Sanal ofis çözümleri, 2020 için rehberiniz

Sanal Ofis Nedir?

Sanal ofis nedir, kimler için sanal ofis hizmeti almak daha mantıklı gelin beraber inceleyelim. Bir çok iş hayatına yeni atılan kişi hemen bir yer tutup, bir çok kalemde masraf oluşturmaya başlar. Elektrik, su, telefon, internet abonelikleri ve kira, aidat, stopaj gibi maliyetlerle uğraşmak zorunda kalır. Aslında birçok yeni iş sahibi adres belli olsun, resmiyette bir yerimiz gözüksün şeklinde ilerleyerek bu maliyetlere katlanıyor. Artık bu kalemleri yönetimi ile sizi uğraştırmayacak alternatif çözümler çıkmaya ve gün geçtikçe büyüyüp kendi halinde bir sektör olarak büyümeye devam ediyor. Sanal ofisler maliyet azaltma ve merkezi konumlarda adres gösterme gibi prestij sağlayıcı özellikleri ile öne çıkmaya başladılar.

Sanal Ofis Hizmetleri

Sanal ofislerde bir çok farklı hizmetle sektörde bir birleri ile yarışarak girişimcilere hizmet sunuyorlar. Bunlardan bir kaçına göz atarsak alabileceğiniz başlıca hizmetler aşağıdaki gibidir:

 • Yasal adres gösterebilme imkanı
 • Posta kargo takibi
 • Telefon hattı tahsisi
 • Çağrı karşılama, sekreterlik hizmetleri
 • Toplantı odası kiralama günlük-saatlik
 • Çalışma odası kiralama günlük-saatlik

Sektörde baktığımızda aşağıdaki birkaç firma bu konuda öne çıkmakta.

Sanal ofis firmaları:

eofis, workinton, kolektifhouse, regus, kamara ...

Sanal ofiste yasal adres gösterme işlemi nasıl olur?

Firma ve sizin aranızda yapılacak bir sözleşme ile size bir m2 tahsis etmeleri gerekiyor vergi dairesine göre. Vergi dairesi yoklama memurları yerinde yoklamaya gelip ofisin olup olmadığı ile ilgili yerinde tespit yaparlar, genelde masa sandalye ofis mobilyası gibi kalemlerin tabletleri ile fotografı çekilerek yetkiliye yoklama fişi imzalatılır. Bazı durumlarda yerinde yoklama kaldırılmıştır. Bunlara uyan bir durumunuz varsa yerinde yoklama yapılmaz.Değişiklik aşağıdaki şekilde 03.10.2019 da yapılmıştır:

 1. Gerçek kişi mükelleflerden nakliyecilik faaliyetinde bulunup münhasıran yük ve yolcu taşıyanların işe başlama yoklaması, adres değişikliği yoklaması,
 2. Yerleşim yeri adresinde serbest meslek faaliyetinde bulunanların işe başlama yoklaması, adres değişikliği yoklaması,
 3. Sermayesi üç yüz elli bin Türk Lirası ve üzerinde olan şirketlerin (imalatçılar hariç) adres değişikliği yoklaması, şube açılış yoklaması,

Sanal Ofiste telefon hizmeti nasıl alınır?

Mevcut bir hattınız varsa numaranızı ilgili firmaya devredebilir, sıfırdan numara alacaksanız ilgili firmadan numara tahsis edilmesini talep edebilirsiniz.

Sanal Ofis kimler için ideal?

Yeni başlangıçlarda ve küçülme aşamasındaki firmalarda maliyet unsurlarını kontrol altında tutmak için ideal bir çözüm türü sanal ofisler olarak karşımıza çıkmakta. Bir çok firma bu yönde tercihte bulunarak hızlı bir şekilde yol alma ve maliyet odaklı yaklaşımla sorunlarına çözüm bulmaktadır. Daha çok büyük şehirlerde ve kiralama gibi maliyetlerin yüksek olduğu yerlerde popülerliğini hızla arttıran bir sektör haline geldi. Sanal ofis firmaları ile ilgili birkaç bilinen örnekte paylaştık umarım sizde maliyet avantajı yakalayacak bir çözümü kolayca bulabilirsiniz.

Gece, Günden Düne Doğru

            Belki 8 belki 9 yaşlarında bir kız çocuğu;  balkonlarını hanımeli ve zakkum çiçeklerinin sarmaladığı pembe boyalı iki katlı evin ikinci katında dedesinin anılarını dinlerken dizinin dibinde elektrikler pıt diye kesilir. Her elektrik kesildiğinde yaptığı gibi dedesinin talebi üzerine titrek ışıklı gaz lambasını salonun ortasına arz eder ve gecenin güzelliği loş ışıkla birlikte salonu doldurur.  Bir tek yıldızlar vardır geceyi aydınlatan bir de o titrek ışıklı gaz lambası. Varın siz hayal edin geceyi ışıldatan o hatıraları…

Gece kelimesinin anlamı

Çok eski tarihlerden günümüze kalan kaynaklara bakıldığında kelimenin kökeni “keçe” olarak karşımıza çıkar. Bu da “ geçe, geç vakit, dün” anlamında kullanıldığını gösterir. [Irk Bitig] Başka kaynaklarda “geride kalan” anlamında da kullanıldığı görülüyor.

Kelimenin ardına gizlediği anlam kısacık, geçmişine bakıldığında bir yaşanmışlık bir mazi barındırmıyor lakin insanoğlunun ardında anlam kazanıyor, her insan da farklılaşan bir anlam…

Peki “gece” deyince sizin zihninizde canlanan kırıntılar neler???

Gün ışığının hızıyla yaşanan tüm rutinler son bulup da güneş başka diyarları aydınlatmak için usulca çekildiğinde ve biz duvarlarımıza kokusu sinen sessizlikle birlikte kalırız gece ile başbaşa. Tüm rutinlerin bitişiyle iç sesimiz de geceye bir şeyler anlatmaya başlar. Fizyolojik psikolojik ne derdi ne sevinci ne sırrı varsa döker içini geceye. İşte bu yüzden belki de gece hepimizin sırdaşı değil midir?

Kimseye söyleyemediklerimizi geceye fısıldarız. Kimseyle edemediğimiz kavgayı onunla ederiz. Kimseyle çözemediğimiz sorunlarımızı onunla çözer, yaralarımızı onunla sararız. Belki de budur ruha şifa olan kim bilir.

Sadece olumsuz duyguların dışavurum zamanı değildir elbette ki gece. En özel günlerin hazırlıkları; düğün, bayram, doğum, sevgiliyle vuslat zamanlarında da gecedir bizleri kucaklayan. Bu sefer gecemize ortak ettiklerimizle kalabalıklarla sarar etrafımızı ve paylaşır duygularımızı.

“Dün” demişler geceye eskiler. Halbuki yaşadığımız o an gece vakti ise neden dün diye anlamlandırmışlar ki? Çünkü gece olunca hep dün düşer gecenin ortasına. O dün belki bir önceki günü belki de 30 sene önceki dünü kasteder. Değil midir ki yaşlılar hep gece çoluk çocuk etrafına toplanınca başlarlar kendi dünlerini anlatmaya. Sevdalarını, kavuşmalarını, çocukluklarını, gençliklerini ama hep dünlerini…

Biz küçükken evimizin sobalı salonunda elektrikler kesilip de dedemin antika gaz lambasının ışığına kaldığımızda çöken gecenin muhabbetleri bize en güzel dünleri bıraktı. Belki de bu yüzden gün ışığının hızıyla yaşanan tüm rutinler son bulup da güneş başka diyarları aydınlatmak için usulca çekildiğinde şimdi yanımda olmayan o gaz lambasının hatırına severim loş aydınlıkları. Güzel dünlerde yaşamak güzel geceler biriktirmektir.

Haydi kapatın ışıkları, açın sonuna kadar perdeleri ve yıldızların ışığı ile dalın gece yolculuğunuza ve bakın ne kadar derinlere gidip ne kadar dünü bugüne getirebildiğinize…

                                                                                                          Muhabbetle…

Oyun Donanım, Oyun Akışı Sektörlerindeki Firmalar ve Tercihler

Oyun dünyası her geçen gün donanım ve yazılım anlamında gelişmeye devam ediyor. Game Streaming Türkçe manası oyun akışı servisleri de popülerlik kazanmaya başladı. Evde geçirilen sürelerin de artmasıyla zaten güzel kazançlar elde etmekte olan bu sektör, ivmesi için vitesi daha da yükseltti. Artık her geçen gün oyun dünyası ile ilgili bir tohum yatırım haberi, ya da devler tarafından stüdyo alımı gibi haberler duymaktayız. Oyun bilgisayarı, oyun konsolu, online oyun akışı firmalarına gelin beraber göz atalım ve tercihler üzerine duralım.

Oyun Bilgisayarı

Yıllar önce kasa+monitör bileşimi ile hayatımıza giren bilgisiyar oyun deneyimi bugün donanım anlamında çok çeşitlendi. Artık bir çok markanın artık oyunculara özel alt markaları veya direkt olarak oyunculara özel şirketler görmekteyiz.

 • HP ye baktığımızda OMEN alt markası ile bu sektörde.
 • Asus tarafında Republic of Gamers kısaltılmışı ROG serisi ile bu alanda faaliyet gösteriyor.
 • Dell çatısı altında Alienware markası oyunculara hitap ediyor.
 • Lenova da Legion markası altında oyun sektörüne hitap ediyor.
 • Casper Excalibur markası ile sektörde.
 • MSI firması birkaç farklı seri ile sektörde.
 • Monster firması ise bir Türk firması olarak, kendini oyun bilgisayarı olarak konumlandırıyor.

Oyun Konsolu

Sony

Sony firması yıllardır farklı sektörlerde insanların eğlence ve elektronik alanında ihtiyaçlarına yönelik ürün ve servisler çıkaran bir marka. Japonya’nın ününü dünyanın dört bir tarafına salan markaların içinde yer alıyor. Bugün sinema sektöründe Sony Pictures entertainment markası, müzik sektöründe Sony Müzik Entertainment ve oyun yapımında Sony Interactive Entertainment markaları ile boy gösteriyor. Bu saydığımız firmalar içerik kısmı ile ilgili. Ayrıca, bu içerikleri tüketecek donanım tarafı ile ilgili elektronik ürünleri üreten ana firma mevcut. Elektronik kısmında bir çok alanda yine lider bir firma. Ses sistemleri ve Televizyon alanında çok kaliteli cihazlar yapmakta.

https://www.sony.com.tr/ bu adresten ürün ve servisleri inceleyebilirsiniz.

Playstation

Sony firmasında oyun konsolları firmanın en başarılı olduğu alanların başında geliyor. Playstation markası ile yıllardır oyun tutkunlarını peşinden sürükleyen bir marka olmayı başardı. Bunu yaparken sadece donanım ile ilgilenmedi 360 derece olduğu sektörü kavrayacak ürün ve servisleri geliştirmeyi eksik etmediler. AAA kalitesinde oyunlar çıkaran stüdyoları ile sadece Playstation özel oyunlar ile oyuncuları peşlerinden sürüklediler. Pandemi dolayısıyla insanlar evlere kapanınca, oyun sistemlerine olan talep zirve yaptı. Üretim tarafında firmalar tedarik zincirinde sıkıntılar yaşadı. Dolayısıyla Playstation 4 ile yıllar süren güzel bir performanstan sonra Playstation 5 ile piyasanın taleplerine yetişemez durumdalar.

https://www.playstation.com/tr-tr/

Playstation Plus

Playstion için Sony’nin oluşturduğu abonelik servisidir. Her ay, o aya ait özel 2 veya 3 oyun hakkına, çevirimiçi oyun modlarına ve psn üyerlerine özel indirimlerle oyun alma hakkına sahip olursunuz. 12 aylık 240 lira, 3 aylık 100 lira, aylık 40 lira gibi fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

https://www.playstation.com/tr-tr/ps-plus/

Microsoft

Xbox

Windows’la başlayan yazılım yolculuğunu bir IT şirketi olarak Microsoft, dokunabileceği her teknolojik alana genişletmeye çalıştı. Xbox ekosistemi de bunun en güzel yansımalarından biri oldu. Bugün gelinen noktada donanım tarafında konsolda Series x gibi çok güçlü donanıma. Series s ve one x gibi çeşitlerle her keseye hitap etmeye çalışıyor. Ülkemiz şartlarında fiyatlar yüksek olsa da fiyat performans açısından iyi iş çıkartıyor. Son çıkan oyunları, bir oyun bilgisayarı almanın veya toplamanın çok altında maliyetlerle oynatma imkani vermekte.

https://www.xbox.com/tr-tr/

Gamepass

Sadece donanım olarak da bırakmıyor, gamepass ile oyun hizmeti de veriyor. Gamepass platformu ile yeni çıkan oyunlara onboarding hizmeti veriyor, bir nevi tutundurma çalışması yapıyor. Müşteriye belli sürelerde oyunu deneyimleme imkânı tanıyor. Oyunu oynayıp beğenen kişilere gamepass indirimi ile indirimli bir şekilde alma imkânı sunuyor. Oyun firmalarına bu abonelik sisteminden de içeride bulunduğu sürece kaynak ayırıyor. Eaplay gibi platformları da bünyesine katarak büyüyen bir kataloğa sahip. Elindeki Microsoft oyun stüdyoları ile yetinmeyip yeni oyun stüdyoları alıyor. En son Beatshade firmasını 7.5 milyar dolar gibi bir fiyatla alıp hemen gamepass kataloğuna kalıcı bir şekilde oyunları ekledi. Kendi oyun stüdyolarının zaten çok iyi oyunları var. Bunlardan bir kaçını sayalım. Forza serisi, Minecraft, Gears of War, Microsoft Flight Simulator gibi AAA kalitesinde oyunları var. Bilgisayar ve konsol için farklı fiyatları aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

gamepass plan fiyatları

https://www.xbox.com/tr-TR/xbox-game-pass?xr=shellnav

Nintendo

Switch

Nintendo eğlence dünyasına 1889 yılında kartlarla başlayan bir firma. Uzun soluklu yaşamında konsol denince akla ilk gelen firma olmayı başaran firma yıllar içinde kendini geliştirip çok satan konsollar listesine adını yazdırmayı başardı. Karma bir konsol ile tvden bağımsız bir yapı ile Super Mario, Zelda gibi kendi ürettiği hit oyunları oynatırken dışarıdan oyun stüdyolarının da yüzlerce oyunu bu platforma açık.

https://www.nintendo.com/switch/

Nintendo Switch Online

Nintendo Switch için Online olarak oyunları oynamak, Nintendo ekosistemindeki oyunlardan bazılarına erişim ve eski nes serisi oyunları oynatmak için oluşturulmuş olan online abonelik servisidir.

https://www.nintendo.com/switch/online-service/

Online oyun akış servisi

Nvdia Geforce Now

Nvdianın ekran kartı ve chipset üretiminden sonra online olarak bu dünyada yer almasına karar vermesiyle ortaya çıkan abonelik bazlı online oyun akış erişim platformu adı Geforce Now. Bu yapıda oyunlara erişim sağlamıyor aslında oyunları oynatacak olan donanıma erişim sağlanıyor. Ortalama 25 mb/sn hızlarda internette stabil olarak full hd oyunları tüm detayları ile oynatabiliyor. Sadece terminal olarak kullanacağınız bir bilgisayar olması yeterli. Steam, epic, uplay deki sınırlı sayıda ulaşım sağlanıyor. Türkiye’de Turkcell ile anlaşarak Gameplus adlı site üzerinden servis veriyor. Başlangıç için üç aylık paket 149,70, aylık olarak 74,90 olarak paketler belirlenmiş durumda.

Google Stadia

Google’ın bir çok online serivis hizmeti bulunuyor. Online oyun deneyiminden de kendini uzakta tutmadı ve ben de pastadan bir dilim almak istiyorum dedi. Ülkemizde bu servise şu anda erişim bulunmuyor. 10 mbit hızla, donanımdan bağımsız olarak oyunları stream ederek size sunuyor.

https://stadia.google.com/

Xcloud

Microsoft’un Xbox ekosistemini online erişime açık hale getirme çabasının bir parçası. Henüz ülkemizde erişime açılmadı. Microsoft artık müşterilere nereden dokunabilirim ve daha çok temas sağlarım yolunu tercih edip kapalı ekosistemler döneminden kendini çıkardı. Buradan da elindeki oyun portföyüyle pastadan güzel bir dilim alacaktır.

https://www.xbox.com/tr-TR/xbox-game-streaming/project-xcloud

Tercihler

Fiyat performans açısından herkesin yöneleceği konsol, bilgisayar ve online ortam birbirinden farklı olabilir. Tamamen kişisel beklentilerin karşılanması ile ilgili bir durum bu. Eğer Playstation Stüdyolarının oyunlarını oynamak istiyorsanız Playsationa yöneleceksiniz, eğer Gamepass yapısı ile yüzlerce oyuna ulaşmak istiyorsanız PC veya Xbox serisi konsollara yöneleceksiniz. Super Mario ve Nintendo yapımı oyunları beğeniyorsanız Switch tercih etmelisiniz. Eğer ki donanım bağımsız artık bulut oyuncusu olacağım derseniz Geforcenow platformu ile yolunuza ilerlemeniz gerekiyor. Her birinin ilk başlangıç yatırım maliyeti ve sonrasında devam etmeniz için süreklilik maliyetleri bambaşka. Terazinin bir kefesinde siz, diğer kefesinde tercihleriniz. Seçiminizi düzgün yapıp fiyat performansı yakalamak sizin elinizde.

Kapı Sözlük Anlamı

Türk Dil Kurumu’nda güncel olarak birden fazla anlamı bulunan kapı kelimesinin günlük dilde kullandığımız birkaç anlamına göz atalım öncelikle.

• Bir yere girip çıkarken geçilen ve açılıp kapanma düzeni olan duvar veya bölme açıklığı.

“Apartmanın kapısını açık unutmuşlardı.”

• Gelir, geçim, kısmet sağlayan yer, kaynak veya imkân.

  “Bu işi alabilmek için gitmediğim kapı kalmadı.”

• Gidere yol açan gereksinim.

“Bu ay masraf kapısı hiç kapanmadı.”

 • Olanak ve ihtimal için kullanılır.

Konuyu çözmek için hiç açık kapı bırakılmamış.

Atasözleri ve Deyimler

Kapıya dayanmak, kapı kapı dolanmak, kapıda kalmak, kapı baca açık olmak, kapıdan çevirmek, kapıya dayanmak…

Kelam

Günlük hayatta kullandığımız birçok anlam, yer ve zaman bir yana kelimenin bize çağrıştırdığı anlam bir yana…

Kapı aslında her anlamda bir başlangıç değil mi?  Dünya hayatına adım attığımız anda aslında en büyük kapıdan içeri girerek her birimiz kendi başlangıcımızı yaşıyoruz. Sonrasında girdiğimiz her kapı ise bize farklı başlangıçlar yaşatıyor. Hayat boyu her düştüğümüzde bir kapı tokmağına tutunup yeniden başlıyoruz. Lakin sadece açılan yeni yollar gelmesin aklınıza her bir kapıdan geçişinizde. Açtığınız her kapıyla şahit olduğunuz yeni hayatlar…

Gözlerinizi kapatıp hayal edin, Osmanlı zamanından kalan, tarihte başkentlik yapmış şehirlerin içindeki surların kapılarından giriyoruz. Ecdadın yaşam tarzının her bir ayrıntısına tanıklık ediyoruz. Tarihi bir sarayı gezmeye gidiyoruz ve süslü işlemelerle bezenmiş kocaman tokmakları olan yüksek kapılardan geçip tarihin odalarında geziyoruz. Nice yaşanmışlıklara tanıklık ediyoruz. Müze haline getirilmiş bir hapishanenin koridorlarında geziyoruz. Her bir kapının ardında, ufacık hücrelerde yaşamış insanlardan arda kalan izlere tanıklık ediyoruz. Bir okulun bahçesinden içeri giriyoruz. Her bir sınıf kapısının ardında onlarca öğrencinin öğretmeniyle buluşan farklı farklı hayatlarına tanık oluyoruz. Bir hastanenin, bir huzurevinin, bir otelin ve her yeni günün sonunda kendi evimizin kapısından içeri giriyoruz.

Belki de hepsinden mühimi kendi kalbimizin kapısından içeri baktığımızda neler gördüğümüzdür. Umutlar, kırgınlıklar, sevinçler, hüzünler, heyecanlar, bekleyişler… tıpkı her yeni günün sonunda evimizin kapısından içeri girdiğimiz gibi; başımızı yastığa koyup da kalbimizin kapısını araladığımızda huzur ve gönül rahatlığı ile uykuya dalıyorsak daha nice güzel kapılar açılacaktır önümüze.

Bu vesileyle umut ve neşe dolu kapılardan geçip yeni bir kelime yolculuğunda buluşmak dileğiyle hoş kalın, hoşçakalın…

Deli ve Dahi Film İncelemesi- Bilmeniz Gerekenler

Her hafta bir film incelemesi, eleştirisi ya da tavsiyesi yapacağımız film köşemizde bu hafta “Deli ve Dahi” isimli filmi konuk ediyoruz. Bir kitaptan sinemaya uyarlanan filmi izlerken kendinizi cilt sayısı sonsuz olan bir ansiklopedi serisinin sayfaları arasında gezintiye çıkmış gibi hissedeceksiniz. Yorumlara geçmeden evvel gelin gezeceğiniz sayfaları biraz tanıyalım.

Filme ait Genel Bilgiler

Deli ve Dahi filmi 1999 yılında yazılmış olan  Simon Winchester’a ait “The Surgean of Crowthorne” (Crowthorne Cerrahı) isimli kitaptan 2019 yılında beyaz perdeye taşındı ve yönetmen koltuğunda P.B. Shemran lakaplı yönetmen Farhad Safinia oturuyor.

∞ Senaristliğini Todd Komarnicki ile P.B. Shemran’ın üstlendiği filmde başrollerde ise usta oyuncu Mel Gibson, Sean Penn ve Natalia Dormer karşımıza çıkıyor.

∞ Dram ve biyografi türünü temsil eden filmin müziklerinin ise Bear Mc Creary tarafından ortaya koyulduğu görülüyor.

∞ ABD yapımı olan filmin IMDB puanı ise 7,3.

 Deli ve Dahi Filminin fragmanı

  Filmin herkes tarafından bilinen detay bilgilerini okuduktan sonra zihninizde az çok bir çerçeve çizildiyse eğer lütfen fragman hane tarafından youtube da paylaşılan fragmanını izleyiniz. Zira fragman sonrasında filmin konusundan bahsedip kendi yorumumu ve eleştirimi dile getireceğim müsaadenizle.

Deli ve Dahi fragmanı

Deli ve Dahi Filminin Konusu

    Film, Oxford İngilizce Sözlüğünün yazılışının gerçek hikayesini ortaya koyuyor. 1800’ lü yılların sonlarına doğru sözlük için gecesini gündüzüne katarak çalışmaya başlayan Profesör James Murray ile yaşadığı talihsiz olaylar neticesinde tedavi edilmek üzere bir akıl hastanesi hapishanesinde yatan Dr. Minor’ ın yolları sözlüğe yaptığı 10.000 kelimelik katkı sayesinde kesişir ve dost olurlar.

Sözcüklerin dünyasına girip binlerce, on binlerce kelimenin arasında, dev bir sözlüğün yaprakları arasında anlam arayışı içinde kendini bulmak!  Filmin bana hissettirdiği duyguların özeti bu belki de.

     Eğitimli ve entelektüel kimliğe sahip, toplumda saygı duyulan meslek grubuna dahil ancak ağır hastaların yattığı bir akıl hastanesinde tedavi gören bir deli ile; profesyonel eğitim alamamış ancak kendi yöntem ve şartlarıyla, okuduğu kütüphaneler dolusu kitaplarla kendini profesörlük unvanını alabilecek seviyeye yükselten ve birden fazla dil bilen bir dahi…

     Profesörün Oxford İngilizce Sözlüğü’nü yazma görevinin başına getirilmesi, onun için hayatının en mutlu anı ve çalışma azmini perçinleyen büyük bir itici güç. Ama böyle gözükse de kelime toparlamaya başlamasıyla daha alfabenin ilk harfinde kaynak ve bilgi toplama noktasında sıkıntılar yaşamaya başlar. Dâhiyane bir fikirle kaynak toplama alanını genişletmek için toplumun her kesimini işin içine katmak deli ve dâhinin yollarının kesişmesine sebep olur.

    Hani hep söylenir ya dil canlı bir varlıktır, dili hiçbir zaman bir yerde tutamayız diye işte tam da bu klişe dilbilimci yorumlarına kanıt olarak; iki uç noktada yaşayan ve hayatları boyunca karşılaşmaları hele ki dost olmaları mümkün olmayan iki insanın yolarının kesişmesini sağlayan tek etken dil ve kelimelerin gücüydü. Bunun yanı sıra filmde Mel Gibson’ ın canlandırdığı Profesör Murrey’ in bana hissettirdiği şey işini tutkuyla ve sevgiyle yapan her insanın kendini mutlaka yolun sonundaki başarıya adamış olmasıdır. Murrey’ in sevgisi, inancı, bağlılığı olmasaydı eğer sözlüğü ortaya koymak için uğraştığı onca emeğin ve ortaya koyduğu bilimin ne manası vardı değil mi?

   Film genel olarak dingin bir ritimle ilerliyor, farklı sahnelerde kullanılan farklı tonlardaki müziklerle yoğunluğu yüksek sahnelerin altı başarıyla çiziliyor. Ünlü film eleştirmeni Mehmet Açar’ ın “Filmde renk paleti dengesi kurmuş yönetmen. Çöküşlerde kararıp sararırken, çözülmeler başladıkça renkler açılıyor.” yorumu filmin duygu geçişlerini çok güzel resmediyor.

   Sözlerimi bir akıl hastanesinde hapis yatıp tedavi gören Minor’ın  okumanın gücünü ve hissettirdiği o güzel duyguyu aktaran cümlesiyle bitiriyor, keyifli seyirler diliyorum.

            “Okumak özgürlüktür, kitaplar benim kanatlarım ve okudukça özgürleşiyorum.”

Minor

Among Us-Popüler oyunun incelemesi

Karantinada olduğumuz bu günlerde sıkılıyoruz ve genel olarak teknolojik aletlerle vakit geçiriyoruz. Daha keyifli vakit geçirmeniz için oyunlar serimizin ilk başlangıç içeriği olarak Among Us’ı sizinle paylaşıyorum.

Among Us Nedir?

Bu aralar çok popüler olan bu online oyunun mantığı çok basit aslında; bu oyun bir katil kim oyunudur ve şimdi sizlere bu oyundan bahsedeceğiz. Oyunun yapımcısı Innersloth, kendisi Microsoft’un merkezinin olduğu şehirde. Redmond şehrinde merkezi. Yapımcının hakkında kısmına baktığımızda üç kişilik bir ekibin olduğunu görüyoruz. Bu üç kişilik ekip, basit bir yapıda kurguladıkları oyunun bu kadar başarılı olacağını düşünür müydü acaba? Youtube üzerinde bile milyonlarca saat izleme sürelerine ulaşan Among us videoları mevcut.

Oyun Oynanışı Nasıl?

Gelelim oyun oynanış kısmında. Öncelikle karakterleri tanıyalım: Eğer crewmate olursanız impostor’u bulmaya çalışırsınız aynı anda bazı görevleri yapmanız gerekir. Impostor herkesi öldürmeden  crewmatelerin görevlerini bitirmesi gerekir eğer bitiremezlerse  impostorlar kazanır .Veya  Reactor  ve O2 sabotajını durduramazsanız impostorlar kazanır. Eğer katil olursanız crewmatelari gizlice diğer crewmatelere farkettirmeden öldürmeniz gerekir. Ya da isterseniz sabotaj yapabilirsiniz ve crewmateler sabotajı durdurmaya çalışır. Sabotajların türleri farklıdır; ikiye ayrılır.Eğer O2 veya Reactore sabotaj yapılırsa crewmateler kısa bir süre boyunca durdurmak zorundadır yoksa  impostorlar kazanır. Diğer bir tür sabotajsa  Cominications ve Electrical’dır. Bu sabotajları istenilen zamanda durdurabilirsiniz. Ayrıca impostor olursanız vent denilen tünelleri kullanabilirsiniz ama bu tünellerden crewmatelerin  yanında girip çıkmayın yoksa impostor olduğunuzu anlarlar ve acil durum butonuna basarlar. Ardından oylama ekranı açılır ve oyun chatinden sizin ventlediğini yazarlar ve  çoğunluk sizi oylarlsa atarlar (tabi girdiğiniz odadan atmazlar). Veya siz birini öldürdükten sonra ölen crewmate ölüsü yerde kalır ve crewmateler reportlayabilir (tabii ölünün yanında durmayın).

Oyun İçinden Ekran Görüntüleri

Among Us’ta görev yapım ekranı
Yenilme ekranı
Kazanma ekranı
Among Us’ta oda.
Among Us oylama ekranı.

Oyundaki Haritalar

Amanog Us da ölünün yanında İmposter resmi
Among Us Sabotaj ekranı
Among Us İmpostor ventin üstündyken

THE SKELD HARİTASI

Haritanın simgesi

POLUS HARİTASI

MIRA HQ HARİTASI

Her haritada görevler, sabotajlar ve ventlerin yerleri farklı yerdedir.

Oyunda karakterinizi özelleştirebilirsiniz. Renk şapka seçebilirsiniz ancak petler ,skinler ve bazı şapkalar paralıdır. Eğer Pc de indirmek isterseniz paralıdır sebebi ise bazı paralı skinlerin ve şapkaların açık olmasıdır.

Among Us Hangi Platformlarda ve Ücreti Ne Kadar?

Oyunu İos Android ve Pc, de indirebilirsiniz ancak Mac’e henüz gelmedi. Oyunun steam fiyatı bu aralar 10,5 TL civarında, mobil tarafta ise ücretsiz olarak sunuluyor.

Şirket yönetimi için en çok dikkat edilmesi gereken 7 Şey

Bir girişime başlamak sonrasında başarılı bir şekilde bunun devamını getirmek kolay değil. Birçok iniş çıkış yaşanabiliyor girişimcinin çıktığı yolculukta. Bu yazımızda girişimcinin şirket yönetiminde en başta dikkat etmesi gereken noktalara değineceğiz.

1. İş modeli

Bir alan üzerine çalışmaya başladıktan sonra odak noktası anlamında dağılma çok hızlı gerçekleşebiliyor. Bu durum bir başına başlanılan işlerde daha çok yaşanıyor. Çünkü kendi bakış açımızla bu yakalanması zor bir durum. Yapılan işle ilgili olarak bir iş modeli oluşturmak çok önemli. Oturup biraz kafa yorarak süreçlerinizin üzerinden geçip bunu modelleyerek yapınızı oturtmanız elinizi oldukça güçlendirecektir. Hele ki yazarak ve çizerek kafanızdaki şeyleri kağıda dökmek ve sonrasında bunları tekrar tekrar revize ederek nihai bir plan oluşturmak inanılmaz faydalı. Versiyon vererek modellemenizi yazmanız yaşadığınız süreçlerdeki gelişmeleri takip etmek açısından da size oldukça önemli. Size analiz ve yorumlama kabiliyeti kazandıracaktır.

2. Nakit yönetimi

Nakit olmadan olmuyor dimi? Bir şekilde parayı yönetmeniz gerekiyor. Bu süreç fikir aşamasından sermaye bulmaya, sonrasında işi canlıya aldığınızda yaptığınız operasyonel harcamaları yönetmeye, gelir getiren kalemlerinizin peşinden takip yapmaya kadar uzanan bir serüven. İş modelinde direk nakite ulaşan bir yapınız varsa ne mutlu! Bir çok durumda nakit oluşturmaya başlamak için uzun bir operasyonel planlama ve nakit yakma sürecinden geçiliyor. Yukarıda bahsettiğimiz iş modeli üzerinde iyi çalışılmadı ise istenilen sonuçla karşılaşmak oldukça zor. Bundan dolayı bir işletmenin sürekli yaşayan bir nakit akım çalışması olması gerekiyor. Bunu bir sefer yapıp bırakılmamalı ya da aylık çalışmalar yapıp ilerlenmemeli, sürekli ilgi ve güncelleme gerektiren bir durum. Yaptığınız iş ne kadar para kazandırıyor gözükse de eğer bu nakdi düzgün yönetmezseniz şirketi sonlandırma riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İşi en başta sıkı tutup nakit yönetiminizi yaşayan bir akış olarak düzenleyin ve takip edin.

3. Operasyon yönetimi

Şirketin yönetimi olarak aktivitelerini gerçekleştiren operasyon bölümleri üzerine emek sarf etmek gerekli. Pürüzsüz bir müşteri deneyimi, finansa akışların düzenli olması, stok açısından yok satmamak, insan kaynakları süreçleri gibi üzerine emek harcanması gereken onlarca konu var. İşlerinizi icra ederken birçok konu hakkında zorluklarla, sıkıntılarla karşılaşacaksınız. Ama bunlar sizi yıldırmasın, daha iyisini nasıl yaparım sorusunun cevaplarını arayarak bulduğunuz çözümleri hızlıca adapte edip çevik bir yapı kurmaya çalışın. Günümüzde rekabet ve müşteri memnuniyeti o kadar ezici iki güç ki şirketleri sahneden dışarı atabiliyor. Operasyonel mükemmellik ilk günden yakalayabilmeniz oldukça zor ama vereceğiniz emeklerle olgunlaşacak ve oturacak bir kavram.

4. Sürdürülebilirlik

Her defasında bir Amerika kıtası keşfetme lüksümüz yok. Bir çok şirket işleyişlerinde yaptığı iyi ve örnek işleri devamlı kılmanın yollarına bakmıyor. Sürdürülebilirlik bulduğunuz çözüm ve inovatif yaklaşımların kalıcı bir şekilde şirket süreçlerinize yerleşmesi ile olur. Yegane itici güçlerden biri olan sürdürülebilirlik sayesinde şirketiniz uzun yıllar yaşama şansı elde eder. Bu güç ile kendini bir bukalemun gibi zamanın şartlarına ve koşullarına göre ayarlayan şirketler hep diğerlerinin bir adım ötesinde olacak.

5. İç ve dış müşteriler ile iletişim

Yaptığınız işin karşılığında hem içeride hem dışarıda müşterileriniz var. İçeride insan kaynağınız ve yatırımcılarınız ile diyalog, dışarıda ürün ve servislerinize talip ihtiyaç sahipleri müşterileriniz. Bu ikisi ile yapacağınız iletişim de çok kritik. Şirket kültürü ve işleyişiniz, finansallarınız ile ilgili iç müşterilerinize mümkün olduğu kadar iletişim kanallarınızı açık tutmanız gerekli. Geri bildirim ve bilgi ile besleme ile diyalog mümkün. Şirket süreçlerini ve içinde bulunduğu durumu saklayan bir çok şirket üst yönetimi mevcut. İş arkadaşı ve yoldaş olarak seçtiğiniz kişiler sizin insan kaynağınız. Bir yola çıkarken yanımda bulunsun diye seçtiğiniz kişiler. Mümkün olduğu kadar bilgilendirme ile bu kişileri süreçlerinizin içinde ve fikirlerine başvurarak ilerleyin, ummadığınız çözümler buralardan çıkacaktır. Müşterileri dinlemek de sizin için ayrı bir hayati fonksiyona bağlıyor, satış. Ürün ve servislerinizi müşterinin istediği şekilde yapmak zorundasınız. Ne olursa olsun sonu satışa dönmeyecek servis ve ürünler ortaya çıkarmaktan uzak durun. Bu sayede sermayeniz boşa gitmesin.

6. Raporlama

Yapılan şirket aktiviteleri sonucu bir çok sonuç ortaya çıkmakta. İlk öncelikle yaptığınız işlerin sonuçlarını raporlayabilecek yapıda işlerinizi kurgulamanız gerekmekte. Ölçülmeyen işte kesinlikle sahiplik gibi bir hisse kapılmayın. Rüzgar nereye eserse oraya gidecek bir yapıya sahip olursunuz. Ama işler iyi gidiyor zannederken bir bakmışsınız bir yerdeki açık şirketin altını oyuyor. Bundan dolayı raporlanabilir yapıyı kurmak sizi güvenli alanda tutacak ve bir sonraki sıçrayışınızın temel taşı olacaktır.

7. Analiz

Raporlanabilir bir yapıya kavuştuysanız artık konuşabilecek verileriniz var demektir. Ham veriyi bilgiye çevirecek güç sizde. Analitik yaklaşımlar sergileyip çıkarımlar yaparak şirket hareketleriniz sonucu oluşan verileri bir sonraki hareketiniz için temel yapın.

Müşterinin hangi ürünlere talep gösterdiği, kargo maliyetlerinde nasıl optimizasyon sağlanacağı, maliyet ve girdi maliyetlerinde nelere dokunabileceğiniz, işe bağlılık oranları gibi bir çok analiz önünüze gelecek. Şirketin dümenini buradan çıkacak analiz sonuçlarına göre doğru limanlara götürmek sizin elinizde olacak.

Şirket yönetimi içinde bir çok fonksiyonu içeren bir kavram. Yaptığınız işe göre altı doldurulması gereken bir çok unsur var. Buna benzer yazılarımıza bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Tahmini okuma zamanı: 4 minutes

Sevda Kelimesinin Kökenine yolculuk

Sözcüklerin bilinmeyen yönleri ortaya çıkıyor…

Kelimelerin dünyasına yolculuk

Türk Dil Kurumu’na göre etimoloji; köken bilim ya da köken bilimi, bir dildeki sözcüklerin kökenlerini ve bunun bir gereği olarak o dilin diğer dillerle ve o dili konuşan toplulukların geçmişten bugüne diğer topluluklarla olan kültürel ilişkisini araştırır. Sözlükteki anlamı ilk etapta kulağa biraz anlaşılmaz gelebilir ancak örnekleri ve yaşanmışlıkları okuyunca yolculuğunuz daha keyifli olacaktır.

Amerikalı dilbilimci Edward Sapir “Toplumda madde ve kavram olarak var olan her şey dilde de vardır. Kültürel ve tarihi miras, ancak dil aracılığıyla yeni kuşaklara aktarılır. Dil, kültürel muhtevanın bir ansiklopedisi, hazinesi ya da sözlüğü gibidir.” der.

Aklımıza takılıp da acaba anlamı nedir deyip sözlüğe baktığımız kelimeler kim bilir ne yollardan geçmiş de sözlükteki anlamını kazanmıştır.

Bunu düşününce aklıma beni çok etkileyen Oxford İngilizce Sözlüğünün yazım hikayesi gelir. 1800’ lü yılların ikinci yarısından itibaren yazımına başlanmıştır. Kelimelerin toplanması, araştırmaların yapılması, ciltlerin sıraya dizilmesi neredeyse yetmiş yılı aşkın bir zamanı kapsamıştır. Bu zaman diliminde çekilen sancıları hissetmemiz pek mümkün olmasa gerek. Ez cümle sözcüklerin sürdüğü yaşam yolculuğunu anlatmak için insan ömrü kafi gelmeyecektir.

          Bu alanda yapılmış araştırmaları, yazılmış bilimsel makaleleri merak edenler için ayrıca bir yazı dizisi yahut bir kaynakça paylaşımı da yapılabilir elbette. Ancak benim buradaki amacım günlük hayatta kullandığımız, dilimize pelesenk olmuş kelimeleri seçip kökeni, uğradığı değişim ve cansız olduğunu düşünsek de (ki dil canlı bir varlıktır ve daima gelişir, değişir.) bir kelime üzerindeki yaşanmışlıkları aktarabilmektir.

          Kelime oyunlarını, bulmaca çözmeyi ve sözcüklerin kökenine inmeyi sevenler için hoş bir yazı dizisi sizleri bekliyor olacak. Eğer hiçbiri ilgimi çekmiyor diyorsanız genel kültürünüze katkı sağlayacağından şüpheniz olmasın.

          Bol istifadeli keyifli okumalar.

Her hafta farklı bir kelimenin ardına düşüp gideceğimiz bu yolculukta ilk durağımızın adı sevda…

Sevda kelimesinin kökeni

Sevda Arapça kökenli bir sözcük olup svd kökünden gelmektedir. Kelime anlamı Arapça “kara şey, kara safra” olarak bilinen sevda hastalığa tutulma halini anlatır.

          Yunanca’daki karşılığı ise “melankoli” olan kelimenin sev-mek fiili ile olumlu bir bağı yok gibi gözükse de sevginin insanoğlundaki dozunun sevdaya tutulma boyutuna gelmesi aslında tam olarak melankoli halini yansıtmaktadır.

          Bir rivayete göre Türkçe’deki sevda sözcüğü daha doğrusu kişiyi hasta eden kara sevdaya tutulma hali pek muteber Hipokrat’ın ortaya attığı bir tezin tıp bilimi sayesinde kanıtlanmasıyla daha mantıklı bir açıklamaya bağlanmıştır.

          Rivayet şudur ki;

          Hipokrat insan vücudunda dört hayati sıvı olduğunu ve bunlardan birinin de kara safra olduğunu söyler. Bu sıvılardan herhangi birinin yapısı, oranı, dengesi değişirse insanın fiziki ve ruhi sağlığının bozulacağını belirtir.

Kara safra denilen sıvının da karaciğer tarafından salgılandığı ve eski Yunan bilgelerinin karaciğerin duyguları yöneten bir organ olduğunu söylediklerini de rivayetlerden öğreniyoruz.

          Ne diyelim madem ki aşk, nefret, öfke, sevgi, tutku gibi kıymetli duygularımızı o yönetiyor;

          Sevgiyle ve muhabbetle kalınız, zira bir sevdadır yaşamak..

Estimated reading time: 2 minutes

Yaprağın Hikayesi

Sonbahar mevsiminde bir gün bir yaprak uçuyormuş o yaprak turuncu ve sarımsıymış. Sonra yere konmuş ve gökyüzüyle göz göze gelmiş. Rüzgara beni uçur demiş. Rüzgar ben yapamam, onu Allah yapabilir demiş. Rüzgar; ama Allah yaptırırsa seni uçurabilirim demiş. Yaprak çok sevinmiş. Yaprak rüzgara demiş ki sen bütün uçabilen şeyleri uçurabilir misin? Rüzgar evet demiş. Rüzgar; şimdi vakti yaprak arkadaşım hadi şimdi seni uçurayım demiş. Yaprak çok sevinmiş, mutlu mutlu uçmuşlar. Sonra rüzgar yaprağı yuvasına götürmüş.

Yaprağın evinin adı da allı kiraz ağacı imiş bu seferde ağaç ile yaprak konuşmaya  başlamışlar. Şunu konuşuyorlarmış: yaprak demiş ki; sen ne zaman meyve vereceksin? Ağaç ,yaz ve ilk baharda meyve veriyorum demiş. Ağaç yaprağa sormuş senin başka renklerin ne? Yaprakta kırmızı kahverengi ve daha çok rengim var demiş. Yaprak sormuş peki senin ne renklerin var demiş ağaç şunu söylemiş yaprak arkadaş zaten bende yaprak olduğu için seninle aynı renklerim var demiş. Yaprak ben bunu bilmiyordum demiş, söylediğin için teşekkür ederim demiş. Ağaçta rica ederim demiş. Sonra aylar geçmiş ve ağacın meyve verme mevsimi gelmiş yaprak zaten gitmişti.

Ağaç meyve vermiş, meyveler toplanmış, insanlarda yüzler gülmüştü. Ağaç ve yaprak işlerini yapmanın gururu ile yine baş başa kalmışlardı. Yaprak sayesinde meyve gölgede kalmış, ağaçta rahat ve serin bir şekilde meyveyi yetiştirmişti. Mevsimlerden yine sonbahar gelince yaprak yine rüzgarla olan yolcuğuna çıkmış, bir banka denk gelmiş ve yaprağın hiç konuşacak kimsesi kalmamış ve yaprak gittikçe solmuş bir sonraki ağaçlar ve yapraklar yeşermesi için toprakta kaybolmuş.

Finans

Banka Hesabı

Kredi

POS

ÖKC

Çek

Teminat

+

Muhasebe

SMMM

YMM

Denetim

Vergi

Bütçe

Raporlama

+

Hukuk

Sözleşmeler

KVKK

İcra

İflas

Arabuluculuk

Dava

+

İK

İşe alım

Performans

Bordrolama

Yetenek

Sadakat

Ücret

+

Bilişim

ERP

Ofis yazılımları

Sunucu

Laptop

E-fatura

E-imza

+

Satış

Satınalma

Kalite

Müşteri

İdari İşler

Güvenlik

Devlet

Bilişim

İk

Muhasebe

Finans

Güvenlik

Hukuk

İdari İşler

Kalite

Müşteri Yönetimi

Pazarlama

Satış

Satınalma

Kurumsal

Arge

Girişimcilik

Devlet