangi bir üçüncü tarafın müdahalesi olmadan bir işlem yapmak için birbirleriyle doğrudan etkileşime girdiği merkezi olmayan internet tabanlı bir ekonomidir. Airbnb buna örnektir

Blockchain

Blockchain değişmez, merkezi olmayan, dijital bir defterdir. Kimsenin sahip olmadığı ama herkesin katkıda bulunabileceği dijital bir veritabanıdır. Birçok işletme, iş modellerini geliştirmek için bu merkezi olmayan rotayı benimsiyor. Sanat eserlerinin NFT olarak satışı günümüzde oldukça popüler hale gelmeye başladı. Bu şekilde satılan eserin alıcıya has, eşleniği olmayan bir sanat olduğu anlaşılmaktadır.

SAAS, IAAS, PAAS

Birçok şirket yazılımlarını, platformlarını ve altyapılarını hizmet olarak sunmaya başladı. ‘Hizmet olarak’ iş modeli daha çok yazılım tarafında karşımıza çıkmaya başladı. Microsoft bir seferlik lisanslardan sürekli gelir oluşturacağı bu modele geçti. Birçok firmada kendini bu şekle çevirdi.

Yüksek Dokunuş

Yüksek dokunuş modeli, çok fazla insan etkileşimi gerektiren bir modeldir. Satış temsilcisi ve müşteri arasındaki ilişki, şirketin genel gelirleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu iş modeline sahip şirketler güven duygusu üzerine kuruludur. Sadakat bu modeldeki müşterilerde en çok öne çıkan özelliktir. Örnekler – Kuaför salonları, danışmanlık firmaları.

Düşük Dokunuş

Yüksek dokunuş modelinin tam tersi olan düşük dokunmatik model, bir ürün veya hizmetin satışında minimum insan yardımı veya müdahale gerektirir. Bir şirket olarak, büyük bir satış gücünü korumak zorunda değilsiniz, maliyetleriniz azalır, ancak bu tür şirketler aynı zamanda müşteri deneyimini daha iyi hale getirirken insan müdahalesini daha da azaltmak için teknolojiyi geliştirmeye odaklanır. Örnekler – Ikea, Amazongo

Açık Artırma Tabanlı

Çoğunlukla  koleksiyonlar, antikalar, gayrimenkuller, taşıt gibi sektörlerde; geliri, açık arttırma yöntemi ile yükselterek kazanç elde etmek için kullanılır.

Bu iş modelinde satıcılar hemen sat fiyatı ile teklif belirler. Bunun üzerine alıcılardan belirlenen süre içinde en yüksek teklifi kim verirse araç ona satarsın. Ödeme; aracı firmaya yapılır, o da komisyonunu keserek satıcıya ödemesini yapar.

Tapu.com, muzayede.com, ikinciyeni.com

Açık Eksiltme Tabanlı

Açık eksiltme, alıcı ve satıcı rollerinin değiştirildiği, yani satıcıların alıcılar yerine fiyat teklif ettiği bir açık artırmadır. Bu iş modeli genellikle benzer bir teklifi tek bir alıcıya satan birkaç satıcı olduğunda kullanılır. Bu satıcılar her teklifle fiyatlarını düşürür ve genellikle en düşük teklife sahip teklif veren açık artırmayı kazanır. Ancak en düşük tekliften daha yüksek bir fiyata sahip olan teklif verenin, alıcı teklifini beğendiğinde açık artırmayı kazandığı durumlar vardır.

Devlet kurumlarının yapmış olduğu ihaleler bu şekilde gerçekleştirilir çoğunlukla.

Tamamlayıcı ürün iş modeli

Tamamlayıcı ürün iş modelinde  jilet ve bıçak gibi tamamlayıcı veya refakatçi ürünlerle uğraşan şirketler tarafından kullanılır.Tamamlayıcı veya ilgili düşük marjlı ürünün hacim satışlarını artırmak için yüksek marjlı kök ürünün düşük bir fiyata satılmasını içerir. Bu modeli kullanarak, işletmeler kök ürünün ömrü boyunca yinelenen bir gelir akışı oluşturur.

Jilet, sivrisinek kovar ve diğer doldurulabilir ürünlerle uğraşan şirketler bu iş modelini kullanmaktadır. Ayrıca oyun endüstrisi de oyun konsolunun çok ekonomik bir fiyata sağlanması ve oyunların satışı ile iyi karlar elde ederek bu modelden yararlanıyor.

İndirimli yan ürün iş modeli

İndirimli yan ürün modeli kullanan bir işletme, yüksek marjlı ürünün satışını teşvik etmek için düşük marjlı ürünü çok daha az bir fiyata veya maliyetin altında sunar.

Amazon, Kindle e-okuyucusunu satmak için bu iş modelini kullanmaktadır. Kindle e-kitaplarını gerçek maliyetinden daha düşük bir fiyata sağlar. Böylece insanların Kindle’ı hayatı boyunca düşük maliyetli kitapların tadını çıkarmak için tek seferlik bir yatırım olarak görmelerini sağlar.

İsteğe Bağlı

İsteğe bağlı model, talep üzerine mal ve hizmet teslimi yapılarak (genellikle hemen) müşterinin talebinin karşılandığı bir modeldir. Bu iş modeli internet ve cep telefonlarının kullanımı ile hareket edilir. Şöyle çalışır –

Bir web uygulaması aracılığıyla hizmetlerde; ürünler için müşteri siparişi şirketin çalışanı veya talebi yerine getirici bir ortak tarafından alınır. Sonra çalışan veya iş ortağı, sipariş edilen ürün veya hizmeti hemen veya söz verilen sürede teslim ederek talebi karşılar.

Getir, yemeksepeti isteğe bağlı bir iş modeline örnektir.

Kullanıcı Topluluğu

Bir topluluğun olması ile yürüyen bu iş modeli, üyelik ücreti karşılığında bir topluluğa veya ağa erişim izni vermeyi içerir. Buna örnek verecek olursak, kariyer.net elindeki özgeçmiş havuzunu bu şekilde kullanıma açıyor.

İş Fikrinden İş Konsepti çıkarmak

Her şey bir fikirle başlar. Ama bir işletme için iyi bir fikre sahip olmak, girişimciyi başarıya ulaştırmak için yeterli değildir. Fikrinizi bir iş konsepti haline getirmelisiniz. Fikrim çok harika lafını senden önce de çok kişi söyledi. Doğrudan sadece fikre dayanarak başlamak risklidir. Bir işletme sadece fikirler üzerine değil, iyi tanımlanmış kavramlar ve planlar üzerine kurulmalı. Bunun yerine, fikirlerinizi iş planınıza dahil edebileceğiniz somut konseptlere dönüştürmeye çalışın.

İş konsepti nedir?

İş konseptini güvenilirliği test edilmiş iyi tanımlanmış bir iş fikri olarak düşünülebilirsiniz.

Konsepti, hizmet/ürün, hedef kitle ve bir şirkete rakiplere göre avantaj sağlayan benzersiz bir değer teklifi gibi bilgilere sahip fikirdir.

Fikir ve Konsept arasındaki fark

Bir fikir, ortaya çıktığınız bir iş olasılığının/fırsatının “zihinsel yapısı” olarak adlandırılabilirsiniz.

Bir iş konsepti ince ayar sürecinden geçmiş ve daha az tutarsız bir fikir biçimi olarak görelim.

İş Konsepti genellikle ürününüzün veya hizmetinizin özünü yakalayan bir veya iki ifadedir.

Örnek 1

İş Fikri: Bir spor aktiviteleri merkezi kurmak istiyorum.

İş Konsepti: Ataşehirde yaşayan annelere yönelik çocuklarıyla gelip spor yapabilecekleri bir merkez yapmak istiyorum

Bunun için talep olup olmayacağını o çevrede oturan kişilerle görüşerek yoklayabilir, ne kadarlık bir bütçe ayırabileceklerini araştırarak daha somut hale getirebilirsiniz.

Örnek 2

İş Fikri: Bir restoran kurmak istiyorum

İş Konsepti: Lüks semtlerde vegan ürünlerden oluşan burger restoranları açmak istiyorum.

Fikirlerinizi konseptlere dönüştürmenin zamanı geldi.

Fikirlerinizi Konseptlere Dönüştürme Adımları

İlk hareket, “Teklifiniz nedir?” ve “Ürününüz / hizmetiniz ne yapar?” gibi olağan soruları yanıtlamanın yanı sıra aşağıdaki adımları atarak fikrinizi ortaya çıkarmaktır.

Hedef pazarınızı bulun

İşletmenin yöneleceği Hedef Pazar segmentini bulun. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi nerede ve kime satmak istediğinizi öğrenin ve pazarlama çabalarınızı oraya yönlendirin.

Hedef pazarınızı şekillendiğinde aşağıdaki adımların üzerinden geçin:

Müşteri Tabanınızı Analiz Edin: Hedef pazarınızı tanımlamanın en iyi yolu müşteri verilerinizi toplamak ve analiz etmektir. Bunun için raporlar satın alın veya sahada birebir araştırma yapın.

Rakiplerinizi Bulun: Fikriniz devrim niteliğinde veya ezber bozan olmadığı sürece, ilgi alanınız boyunca faaliyet gösteren mevcut işletmeler olacaktır. Rakiplerinizi ve pazarlama taktiklerini mümkün olduğunca erken tanımladığınızdan emin olun. Örneğin dükkan açacağınız yerin etrafındaki benzer işletmelerin müşteri yoğunluklarını inceleyin, hangi ürünlerin tercih edildiğini araştırın.

Rakiplerinizin Müşteri Tabanını Analiz Edin: Rakiplerinizin müşteri tabanını analiz edin; Pazarlama çabalarıyla kimi hedef aldılar? Ürünlerini nerede satıyorlar?

Hedef pazar tanımlaması yapın

Hedef pazarınızı ve hedef kitlenizi çözdükten sonra, iş fikrinizin hedef pazarda uygulanabilirliği hakkında araştırma yapın.

Basit bir ifadeyle, iş fikrinizin hedef kitlelerinizi ilgilendirip ilgilendirmediğini belirlemelisiniz. Bu, hedef pazarı ve tam olarak neyi gerektirdiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Ürününüzün istediğiniz kategoriye girip girmediğini öğrenebilirsiniz. Düzgün olarak yapıldıktan sonra, ilerleyebilir ve net bir vizyonla fikriniz üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Fikrinizin değerini test edin

Değer testi, bir müşterinin ürün veya servisi kullanmasından elde edeceği somut faydalar olarak düşünebilirsiniz. Birkaç kelime ile ürün veya servislerinizin müşteriler için sağlayacağı açık faydaları belirtin, iş yapış şeklinizin rakiplerinizden sizi farklı kılacak ve sizden alışveriş yapmalarını sağlayacak unsurlar neler belirtin.

Bunu yapmak fikrinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olacak ve iş konseptinizi oluşturmak için her şeyi bir araya koymanıza yardımcı olacaktır.

Daha iyinin peşinde koşun

Bir fikirle başladınız ve bunun dışında bir konsept oluşturdunuz, ancak geri bildiriminizi alamıyorsanız da önemli değil. Daha iyisi olana kadar çabalamaya devam edin. İyileştirme ve geliştirme sayesinde zamana yenik düşmeden ilerleyebilirsin.

Artık odaklanabilirsin! Fikrinizi artık somut bir iş konseptine dönüştürdünüz.

İş konsepti net bir şekilde tanımlandıktan sonra, bir iş modeli oluşturma ve uygulamak için sonraki aşamaya geçebilirsin.

İleri jenerasyon içerik platformu

Şirketlerin işleyişleri ile ilgili genelde hayatta tecrübe kazarak bilgi öğrenme yolu açık. Bu tecrübelerde bazen acı bazen tatlı, ama her birisinin bizde bir hatırası var. Hızlı yol almak, tecrübelere bel bağlamak yerine lazım olanı bulabileceğiniz hepsi bir arada kurumsal ihtiyaçlarınıza yönelik içerik platformu hayali ile bu site fikri bende oluştu. Bilgiler paylaştıkça güzel.

Yazılım Deryası

İş yaşamı ve teknoloji merakı ile birleşince içerik yazmanın da teknoloji ile yoğrulmuş haline insan kafa yoruyor. Bunu yapabilmek için önce internetin dilini öğrenmem gerekiyordu. Müsait zamanlarımda kendimi tamamen araştırmaya ve öğrenmeye adadım. Object oriented yazılım dilerini, javascipti, html, css’i mümkün olduğunca öğrenmeye çalıştım. Baktım frontend, backend vs derken, react, node js, docker, aws, firebase, google developer daldan dala konulara bakıyorum. Udemy, coursera, youtube, codeacademy, vs eğitici döküman derken yazılım içinde fersah fersah gidecek yol var., uğraşıyorum Ucundan tuttukça her birinin, dereden başlayıp denize giden bir yol var.

Tabi yazılım bilmek de yeterli değil, ux tasarım ve görsel sanatlar da çok önemli. Burada da Adobe ürünlerinde mahir olmak gerekiyor. Photoshop, Lightroom, Illustrator, Premier, bunların hepsi de kullanıp tecrübe ederek ya da bolca sanatçıların yayınlarını izleyerek yetenek kazanabileceğiniz programlar. Bunlarla da bolca vakit geçirdim. Ne kadar zormuş kendini ifade etmenin yolları. Hadi bunlarla da mahirsin bitiyor mu, bitmiyor. Kullanabileceğin görsel kaynakları araştırıyorsun. Araştırıyorsun ve araştıyorsun.

Uzun bir araştırma dönemi sonrası aydınlanma dönemi

Herşeyi kendin yapamazsın…

Senin de sınırların var…

WordPress ve Divi

Bu sefer bu işi yine teknoloji odaklı olarak bu yukarıda yazılanları benim için halledecek yazılımlar ile çalışma kararı aldım ve kafamdaki asıl fikre odaklanmaya karar verdim. WordPress.com içerik yönetimi için benim için biçilmiş kaftandı. İçerik yönetiminde dünyada bir numara olması zaten boşuna değil. Ama tek başına da wordpress benim için ifade biçimi için yeterli değildi. Bundan dolayı tema ve pluginlere ihtiyacım oldu. Elegant themes firmasının divi teması ve pluginleri sayesinde sitenin her tarafına istediğim şekilde müdahale edebilir hale geldim. Plugin’in otomasyon ve pratiklikleri sayesinde yazdığım içerikler daha önce yaptığım tanımlara ve tasarımlara otomatik olarak uyuyorlar.

Herşeyin ayarını yapabilmek güzel. Tasarım anlamında da site bir gelişim döngüsü içinde, hala burada eksiklerim var. Bunun içinde hala araştırma yapıyorum. Gidilebilecek ne kadar yol varsa da gideceğim bu konuda.

İçerik candır

İçerik yazmak da bir sanat. Teknikleri var. Bu konuda da çok araştırma yaptım. SEO tekniklerini bilmeniz gerekiyor. Hatta bunun içinde plugin desteği alıyorum. Yoast ile bunu kontrollü şekilde yapmaya çalışıyorum. Bir içeriğin aramada birinci sırada veya ona yakın çıkması için google ın algoritmalarına en uygun şeklide bunu yapmanız gerekiyor. Bunu değişik yollarla test ediyorum. Çok katmanlı kurallı bir dünya.

Sosyal Medya

Organik yollarla ilerlemek de bir yere kadar, sosyal medyada içerik yönetimi de başlı başına bir dünya. Her bir içeriğin değişik platformalara uygun olarak sosyal medyada ayarlamasını yapmanız gerekiyor. Sosyal medya daha çok görsel olarak insanlara hitap eden bir yer. Burası içinde görsellikle içeriğinizi anlatmanız veya sitedeki içeriğinizin duyurusunu yapmanız gerekiyor.,

İlginiz çekebilir

Öğrendiklerini Yaşamak

Dünyamız pandeminin de etkisiyle giderek artan bir hızla dijitalleşiyor. Bu mecrada olmak ve aklındakileri ifade etmenin yollarını aramak bana çok şey kattı. Dijital dünyanın şifrelerini çözmek ve farklı bakış açıları kazanmak gibisi yok. İş hayatımda da bolca burada elde ettiğim tecrübeleri kullanıyorum. Bazen insanlar şaşırıyor mali işlerle ilgili biri nasıl bu kadar alanı dışında bilgiyi biliyor diye. Bazen bir yazılımcıya şunu da şöyle yaparsak daha iyi olur diyorum, bazen pazarlama ile ilgili şirketin önünü açacak bir fikir söylüyorum. Araştırmanın, öğrenmenin sonu yok. Öğrendiklerimi de buradan paylaşmaya devam edeceğim inşallah.

Burası için ileride planladığım çok güzel şeyler var. Onlar şimdilik bende, yakında da sizlerle beraber olur Allah’ın izni ile. Yazılarımda görüşmek dileğiyle…

Şirketleşmek mi, şubeleşmek mı?

Büyümek beraberinde bir çok konuyu getiriyor. Büyürķen mevcut iş kolunuz yanına yanına yenilerini eklemeniz ve bir ekosistem oluşturma ihtiyacınız olabilir. Şirketlerin kurumsal yönetimleri açısından düşünülmesi gereken bir çok nokta var. Bundan dolayı sade, yalın bir organizasyon en güçlü yanınız olacaktır. Risk yönetimi, vergi yönetimi, abonelikler, organizasyon giderleri, nakit yönetimi ve bir çok unsur açısından çoklu şirket yapısı zorluklar çıkarmakta. Şirketleşmek mi yoksa şubeleşmek mi üzerine düşünülmesi gereken konulardan biri olarak gözüküyor.

Kurumsal yönetimi rahatlatmak için ne yapabilirim?

 • Alt işletme, yani şubeleşme ile işinizi büyütün
 • Şirket adları ile değil, şirketinize ait markalarla bilinirliğinizi sağlayın.
 • Organizasyon yapınızda ortak destek ekipleri konumlandırın(ik,finans, satınalma). Alt işletmeler için o iş koluna özel ekipleriniz olsun.
 • Bütçelerinizi ve nakit akışınızı alt işletme bazında takip edin.

Şubeleşmek ile ne kazanırım?

Nakit akışınızı farklı şirket açmayarak daha rahat yönetebilirsiniz. Vergisel açıdan örtülü sermaye aktarımı gibi teknik konularla karşılaşmazsınız.

Şirket organlarını daha rahat takip edersiniz. Yönetim kurulları, pay defterleri, yıllık üyelik aidatları ve vergilerden tasarruf sağlarsınız.

Şirkete ait riskleri daha az masrafla daha rahat takip edersiniz. Avukatlık, smmm, ymm, teşvik danışmanlığı gibi hizmetleri şirket başına ödeme yapmak durumundasınız, bu masraflardan tasarruf edersiniz.

Şirkete ait abonelikleri daha rahat takip edebilirsiniz. İto üyelikleri, kira yönetimi, elektrik, su vs gibi.

Unutmayın sadelik her zaman kazandırır. Belli sektörler için ayrı şirketleşme şart. Gerisi için sadeliği tercih edin. Günümüzde birbirinin tamamlayıcısı işlerde çok iyi ekosistemler oluşturuluyor. İşlerin her biri birbirinden bağımsız olsa da tek şirket altında birden fazla Nace kodu ile çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Alt işletmeler sayesinde işlerinizi ayırırken muhasebe ve raporlama olarak da sistemlerinizi kurarken ayrımlarınızı yapın ve raporlamanızı buna göre dizayn edin. İşin ilk kısmında sistemlerin dizaynını yaparsanız ileride geçmişe yönelik çok net raporlama imkanına sahip olabilirsiniz.

Her şeyden önce stratejik planlama ile büyüme noktalarınızı belirleyin. Hangi zaman hangi işe giriş yapacağınızı belirleyin. Ardından yasal mevzuat araştırması yaparak şirketleşmek mi gerekiyor, yoksa şubeleşme ile işlerinizi çözebiliyor musunuz kontrollerinizi yaparsınız.

Limit Sensin

Bir çok insanın prangası kendisidir. Kendini aşağı çeken şeyleri düşünerek kendini belli alanlara hapseder ve limitler.

Limitleri aşıp kendi potansiyeline inandığında olağanüstü sonuçlar elde edebilir. Bunun için sistematik çalışmak ve disiplinli olmak gerekiyor.

Bazı alışkanlıklar ve rutinler elde ederek değiştirmek istediğimiz şeyler için kendimizi zorlamalıyız.

İşte bunun için de limitleri kaldırmak senin elinde.

Azim, sabır, motivasyon gibi özellikleri bir şekilde elde edip hırslanman gerekiyor.

Hedefe giden yolda limit sensin ve bu limitleri kaldırmak senin elinde.

Haydi başla!

Türkiye’de Şirket Türleri Nelerdir, tercih edilen türler neler?

Bu yazımızda Türkiye’deki şirket türleri nelerdir, inceleyeceğiz.Türk Ticaret Kanuna (TTK) göre türleri belirlenmiştir. TTK’ye göre 5 farklı şirket türü vardır:

Anonim Şirket

Limited Şirket

Komandit Şirket

Kollefktif Şirket

Kooperatif

%

Pay

%

Pay

%

PAy

%

Pay

%

Pay

Anonim şirket, limited şirket ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket sermaye şirketleridir. Sermaye şirketlerinde ortaklar yalnızca taahhüt etmiş oldukları sermaye ile şirkete karşı sorumludur. Adi komandit şirket ve kollektif şirket ise şahıs şirketleridir. Şahıs şirketlerinde ortakların şirket borçlarından ikinci dereceden ve sınırsız sorumluluğu esası geçerlidir. Bu şirketlerin kuruluşu, temel özellikleri ve işleyişleri 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununda düzenlenmiştir. Kooperatifler hakkında öncelikle 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu uygulanmaktadır. Anonim şirket ve limited şirket Türkiye’de en yaygın görülen şirket türleridir. Yaklaşık olarak tüm şirketlerin %82’si limited şirket iken, %13’ü anonim şirket, % 4’ü kooperatiftir. Kollektif ve komandit şirketlerin toplamı ise yaklaşık %1 civarındadır. En çok tercih edilen şirket türü Limited şirket’tir. Avantajları ve dezavantajları her birine göre farklılık göstermektedir. Maliyetler en büyük etken olarak ilk bakışta göze çarpan etken olarak görünmektedir. Kurums ile bu şirketlerin detaylarını aşağıdaki sayfa linklerinden inceleyebilirsiniz.  

 • Anonim Şirketler
 • Limited Şirketler
 • Kollektif Şirketler
 • Komandit Şirketler
 • Kooperatif Şirketler

Şirketim Yatırım Almaya uygun mu? Yatırımcı Rehberiniz

Şirketlerin belli bir noktadan sonra büyümelerini sağlamak, bir sonraki seviyeye çıkmak için dış bir kaynaktan destek alma ihtiyacı doğar.  Burada yatırım yapacak yatırımcı kapsamını geniş tutup olası kaynaklar için kendimizi farklı versiyonlara göre hazırlamamız gerekiyor.

Girişimler için Yatırımcı kimdir?

Yatırımcı tanımını irdeleyelim ilk öncelikle. Basit bir açıdan yaklaşalım. Şirketin iş yapış şekline inanıp yatırılan parayı kârı ile geri alacağına inanan kişi yatırımcıdır.

Yatırımcı Türleri nelerdir?

Bir kaç farklı yatırımcı türü var. Bunlara da temel bir yaklaşımla bakalım. Devlet, bankalar, tüzel kişiliğe sahip fonlar, şirketler, melek yatırımcı dediğimiz kişiler. Fazla nakit oluşturan ve elindeki nakdi kendi iş alanı dışında karlı bir şekilde elde tutmak isteyenlerin daha fazla kara ulaşma çabası sayesinde yatırım eko sistemi oluşuyor.


Girişimci olarak yatırımcı eko sistemindeki pastadan nasıl pay alabilirsiniz?

Her şeyden önce Yatırımcıya Verilecek Güven!

Hamama giren terler derler. Yatırım almak istiyorsanız iş modelinizin ve sizin kendinizin yatırımcıya güven vermesi her şeyden önce gelir. Kolay değil karşı taraftan cebindeki parasını belli bir vaatte bulunarak vermesini istiyorsunuz.

Öz hazırlık ve Liyakat

İlk önce kendinizi hazırlamalısınız. Özgeçmişinizde yer alan bilgiler size duyulan güven noktasında birer temel dönüm noktası olacaktır. Liyakat aranılan en önemli unsurlardandır. Örnek verecek olursak bir satış pazarlama yöneticisinin uzun yıllar başarılı çalışmaları, dünya çapında bilinen bir markanın distribütörü olmasına olanak sağlayabilir. Bundan dolayı bir çok girişimde tanıklık edilen; kader beni bu zamana kadar bu tecrübeleri edinerek, bu girişim için hazırlamış hissini yaşar birçok başarılı girişimci. Bazen profesyonel yaşamda kazanılan tecrübeler sonucu bir girişim fikrine ulaşabilirsiniz, bazen de bazı girişimciler kafasındaki girişime ulaşmak için tecrübe edineceği adımları planlayarak ilgili yollardan geçerler. Tamam bu an benim girişim için atılım zamanı diyeceğiniz zamana kadar kendinizi girişiminiz için hazırlamalı farklı perspektiflerden dünyaya bakmaya kendinizi hazırlamalısınız.

Takım, Beraber yürünecek yol arkadaşlarının seçimi

Başlangıç noktasından itibaren veya belli bir süre sonrası tek başına yol yürümemek gerekiyor. Girişiminiz için takım arkadaşları seçmeniz ve bir ekip kurmanız gerekiyor. Burada kuracağınız ekip de yatırım almanız noktasında yatırımcının sorgulayacağı kısımların içinde yer alır. Bir kısım firmada personel firma işleyişinde mihenk taşı olabiliyor. Bu durumda personel yönetimi de sorgulanan alanlar içinde yer alır. Ne kadar işten ayrılma rasyosu var? Ekibin toplam sektör tecrübesi ne kadar? Personel özellikleri ve görev tanımları uyuşuyor mu? bunlar hep kritik sorular. Bazen de yanlış fiyatlamalar ile yüksek maliyetli çalışanlar da firma için tam ters etki yaratacak nokta oluşturur. Çalışanlarınızın maaşlarının pazar fiyat endeksi ile uyumlu olması gerekir, personel maliyetlerinizin aşırı, dengesiz olması yatırım alma süreçlerinizi etkiler. Kaç çalışanınızın olduğu? Doğru adam saat hesaplanarak doğru sayıda personel çalışıp çalışmadığı hep sorgulanan kısımlar içinde olacaktır.

Fikir, Sıfırdan noktasından En Tepeye yolculuk

Ne üzerinde çalıştığınızı anlatan şeyleri kağıda dökmede büyük bir fayda var. Akılda yönetilen süreçler ile ilerlemek çok da sağlıklı değil. Yatırımcılar karşılarında somutlaşmış fikirler ister. Fikirlerin hayata geçme noktasında hayata geçecek işlem adımları ile ilgili bilgileri düzgün bir şekilde görmek isterler. Flu, net olmayan gri alanlar bırakırsanız, buralardan gol yiyip yatırım alma süreçlerinizin sekteye uğraması yüksek bir olasılık.

Sorularla Fikir Sınavı

 • Fikriniz nedir, neyin üzerinde çalışıyorsunuz?
 • Neden bu fikir üzerinde çalışıyorsunuz?
 • Başkasının sizin fikriniz üzerine benzer çalışması var mı?
 • Sizin fikrinizi diğerlerinden farklı kılan özellikleri sayar mısınız?
 • Fikrinizi hayata geçirmek için en önemli gördüğünüz 3 temel unsuru sayabilir misiniz?
 • Fikrinizden ne olursa vazgeçersiniz?
 • Fikrinizi farklı yollardan hayata geçirme yolları var mı, bunu araştırdınız mı?
 • Başkası sizin fikrinizi deneyip yapamadığı oldu mu, sizin farkınız nedir başarılı olabilmek için?
 • Fikrinizi hayata geçirmek için doğru zaman ve doğru pazarın olduğunu söyleyebilir misiniz?

İş modeli

İş modelinin düzgün kurgulanması ve açık nokta bırakmayacak şekilde planlanması oldukça önemlidir. Baştan düzgün planlamayan süreçler yüzünden bütün iş akışı yeniden dizayn edilmek zorunda kalınabilir. Emek ve para israfını önlemek adına iş modelinin düzgün bir şekilde yapılması elzem durumlardan biridir. Yatırımcılarda sizleri iş modelinizi sorgulayarak işler yolunda mı diye kontrol edeceklerdir. Yine sorularla bir sınava şimdiden hazırlayalım sizleri.

Sorularla İş modeli Sınavı

 • Müşteriniz kimler?
 • Müşterilerinizi tanıyor musunuz?
 • Müşteriler üzerinden gelir kaynaklarınız neler olacak?
 • İş ortaklarınız var mı?
 • İş ortaklarınız üzerinden bir gelir kaynağınız var mı, ya da olacak mı?
 • Müşterileriniz size nasıl ulaşacak?
 • Müşteri edinim maliyetiniz nedir?
 • Size para ödeyen kaç müşteriniz var, sürekli sizden alışveriş yapan müşteriniz var mı?
 • Size temas eden her müşteri alışverişini tamamlıyor mu, engel olan durumlar neler?
 • Yeni müşteriye nasıl ulaşıyorsunuz, fiziksel ve online, sosyal kanallarınız neler?
 • Müşteri portföyünüzün büyüme oranı nedir, bundan 1 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?
 • Müşterilere yeterli hizmet ve satış kalitesini sağlayacak altyapınız var mı?
 • Müşteri deneyimi adına ne sunuyorsunuz, sizi diğerlerinden farklı kılan noktalar neler?
 • Finans, satınalma, teknik destek, satış, yasal konularla nasıl ilerliyorsunuz?

Piyasa Koşulları neler?

İçinde bulunduğunuz pazar ve piyasa koşullarını iyi analiz etmeniz gerekiyor. Rakiplerinizi tanımalı, firmanız için örnek birkaç firma ile benchmark yaparak olması gereken özellikleri çıkarmalısınız. Kendinizi müşteri ve yatırımcı nezdinde farklı kılan özellikler eklemeye çalışın. Büyümeye yönelik alan var mı analiz edip fırsatları da çıkartın. Birkaç soru ile bulunan pazar için gerekli cevapları bulmaya çalışalım.

Sorularla Piyasa Analizi

 • Ne kadar büyüklükte bir pazardan bahsediyorsunuz?
 • Rekabet ne durumda? Pazarda ana oyuncu olarak kimler var?
 • Siz nasıl pazar payı almayı düşünüyorsunuz?
 • Pazardaki pastanızı büyütmeye yönelik stratejiniz var mı?
 • Pazardaki mevcut firmalardan sizi farklı kılan nedir?
 • En çok kiminle rekabet halindesiniz?
 • Pazarın büyümesi veya daralması gibi bir durum var mı?
 • Pazara ilk sürmeyi düşündüğünüz ürün veya hizmet nedir?

Ürün ve Servisleriniz

Ürün ve servislerin doğru anlatımla pazarlanması çok önemli bir noktadır. Alıcılar ve yatırımcılar sizin ne sunduğunuzu doğru anlamalı ki sonunda istediğiniz sonuca ulaşın. Ürün ve servislerinizin gelişimi ile alakalı olarak bir seyir defteri tutun. Nereden nereye gelindiği noktasında hem kendinize hem de işletmenize yatırım yapacak kişiye ışık tutacaktır. Ürün ve servisleriniz ile ilgili aşağıdaki soruların cevapları sizde olursa işiniz oldukça kolaylaşacaktır.

Sorularla Ürün ve Servislerinizi anlatın

 • Ürün ve Servislerinizi detaylı bir şekilde anlatabilir misiniz.
 • Sizin ürünlerinizi veya servislerinizi diğer firmalarınkin ayıran özellikler var mı?
 • Servisinizin demosu veya ürününüze ait bir numune sunabilir misiniz?
 • Ürün veya servisinizin hazırlanışında neler kullanıyorsunuz?
 • Ürünlerinizi yaparken hizmet ve ürün aldığınız firmalar neler, bu firmalar olmazsa başka yerlerden tedarik edebilir misiniz?
 • Ne sıklıkla ürünlerinizi satıyorsunuz?
 • Kullanıcıların memnuniyetini ölçtünüz mü?
 • Hizmet ve ürün kalitesini gösteren sertifikasyonlarınız mevcut mu?
 • Üretim yapmak için herhangi bir yerden özel izin almanız gerekiyor mu?
 • Lisanslama veya herhangi bir ad altında ödemeniz gereken parça başı bir maliyet var mı?
 • Ürünlerinizi bir sonraki aşamada nerde görüyorsunuz?
 • Daha fazla üretim ve gelir artışı için ne yapılması gerekli?

Finansal ve Yasal Koşullar

Günün sonunda şirketiniz, iş modeliniz, ürünler vesair şeyleri anlattınız. Yatırımcıyı ikna edecek en çarpıcı kısım finansal ve yasal durumlar olacaktır. Bu kısımda herşeyin gerçekleşmesini gösterip, neler yaptığınızı rakamlarla anlatacaksınız. Ya da çıkardığınız fizibilitelerle rakamlarla işin şov kısmı gerçekleşecek. Gelin burada gelecek sorulara dair kısmımıza geçelim.

Sorularla Finansal ve Yasal Koşullar

 • Şirketin tüzel kişiliği ne şekilde oluştu?
 • Karar verici kim, azınlık hisselerde yönetim de söz sahibi mi?
 • Kar dağıtımı yapmayı düşünüyormusunuz? Düşünüyorsanız ne zamana planladınız?
 • Sermaye artışı gerekli mi?
 • Mevcut sermaye ile ne kadar süre destek almadan ilerleyebilirsiniz.
 • Stok devir hızı nasıl, satışları arttırmanın alternatif yolları var mı?
 • Kendinizi başarılı olarak sayacağınız karlılık oranı nedir?
 • Sektörde ortalama karlılık nedir?
 • Şirket değerlemeniz ne kadar?
 • Firmanın yapmış olduğu sözleşmelerdeki yükümlülükleri ve alacakları paylaşabilir misiniz?
 • Verilmiş olan ve alınan çek, senetlerle ilgili son durum bilgilerini paylaşabilir misiniz?

Bu yazımızda şirketinizin yatırım almaya uygunluğu ile ilgili yatırımcılardan gelebilecek potansiyel sorular hakkında bilgilendirmeye çalıştık. Yukarda yazılanların dışında yatırımcıların karşısında şirketi temsil ederken kişisel olarak da kendinizi hazırlayın, prezantabl bir yapıda karşıdakini etkilemeye çalışacaksınız. Anlatım yaptığınız yere göre öne çıkarmanız gereken noktaları ayarlayıp önceden sunumunuz hakkında prova yapmakta oldukça yarar var. Unutmayın ki karşı tarafta bir insan var ve sübjektif kararlar verebiliyor. Karşı tarafı etkilemeyi ilk birkaç seferde beceremezseniz hemen pes etmeyin. Tecrübelerinizden ders çıkarıp geliştireceğiniz kısımlara çalışıp tekrar deneyiniz. Bu ve bunun gibi yazılarımızı takip etmeyi unutmayın.

Mali Müşavir tutmak zorunda mıyım?

Bir ticari işletme açtığınızda ilk akla gelen konulardan biri mali müşavir tutup tutmamaktır. Mali müşavirlik mesleği kanunla düzenlenen meslek dallarından biridir. Vergi usul kanununda iş yapış durumunuza göre mali müşavir tutacağınız haller bulunmaktadır. Öncelikle işletme türünüzü belirlemeniz lazım, bunun için danışmanlık almanız en akıllıca tercih olacaktır. Kurums.com da bu nasıl yapacağınıza dair yazılar bulunmakla beraber, bir mali müşavire danışarak da detayları görüşmenizde fayda var.

İşletme türünüz belli olduktan sonra ister şirketi kendiniz kurun ister bir mali müşavir ile ilerleyerek işletmenizi açın. Vergi dairesi aşağıdaki şartları sağlıyor iseniz işletme türünüze göre defter tutmanızı bekler. Aşağıda kimler defter tutmalı ve 2021 yılı SMMM asgari defter tutma tarifeleri paylaşılmıştır. Mali müşavirler defter tutmanın yanında beyannamelerinizi onaylayıp sisteme yükleyen kişilerdir. Ayrıca ek hizmetler de sunarlar danışmanlık, şirket yapısal değişiklikler, genel kurulların yapılması gibi, tam liste hizmet detayları asgari ücret tarifesi linkinde bulunmaktadır.

Kimler defter tutmalı?

Kimlerin ticari defter tutmak zorunda olduğu VUK’ un 172. maddesinde belirtilmiştir. Buna göre aşağıdaki dallardan birinde faaliyet gösterenler bir mali müşavir ile anlaşarak defter tutmak zorundalar:

 1. Ticaret ve sanat erbabı: Esnaf, sanatkarlar, her türlü ticaret işi yapanlar.(Örnek; berber, marangoz, online veya direk satış yapanlar)
 2. Ticaret şirketleri: Gerçek ya da tüzel kişilerin oluşturmuş olduğu ortaklıklar.(Örnek: Komandit, kollektif şirketler, limited, anonim şirketler, vs)
 3. İktisadi kamu müesseseleri: Kamuya ait olan ticari, sınai ve zirai işletmeler. (örnek; makine kimya endüstrisi, Ceylanpınar tarım işletmesi)
 4. Dernek ve vakıflara ait iktisadi işletmeler: Dernek ve vakıflara ait veya bağlı olan işletmeler.(Örnek:Vakıf üniversiteleri)
 5. Serbest meslek sahipleri: Ticari mahiyette olmayan işleri, bir işverene bağlı olmadan, kendi nam ve hesabına yapan, ilmi, mesleki bilgisi ile para kazanan kişilerdir.
 6. Çiftçiler: Tarım ve hayvancılıkta faaliyette bulunanlar.

Defter Tutmayacaklar

Yukarıda belirttiğimiz kişi ve kuruluşlardan, VUK ‘un 173. maddesinde belirtilen şartları taşıyanlar ticari defter tutmak zorunda değillerdir ve bunun için mali müşavir tutma zorunlulukları bulunmuyor.. Bu şartlar kanunda şu şekilde sıralanmıştır.

 • Gelir vergisinden muaf olan esnaf: İşyeri açmadan, işçi çalıştırmadan, pazar takibi yapmadan, motorlu araç kullanmadan değeri yüksek olmayan malları kendi adına üreten ya da alıp satan kişiler gelir vergisinden muaf oldukları için ticari defter tutmazlar.
 • Gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler: Gelir Vergisi Kanunumuzun 54. maddesinde belirtilen işletme büyüklüklerini aşmamış olan çiftçiler stopaj yoluyla vergilendirildikleri için ticari defter tutmazlar.
 • Gelir vergisi kanunumuza göre kazançları basit usulde tespit edilenler: Ticari kazançları basit usulde vergilendirilenler ticari defter tutmazlar. Basit usulde vergilendirilmek için Gelir vergisi kanunumuzun 47 ve 48. maddelerinde belirtilen genel ve özel şartları taşımak gerekir.
 • Kurumlar vergisinden muaf olan:
  – İktisadi kamu müesseseleri
  – Dernek ve vakıflara ait iktisadi işletmeler

  Genel olarak kamu idare ve müesseseleri tarafından koruma amaçlı, toplumsal amaçlı, eğitim amaçlı işletilen kurumlar, dernek ve vakıflara ait olup bakanlar kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflar olup Kurumlar vergisi kanunun 4. maddesinde detaylı olarak belirtilmiştir. Bu kurumlar ve işletmeler de ticari defter tutmazlar.

Tutulması Zorunlu Defterler

Tüccarlar defter tutma bakımından iki sınıfa ayrılmıştır. (VUK madde 176) Her sınıfın defter tutma şekli ve tutmuş olduğu defterler birbirinden farklıdır. Buna göre;

– Birinci sınıf tüccarlar Bilanço esasına göre (Yevmiye, Defteri Kebir, Envanter defterleri tutarlar)
– İkinci sınıf tüccarlar ise İşletme hesabı esasına göre defter tutarlar.

İkinci sınıf tüccarlar için belirli hadler getirilmiştir, bunları aşanlarda Bilanço esasına göre defter tutmak zorundadır. Bu hadleri mali müşaviriniz sizin için takip edip tutmanız gereken defteler için ilgili hesap dönemi için size bilgi verecektir.

2021 YILI İÇİN DEFTER TUTMA VE SINIF DEĞİŞTİRME HADLERİ

1- Yıllık
-Alış tutarı:300.000.- TL
-Satış tutarı:420.000.- TL
2- Yıllık gayrisafi iş hasılatı:150.000.- TL.
3- İş hasılatının beş katı ile yıllık satış hasılatının toplamı:300.000.- TL
2021 SINIF DEĞİŞTİRME HADLERİ

Mali Müşavirlik Ücret Tarifesi 2021

mali müşavir 2021 tarife
MALİ MÜŞAVİR 2021 DEFTER TUTMA ÜCRET TARİFESİ- İSTANBUL

2021 yılı tam liste mali müşavirlik asgari ücret tarifesine buradan ulaşabilirsiniz. İstanbul için yayınlanan listedir.

Finans

Banka Hesabı

Kredi

POS

ÖKC

Çek

Teminat

+

Muhasebe

SMMM

YMM

Denetim

Vergi

Bütçe

Raporlama

+

Hukuk

Sözleşmeler

KVKK

İcra

İflas

Arabuluculuk

Dava

+

İK

İşe alım

Performans

Bordrolama

Yetenek

Sadakat

Ücret

+

Bilişim

ERP

Ofis yazılımları

Sunucu

Laptop

E-fatura

E-imza

+

Satış

Satınalma

Kalite

Müşteri

İdari İşler

Güvenlik

Devlet

Bilişim

İk

Muhasebe

Finans

Güvenlik

Hukuk

İdari İşler

Kalite

Müşteri Yönetimi

Pazarlama

Satış

Satınalma

Kurumsal

Arge

Girişimcilik

Devlet