Dijital Müzik Platformları Rehberi

Dijital Müzik platformları artık günlük hayatımızın bir parçası. İstediğimiz an istediğimiz müzik arşivlerine saniyeler içinde ulaşmamızı sağlıyorlar. Aşağıda yer alan dijital müzik platformlarını ve abonelik fiyatlarını inceleyeceğiz.

 • Apple Music
 • Spotify
 • Fizy
 • Youtube Music
 • Tidal
 • Muud
 • Deezer
 • Amazon Music
 • Soundcloud

Apple Music

Apple music logo

Apple’ın müzik servisidir. İtunes ile başlayan müzik satış serüveninden abonelik modeli ile çalışan dijital müzik servisine çevrilerek Apple’ın dijital servislerinin en çok iş yapanlarından biri olmuştur. Apple halihazırda kendi markası ile kulaklıklar çıkarıyor, ayrıca Beats markası ile de müzik endüstrisinin içerisinde. 75 milyon adet müzik arşivi ile müşterilerine dijital bir müzik platformu olarak ulaşılabilirlik anlamında ileri giden firmalardan biri.

Ses teknolojisi anlamında uzamsal ses deneyimi ile müşterilerine farklılık ortaya koymak istiyor. İlk dijital müzik platformlarından biridir.

Apple Music Abonelik Ücretleri

 • Bireysel plan: 19,99 TL
 • Aile planı: 29,99 TL (altı kişilik plan)
 • Öğrenci planı: 9,99 TL

Apple’ın kampanyalı ürünlerin biri ile 6 aya kadar ücretsiz kullanım sağlayabilirsiniz.

Spotify

Spotify logo

Dijital müzik platformu deyince dünyada ilk akla gelen firmalardan biri olmuştur Spotify. Bugün dünya müzik piyasasını yönlendiren firma 220 milyon ucretsiz 172 milyon premium hesaba sahip. En büyük dijital müzik platformlarında biri.

Spotify Abonelik Ücretleri

Ön ödemeli fiyatlandırma ile aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz:

 • 12 ay için 209,99 TL
 • 6 ay için 125,99 TĹ
 • 3 ay için 66,99 TL
 • 1 ay için 22,99 TL

Aylık olarak aşağıdaki planları kullanabilirsiniz:

 • Bireysel plan: 20,99 TL
 • Duo planı: 27,99 TL(iki kişilik plan)
 • Aile planı: 34,99 TL (altı kişilik plan)
 • Öğrenci planı: 10,99 TL

Duo ve aile planları için aynı ip/lokasyon üzerinden hesapların tanıtılması gerekiyor. Kredi kartı ve telefon abonelikleri üzerinden üyelik başlatabilirsiniz.

Ücretsiz plana da sahip olan Spotify sayesinde reklam dinleyerek kullanım sağlayabiliyorsunuz.

Fizy

Fizy logo

Turkcell’in dijital müzik servisidir. Dijital servisler Turkcell’in ana odak noktalarından biri. Turkcell gsm paketleri ile beraberde sundukları paketlerin içinde yer alan servis genel kullanımına da açık.

Fizy Abonelik Ücretleri

fizy.com üzerinden kredi kartı ile alım seçenekleri

 • Premium aylik 13,99 TL
 • Premium yıllık 139,99 TL
 • Aile paketi aylık 26,99 TL (6 kişiye kadar kullanım hakkı)
 • Duo paketi 23,99 TL (2 kişiye kadar kullanım hakkı)

Turkcell faturaniza da servisi ekletebilirsiniz.

Premium dışında basic ve basic+ gibi paketleri de mevcut gsm paketleri. Bunlarda her şarkı açılmıyor, sınırlı bir kullanım sunuyor.

Youtube Music

Youtube music logo

Google’ın dijital servislerinden Youtube çatısı altında ayrı bir bölüm olarak yer alıyor. Youtube icinde Youtube music sekmesinden ulaşabilirsiniz. Telefonlarda ayrı bir uygulama olarak kullanımınıza sunuluyor.

Yapay zeka algoritmaları çok iyi çalışıyor. Biraz şarkı dinlerken beğendiklerinize işaret koyun. Sonra sistem sizi öğrenip mix listeler yapmaya başlıyor. Artık liste arama ihtiyacı veya liste yapma ihtiyacı hissetmiyorsunuz.

Youtube Music Abonelik Ücretleri

 • Bireysel plan: Bir ay ücretsiz deneme süresinden sonra 13,99 TL/ay, yıllık 139,99 TL
 • Aile planı: Bir ay ücretsiz ardından 20,99 TL/ay
 • Öğrenci planı: Bir ay ücretsiz ardından 6,99 TL/ay

Tidal

Tidal logo

Tidal en başından itibaren yüksek ses teknolojileri ile öne çıkan bir firma oldu.

Hifi(flac formatı) 1411 kbps , master audio 9216 kbps, normal 160kbps kalitelerinde ses formatları ile hizmet veriyorlar.

Tidal Abonelik Ücretleri

 • Tidal Türkiye piyasasında mevcuttu. Çıkma kararı aldı. Artık Türkiye’den abone almıyor.

Muud

Muud logo

Türk Telekom firmasının dijital müzik platformudur

Fiyat:

İlk ay ücretsiz 6 ay 7,99 TL sonra standart paket fiyatı 13,99 TL.

Deezer

Deezer logo

Fransa menşeili firma 90 milyon şarkı ile en büyük dijital müzik platformları arasında yer alıyor. Flow akış servisi ile yapay zeka ile sonsuz bir mix liste sunuyor.

Fiyat:

 • Deezer Free: Müzik, podcast’ler ve radyoyla birlikte senin için hazırlanmış öneriler. Ödeme yapman gerekmiyor
 • Deezer Family: Tüm Deezer Premium avantajlarını Yüksek Doğrulukta sesle birlikte 6 ayrı hesapta kullanabilirsin.1 ay ücretsiz sonrasında ayda 34,99 TL
 • Deezer Premium: İstediğin şarkıyı seçip reklamsız çalabilir, ayrıca en sevdiğin şarkıları indirip çevrimdışı dinleyebilirsin. 1 ay ücretsiz sonrasında ayda 22,99 TL

Amazon Music

Amazon music logo

Amazon’un dijital müzik platformdur. Amazon prime programının Türkiye hariç bir parçasıdır. 90 milyonluk müzik kütüphanesine sahip.

Fiyat: Türkiye’de servis hizmet vermiyor.

Soundcloud

Soundcloud logo

İsveç merkezli dijital müzik platformudur. Creative commons u destekler. 325 milyon şarkıya sahip. Ücretsiz yönüyle öne çıkıyor. Sanatçıları desteklemek için yeni bir paket çıkardılar.

Soundcloud Go+ adlı paketle ücretli üyelik almaya başladılar. Türkiye’de paket açık değil.

Platform sanatçılar için öne çıkan paketlere sahip, 3 saate kadar şarkı yükleyip sistemde paylaşmanıza izin veriyor.

Sınır olmadan yükleme yapmak ve derinlemesine analizler almak için 8,25 euro aylık paketi var.

Repost servisi ile aylık 2,5 euro şarkılarınızı büyük platformlara dağıtıp ödeme almanıza olanak sağlıyor.

Dijital müzik platformlarını incelediğimiz bu yazımızı beğendiyseniz, bizi takip edin.

WordPress ile nasıl para kazanırım?

WordPress ilk çıktığında basit bir blog platformuydu. Kodlama bilgisine gerek olmadan internette basit bloglar yapmanıza yardımcı oluyordu. Şimdilerde online ortamda para kazanma için yegane ortamlardan biri.

Zamanla platform kendini geliştirdi. Artık e ticaret sitelerinden tutun da büyük yayıncıların sitelerine internet sitelerinin %30 una güç veriyor. Temalar ve eklentiler ile büyük bir ekosisteme dönüşen yapı kodlama bilgisine gerek kalmadan insanların internet siteleri tasarlamalarına büyük destek sağlıyor.

WordPress ile Para Kazanma

WordPress ile blog yazarak para kazanmak kolay bir iş değil. Sıkı bir disiplin gerektiriyor. Belli bir niş alan belirleleyip kendinizi ayrıştırmanız gerekiyor. Google gibi arama motorlarında doğal olarak yukarı sıraları yakalayabilmek için yoğun emek sarf etmeniz gerekiyor.

WordPress platformunu kullanarak bir işletme oluşturmanın birçok yolu olmasına rağmen, çoğu insanın bir WordPress blog ile çevrimiçi para kazanmaya başlamasının en kolay yolu:

1. Sitenizde blog gönderileri şeklinde değerli içerikler oluşturun

2. Ücretli reklamcılık yoluyla bu içeriğe trafik alın

3. AdSense reklamları veya satış ortağı pazarlaması ile bu trafikten para kazanın.

WordPress ile Para Kazanmanın 2 Adımı

Bu para kazanma programlarına başvurmak kolaydır ve sitenizde kullanımı kolaydır. İşte üç parçanın her birinin temelleri.

1. Değerli İçerik Oluşturun

Değerli içerik, insanların okumayı sevdiği içeriktir. Bir insana faydalı bir bilgi veya ilgi alanına giren konularda bilmediği yenilikleri kişiye yansıtmalıdır.

Değerli içerik genellikle eğlenceli, eğitici veya her ikisi de olandır.. “Listeleme yöntemi” ve “Nasıl yapılır?” içerikleri en popüler olan türlerdir.

En çok sevilen 10 şarkı türü, Okunması gereken 10 liderlik kitabı, vs tarzında birçok blog tarzı yazı ile karışılmışsınızdır.

“Nasıl yapılır” makaleleri biraz daha açıklayıcıdır. Nasıl bebekler gece daha rahat uyur?”, “İş yerinde nasıl başarılı olunur” gibi sorularla çok niş alanlarda insanların arama motorlarında direk sorularına karşılık gelen içerikler bu gruba girmektedir.

Bazı içerikler oluşturduktan sonra web sitenize trafik gelmesi için ayarlamalar yapmanız gerekiyor. Sıradaki bölümde bunu inceleyelim.

2. İçeriğinize Trafik Alın

Trafik sadece web sitenizi ziyaret eden kişileri ifade eder. WordPress destekli sitenize trafik almanızı sağlayacak yöntemlerden beşini inceleyelim.

WordPress Sitenize Trafik Oluşturmanın 5 Yolu

1. Arama motoru optimizasyonu:

“Seo” search engine optimization, türkçesi arama motoru optimizasyonudur.. Arama motorlarının makalenizi arama sonucu sayfalarında listeleyeceği yer burasıdır. İlk sayfada listeleme için bir dizi algoritmayı akılda tutarak yazıları düzenlemelisiniz. Bunlarla ilgili sürekli değişiklik olabiliyor. Bunun sanatını öğrendiğiniz zaman yazılarınız en önlerde yerini alacaktır.

2. Forumlarda yorum yapma:

Konunuzla ilgili forumlarda yorum yapıyorsanız ve bu konuda yararlı bir şekilde yorum yapıyorsanız, genellikle imzanızdaki ilgili içeriğe bir bağlantı koyabilirsiniz. Bu gerçekten iyi yöntemlerden biridir. Forum pazarlaması ile ne kadar trafik alabileceğinize şaşıracaksınız.

3. Sosyal medyanın gücünü kullanma:

Oluşturduğunuz içeriklerinden görsel kısımlar paylaşarak veya sosyal medya için ayrı tasarımlar yaparak yazılarınızın yayınlandığını paylaşın. Bazen direk paylaşımlar yaparak sosyal medyanızı güçlendirin. Viral olabilecek içerikler, sitenizinizde organik olarak büyüme sağlayacaktır.

4. Konuk gönderisi:

Burası diğer kişi siteleri için ücretsiz yazdığınız yerdir. Çok fazla iş gibi görünüyor. Ancak çok fazla trafiğe sahip bir siteye girebiliyorsanız, konuk gönderisi yayına girdiğinde trafik akınına ve zaman içinde istikrarlı trafik miktarına yol açabilir.

Başka sitelerde yazdığınız yazılar referans gösterildiğinde trafik alma olasılığınız artacaktır. İnternet dünyasında blog yazarları arasında bir networklere katılın. Her şey para değil, network gücünü kullanın.

Zamanla içerik ve trafik sayılarınız arttıkça doğal olarak web siteniz para kazanmaya hazır hale gelecek.

3. WordPress Sitenizden Para Kazanma

Birçok yöntemle web sitesinden para kazanma olanağı vardır. Bunun en çok yaygın olanı sitenize reklam alarak para kazanmadır. En çok kullanılan yöntemlerden biri Google’ın Adsense programıdır. Admatiic gibi şirketler de mevcut.

Ayrıca satış ortaklığı programları olanağı da mevcut, amazon gibi firmalara yönlendirip alışveriş yapılmasını sağladıkça da komisyon kazanabilirsiniz.

Direk sitenize kendiniz de reklam alabilirsiniz. Tarifelerle en çok tıklanan yerlerden çoktan aza doğru bir fiyatlandırma ile seçenekler sunarak direk reklam alma şansınızı arttırabilirsiniz.

Sanal ofis çözümleri, 2020 için rehberiniz

Sanal Ofis Nedir?

Sanal ofis nedir, kimler için sanal ofis hizmeti almak daha mantıklı gelin beraber inceleyelim. Bir çok iş hayatına yeni atılan kişi hemen bir yer tutup, bir çok kalemde masraf oluşturmaya başlar. Elektrik, su, telefon, internet abonelikleri ve kira, aidat, stopaj gibi maliyetlerle uğraşmak zorunda kalır. Aslında birçok yeni iş sahibi adres belli olsun, resmiyette bir yerimiz gözüksün şeklinde ilerleyerek bu maliyetlere katlanıyor. Artık bu kalemleri yönetimi ile sizi uğraştırmayacak alternatif çözümler çıkmaya ve gün geçtikçe büyüyüp kendi halinde bir sektör olarak büyümeye devam ediyor. Sanal ofisler maliyet azaltma ve merkezi konumlarda adres gösterme gibi prestij sağlayıcı özellikleri ile öne çıkmaya başladılar.

Sanal Ofis Hizmetleri

Sanal ofislerde bir çok farklı hizmetle sektörde bir birleri ile yarışarak girişimcilere hizmet sunuyorlar. Bunlardan bir kaçına göz atarsak alabileceğiniz başlıca hizmetler aşağıdaki gibidir:

 • Yasal adres gösterebilme imkanı
 • Posta kargo takibi
 • Telefon hattı tahsisi
 • Çağrı karşılama, sekreterlik hizmetleri
 • Toplantı odası kiralama günlük-saatlik
 • Çalışma odası kiralama günlük-saatlik

Sektörde baktığımızda aşağıdaki birkaç firma bu konuda öne çıkmakta.

Sanal ofis firmaları:

eofis, workinton, kolektifhouse, regus, kamara ...

Sanal ofiste yasal adres gösterme işlemi nasıl olur?

Firma ve sizin aranızda yapılacak bir sözleşme ile size bir m2 tahsis etmeleri gerekiyor vergi dairesine göre. Vergi dairesi yoklama memurları yerinde yoklamaya gelip ofisin olup olmadığı ile ilgili yerinde tespit yaparlar, genelde masa sandalye ofis mobilyası gibi kalemlerin tabletleri ile fotografı çekilerek yetkiliye yoklama fişi imzalatılır. Bazı durumlarda yerinde yoklama kaldırılmıştır. Bunlara uyan bir durumunuz varsa yerinde yoklama yapılmaz.Değişiklik aşağıdaki şekilde 03.10.2019 da yapılmıştır:

 1. Gerçek kişi mükelleflerden nakliyecilik faaliyetinde bulunup münhasıran yük ve yolcu taşıyanların işe başlama yoklaması, adres değişikliği yoklaması,
 2. Yerleşim yeri adresinde serbest meslek faaliyetinde bulunanların işe başlama yoklaması, adres değişikliği yoklaması,
 3. Sermayesi üç yüz elli bin Türk Lirası ve üzerinde olan şirketlerin (imalatçılar hariç) adres değişikliği yoklaması, şube açılış yoklaması,

Sanal Ofiste telefon hizmeti nasıl alınır?

Mevcut bir hattınız varsa numaranızı ilgili firmaya devredebilir, sıfırdan numara alacaksanız ilgili firmadan numara tahsis edilmesini talep edebilirsiniz.

Sanal Ofis kimler için ideal?

Yeni başlangıçlarda ve küçülme aşamasındaki firmalarda maliyet unsurlarını kontrol altında tutmak için ideal bir çözüm türü sanal ofisler olarak karşımıza çıkmakta. Bir çok firma bu yönde tercihte bulunarak hızlı bir şekilde yol alma ve maliyet odaklı yaklaşımla sorunlarına çözüm bulmaktadır. Daha çok büyük şehirlerde ve kiralama gibi maliyetlerin yüksek olduğu yerlerde popülerliğini hızla arttıran bir sektör haline geldi. Sanal ofis firmaları ile ilgili birkaç bilinen örnekte paylaştık umarım sizde maliyet avantajı yakalayacak bir çözümü kolayca bulabilirsiniz.

Freelance çalışma nedir?, nasıl yapılır?

Son yılların en gözde olan kavramlarından biri freelance çalışma şeklidir. Pandemi ve uzaktan çalışma şekilleri ile şirketlerden de bağımsızlığını alan kişiler freelance topluluğunu oluşturmaya başladı. Peki, freelance nedir? Freelance hangi meslekler uygundur? Türkiye’de ve yurt dışında freelance iş bulabileceğiniz web siteleri nelerdir gelin beraber inceleyim.

Freelance Nedir?

Freelance kelime anlamı olarak serbest çalışma demektir. Freelance çalışma ile bir işverene bağlı olmadan, herhangi bir ofis ortamından ve sabit mesai saatlerinden bağımsız bir çalışma stili anlaşılır. Freelance, çalışmada kişi kendi çalışma düzenini sağlamada özgürdür, planını kendi yaparak anlaşılan vakitte işini teslim eder.

Freelance Olarak Yapılabilecek İşler Nelerdir?

Birçok kişi sabah gidip akşam döneceği mesai yapısından sıyrılıp bir hizmet ve dışardan iş sağlayıcı konumuna geçiyor. Gelin hangi meslekler buna uygun irdeleyelim.

 • Online Eğitmenlik / Danışmanlık:Birçok platformda online eğitimci olarak yer alarak freelance çalışma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Pandemi ile online eğitim sektörü inanılmaz bir ivme yakalamış durumda.
 • Grafik Tasarımcılık: Grafik tasarımcılık gerek ofise bağlı gerek bağımsız olarak yapılabilen mesleklerden biridir. Bu mesleği yapabilmeniz için Illustrator, Photoshop, Corel Draw gibi bazı grafik programlarını iyi derecede kullanabiliyor olmanız gerekir. 
 • Yazılımcılık: Yazılımcılık dijital dünyanın olmazsa olmaz mesleklerinden biridir. Yazılımcılık yapmak için Python, Java, C++ gibi yazılım dillerine hakim olabilmelisiniz. Böylece freelance olarak bu mesleği yapabilirsiniz.
 • Metin / İçerik yazarlığı: Reklam, dergi, metin ve içerik yazarlığı günümüzde sıkça ihtiyaç duyulan bir meslek haline gelmiştir. Markaların hızla dijitale geçmesi ile birlikte dijital içerik üreticilerine olan ihtiyaç da artmaktadır. Kaliteli içerik yazarlarına duyulan ihtiyaç yüzünden, freelance mesleklere bir yenisi, yani dijital içerik yazarlığı da eklenmiştir.
 • Tercüman: Yabancı dile daima ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bazı alanlarda profesyonel yetkinlik önem taşır. Freelance tercümanlık yaparak istenen çevirileri belirlenen süre içinde sağlayabilirsiniz. Özellikle birden fazla yabancı dil biliyorsanız alacağınız iş sayısı da buna bağlı olarak artabilir.
 • Sosyal Medya Uzmanlığı: Sosyal medya uzmanlığı son yıllarda sıklıkla ihtiyaç duyulan mesleklerden biri haline gelmiştir. Kurumsal sosyal medya yönetimini bir firmaya bağlı olarak ofiste yapabileceğiniz gibi freelance yaparak da gelir sağlayabilirsiniz. Bu mesleği yapabilmek için Photoshop gibi programları kullanabiliyor olmanız görsel içerikler ile kullanıcıların ilgisini çekebilmeniz için gereklidir.
 • Muhasebecilik: Muhasebe, her şirketin ihtiyaç duyduğu bir alandır. Dijital programların gelişmesi sebebiyle muhasebe uzmanları da artık freelance olarak çalışmalarını sürdürebilmektedir. Farklı firmalara uzaktan muhasebe hizmeti verirken, yalnızca gerekli olduğunda yüz yüze görüşme sağlayabilirsiniz.
 • Psikiyatri hizmetleri: Online olarak psikolog hizmeti verebilmek.

Türkiye’de ve Yurt Dışında Freelance Çalışmak

Freelance,çalışma modeli her geçen gün popülerliğini arttırmaktadır. Bugün Amerika’da çalışanların 5 te 1’i freelancer olarak iş hayatına devam ediyor. Bizde her ne kadar bağlı çalışanların oranı daha fazla olsa da yükselen bir oranla çalışma şekli buraya kaymaktadır. Türkiye’de ve dünyada freelancer olarak hizmet verenler hizmetlerini aracılar vasıtası ile sunuyorlar. Ülkemizde ve dünyada freelancer siteleri hangileri gelin beraber göz gezdirelim.

Türkiye’de Freelance Siteleri

Türkiye’de freelance çalışma, her ne kadar uzun süredir var olan bir kavram olsa da etkinliği son dönemlerde artmıştır. Bu da, freelance çalışabileceğiniz pek çok platformun ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Türkiye’de faaliyet gösterebileceğiniz bazı freelance siteleri şunlardır:

Bu gibi siteleri kullanmak için önce üye olmanız gerekir. Genellikle ücretli bir üyelik sistemine sahip olan freelance çalışma sitelerinde üyeliğinizi tamamlayıp uzmanlığınıza dair gerekli açıklamaları girdikten sonra ilanlara başvurabilirsiniz. Böylece potansiyel müşterilerinize daha hızlı bir şekilde ulaşmanız mümkün hale gelir.

Yabancı Freelance Siteleri

Başta İngilizce olmak üzere farklı yabancı dillere hakim olmanız halinde yurt dışı freelance siteleri üzerinden de belirli projelere dahil olabilir ve dövizle gelir elde edebilirsiniz. Bu sitelerden bazıları şunlardır: 

Kariyer yolculuğuna çıkılmadan atılması gereken adımlar

İş yaşantınız boyunca yaşadıklarınız kariyerinizi oluşturacak. Peki iyi bir kariyer için neler yapmanız gerekiyor?

Öncelikle kariyer başlangıcının pskilojik bir yönü var.Birçok kişi kendine rol model alarak kimi gördüyse ona dönüşmek istiyor. İnsan bildikleri ile sonraki hamlelerini yapar. Bundan dolayı bilmediklerimize ulaşmada, yeni ufuklara ulaşmada geç kalmamak gerekiyor.

Bir çok genç bir yönlendiren olmadığı için rüzgarda savrulan yaprak gibi rüzgar ne yöne eserse o yönde kendini buluyor. Aslında hayatımıza yön verecek anahtar unsurları edinsek bu rüzgarda keni yönümüzü tayin edecek araç ve gereçlere ulaşmış olacağız.

Güçlü bir eğitim bu araçların en başında gelen unsurlardan bir tanesi. Bundan da önemlisi insanın sürekli öğrenmeyi kendine düstur edinmesidir.

Okullarda öğretilen bilgiler yüzeysel kalmakla birlikte gerçek yaşam alanında kullanacagın bilgiler için özel bir çaba sarfedip öğrenmek gerekiyor. Ortaokul ve lise seviyesinden itibaren hayatın ileri aşaması için gerekli altyapıyı hazırlık ve bulunan ortamlarda temas sağlanan kişiler, kişinin psikoloji ve yetenek tarafını tamamlayacak.

Üniversite seçimi hedef belli ise ilerisi icin biçilmiş bir kaftan rolü oynuyor. Çünkü içinde bulunulan eğitim ortamı zaten seni o yönde ilerletiyor.

Peki hedef belli değil ve okunan üniversite sadece diploma almak içinse ne olacak? Burda alınan eğtimin dışında kişiye başka bir motivasyon kaynaği gerekiyor. O da ilerisi için para kazanabileceği alternatif iş kollarını seçip kendini ona göre donanıma sahip hale getirmek. Burda kişi ilgi alanını oluşturup kendi kendine öğrenme veya kurslara giderek ilgili bilgi ve yetenkleri kazanma yolunu seçmeli.

Şunu unutmamalı en basta gencleri kendini ifade edebilen, araştırma ve öğrenmeyi kavramış, kendi işini becerebilen insan olarak yetiştirmek gerekiyor. Gerisi kendisi gelecek ve su yolunu bulacaktır.

kariyer yolculuğuna başlarken

Aile içinde gençlere söz hakkı tanıyın ve onların anlattıklarını dinleyin. Kendini ifade edebilsin. ( sen sus konuşma; sen karışma, büyüklerin isine karışılmaz; eski köye adet getirme; icat çıkarma) gibi ifadelerden kaçının.

Kendi işini halledebilsin. Temizlik, mutfak gerçek hayat işlerine onları da katın. İlerde bir birey olarak kendi işini halledebilir bir kişi olsun.

Öğrenmeyi öğretmek sizin aktarabileceğiniz gerçek yaşamdan kesitlerle aktarabileceğiniz tecrübelerden oluşuyor. Balık vermeyi değil balık tutmayı öğretin. Problemler ,le başa çıkma yöntemlerinizi detaylandırın. Şöyle bir iş vardı bu yöntemle çözdük. Veya surdaki hatayı yapmasak daha iyi olacaktı. Sonraki sorunlar için için bu şekilde tecrübeler ile alternatif sorun çözme tekniklerini geliştirebilsin.

Teknik, pskiloloji, çevre etkileri gibi birçok unsuru yöneterek kariyere iyi bir başlangıç yapmak, yaptırmak sizin ve ailenizin elinde.

İnsan kaynaklarında yapay zeka kullanımı

İnsan kaynakları yönetiminde yapay zeka artık şirketlerin hayatına etki etmeli. Birçok karar ve destek işlemi yapay zekanın etkin olarak kullanımına olanak sağlıyor.

Artık büyük verinin birer parçası olarak her bir birey büyük miktarda veri üretiyor. Bu üretilen veriler de yapay zekanın elini güçlendiriyor. Gelin beraber olası kullanım alanları neler olabilir irdeleyelim.

Personel İşgücü gereksinim hesabında yapay zeka kullanımı

Personel işgücü gereksiniminin hesabı da planlaması ve yapması kolay olmayan unsurlardandır. Yapay zeka sektör ortalamaları, şirket yapıları, bölümler, kullanılan malzeme, iş yapış şekli, makine ve yazılım kullanımı, robotik süreç otomasyonu gibi unsurları da ele alarak optimum sayıda personel gereksinimini ayarlayabilir. Gerekli yerlerde dönemsel personel, freelancer, danışman ataması yaparak işgücünüze katkı sağlayabilir. Başlangıç aşaması ve şirketiniz büyürken bu tarz bir karar desteği ile doğru maliyetlerle ilerleme şansınız olur.

Personel ilanı hazırlığında yapay zeka kullanımı

İlan hazırlama yetenekleri şirkete kazandırma aşamasında çok önemli noktalardan biridir. Kurumsallığınız hakkında en büyük tüyoları veren unsurların başında gelir. Sektörün öncü firması gibi saçma ifadelerden kurtarıp işin öncelediği yetenek gereksinimleri ve hangi alanlarda tecrübe veya iş yapma isteği olanların seçilmesini sağlayacak göz alıcı ilanları yapay zeka hazırlayabilir. Vereceğimiz kıstas ve değişken verileri doğru anahtar kelimeleri seçerek verdiğimizde ortaya güzel sonuçlar çıkacaktır.

Birçok ilan verisi zaten internet ortamında işlenmiş durumda. yapay zekanın bu verilerden bir öz oluşturma konusunda bir sıkıntı yok, işe yerleştirmeler açısından da linkedin ve diğer kariyer sitelerinden personel artışlarını izleyerek işe yerleştirmede etkin firmaları işleyebilir. Bir şirketin devamlı aynı pozisyonlar için ilan çıkmasından da personel çıkışı yüksek firmaları kavrayabilir. Bunlar gibi birçok metrik ile doğru ilan hazırlama şeklini makine öğrenimi ile gerçekleştirmek mümkün.

ik ve yapay zeka

Personel devamsızlık takibi ve yıllık izin planlamasında yapay zeka kullanımı

Çok çalışanı olan şirketlerde yıllık izin planlaması ve devamsızlık takibi en çok sıkıntılı konuların başında geliyor. Çakışan izin dönemleri yüzünden iş kaybı durumları ve verimsizlik yaşanabiliyor. Ayrıca devamsızlık durumlarının takibi insan kaynakları bölümünde manuel olarak ilerletilirse suiistimale açık hale gelebiliyor. Planlama ve uyarı sistemlerinin kullanımı açısından direk karar verici merci ve aksiyon alıcı olarak yapay zeka burada direk olarak iş görebilir. Takip edeceği veri nitelikleri yapay zekanın kullanımına oldukça müsait.

Personel eğitim ihtiyaç analizi ve eğitim planlamasında yapay zeka kullanımı

Personellerin eğitim ihtiyaçlarını tespit etmek ve eğitim planı yapmak insan kaynakları bölümlerinin ana sorumluluklarındandır. Bunu yaparken her bir bireyin işi için gerek duyduğu ek olarak kazanması gereken özellikleri doğru eğitim planlı ile yapması lazım. Kişilerin özelliklerini ve eğitim bilgileri girdilerini ele alarak profiller oluşturmak, iş ihtiyaçları doğrultusunda şirketin gideceği yöne doğru en uygun eğitimleri vermek için yapay zeka kullanımı yine en uygun yöntemlerden biridir. Yapay zekanın çıkaracağı profillere göre gerektiğinde kişiye özel olarak eğitim veya toplu eğitimlerle personellerin yıllık izin planlaması, yurtdışı seyahatleri gibi koşullara bakarak doğru eğitimler planlanabilir.

Personel performans değerlendirmede yapay zeka kullanımı

Beyaz yaka ve mavi yaka iş performanslarının değerlendirilmesi artık subjektif yorumlara dayalı ilerlemek zorunda değil. Birbirinizi değerlendirdiğiniz 360 derece performans değerlerme, 180 derece üstün altı değerlemesi gibi değerleme yöntemleri ile idare ediliyordu. Artık Iot, log kayıtları, kamera kayıtları gibi birçok değişken verisini toplayıp işleyecek ve daha anlamlı ve verimli analizler elde edebilecek data çağındayız. Yapay zeka personel performans değerlendirmesini elde ettiği değişkenler, personel anketleri ile harmanlayıp subjekliftikten uzak daha sağlıklı değerlendirmeler ortaya çıkarabilir.

Personel işe giriş süreçlerinde yapay zeka kullanımı

Doğru adayın işe seçilip alınması çok kritik bir süreç. Kaynakların boşa gitmemesi için buraya çok dikkat etmek gerekiyor. İçerideki organizasyon yapısı, dikey ve yatay büyüme alanlarının belirlenmesi, iş yükü hesaplaması gibi unsurlardan sonra belirlenen ihtiyaçlara ve içerideki yapıya uygun homojenliği koruyacak adayın tespiti noktasında yapay zeka aktif rol alabilir. Burada da birçok değişken ve big datanın bir elekten geçip size öz bir değerlendirme ile doğru adayın kim olduğunu sebeplerini de anlatarak karar sürecinize destek çıkacaktır yapay zeka.

Personel ücret yönetiminde yapay zeka kullanımı

Doğru kişiye doğru ücret. İşe uygun ücret skalası yapımı. Organizasyonunuza kişileri bağlayacak ve sürekliliklerini sağlayacak konuların başında personel ücret yönetimi geliyor. Sektör, Ülke şartları, Şehir şartları, çalışan kalitesi, kıdem gibi birçok kalemden oluşan veri seti personel ücreti belirlerken dikkate almanız gereken unsurlardır. Yapay zeka personel ücret yönetimini yaparken bu koşullar arasında bir bağ ve karşılaştırma yaparak karar sürecinize farklı senaryolarla destek verebilir.

Personel yan hak yönetiminde yapay zeka kullanımı

Birçok yan hak arasında hangisi şirketimi daha uygun, fiyatlandırma karşılaştırma, bordroya etkileri, personel anketleri ile revaçta olanların tespiti gibi veri destekleri ile yapay zeka karar süreçlerinize destek çıkabilir. sonrasında yan kullanımlarını kişi bazlı raporlayarak etkinliği ölçebilir.

Personel takibinde yapay zeka sistemleri kullanımı

Şirketler iş hayatlarına yeni başladıklarda veya işlerini büyütmeye başladıklarında yeni personel alıyorlar. Bu planlamalar çok doğru hesaplanıp birçok değişkende hesaba katarak yapılmali. Personel işgücü gereksinim hesabında yapay zeka kullanımı burada çok isabetli kararlar verebilir. Yeterki sizin şirketinize ait değişkenleri tespitini doğru yapın.

İşgücü gereksinim hesabı birçok firmada arkaplanda kalan bir konu. Genelde bir persinelin üzerinde fazla iş birikmesi ile yetenek kaybı ile sonuçlanır. Veya işgücü fazlası ile dengesiz bölümler oluşarak şirket kaynakları boşa gider.

Burada yapay zeka yardımı ile işi yapmak için gerekli olan yeteneklerin tespiti, işi verimli yapmanin yollarinin oluşturulmasi ve verimli iş yapilip yapilmadığının metriklere göre yapay zeka ile tespiti ve değerlendirilmesi. Karar vericilere tavsiye notl

Makedonya’da şirket işleyişi ve vergi sistemi

Makedonya’da iş yapmak isteyenler için en çok merak edilen konuları bir araya toplayıp sizlerle paylaşıyoruz

 1. Kurumlar vergisi oranı nedir?

Kurumlar vergisi oranı %10’dur.

 1. KDV oranlari nasıldır?

Kdv’de kademeli bir sistem vardır %5’ten başlar %10 ve %18 diye devam eder.

 1. İşçilik ile ilgili alınan vergiler nelerdir?

İşçilik ile ilgili alınan vergiler tek bir yere vergi dairesine ödeniyor bizdeki gibi SSK vergi dairesi ayrımı yok vergi yükü anlamında%38’den başlayıp%51’e varan kademeli bir yapıya sahip. Emeklilik, sağlık, ek sağlık, işsizlik primi, gelir vergisi kalemleri yer alır.

 1. Başka hangi vergi türleri mevcut?

Tabela parası 100 euro senelik.

Emlak vergisi ve çöp vergisi mevcut. Çöp vergisi şehir merkezinde dairede bir ofis için 450 dinar. Şahıstan kiraladığınız bir yer varsa kişinin vergisine ait stopaji kirayi ödediğiniz bankaya yatırıyorsunuz.

 1. Belge düzeni açısından dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

500 euroya kadar fiş kabul edilir. 500 euro üzeri için fatura kesilmesi zorunlu. Faturaların bankadan ödenmesi zorunlu.

 1. Kanunen kabul edilmeyen giderler nelerdir?

Yemek giderlerinde aylık 94 euro sınır var, üzeri personele verilen maaş olarak hesaplanmalı.

Şirket için çalışan şahıslara ait araçlar şirket için kullanılabilir. Aylık olarak 42 bin dinar gider olarak yazılabilir.

 1. Amortisman ile ilgili bir liste yayınlanıyor mu? 

Makedonya gelir idaresinin yayınlamış olduğu liste var.

 1. Geçmiş yıl zararları sonraki senelere devrediyor mu?

Geçmişin zararları devretmiyor ilgili yılda kalıyor.

 1. Ödeme düzeni açısından dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? 

Faturaların bankadan ödenme zorunluluğu var.

 1. Yurtdışından getirilen işçiler hakkında dikkat edilmesi gerekenler.

Getirilen herkes icin gecici calisma izni çıkarılması gerekiyor. 3 aydan fazla kalacaklara oturum izni ve sigorta başlatmak gerekiyor.

 1. Ortaklar şirketten para kullanabiliyor mu?

Ortaklar sadece yapan bir sözleşme karşılığında para çıkarılabilir. Örnek vermek gerekirse yapıp karşılığında şu kadar tutar alacağım diye sözleşme yapılması lazım. Bunun da uygun tutanlar olması gerekiyor afaki tutarlar yazılamaz

 1. Ticaret sicil işlemleri nasıl ilerliyor?

Sermaye sicil kayıt işlemlerini avukatlar takip ediyor.

 1. Kdv beyannameleri nasıl veriliyor. Düzeltmeler nasıl yapılıyor?

3 aylık dönemlerle kdv beyanı veriliyor. Bitiminden sonraki ayın 25 ine kadar beyan edilip ödenmeli. 3 aylık dönem başlangıçta zorunlu. 403 bin euro ciro aşılırsa sonraki yıl aylık veriyorsun kdv’yi. Düzetlmeler ile ilgii ödenecek çıkıyorsa faizini talep ediyor.

 1. Şirketlerden kazanılan temettü Türkiye’deki şirkete getirilirken ekstra bir vergi yükü doğar mı? Kazanılan paranın yurtdışına çıkarılmasında bir engel var mı?
 2. Makedonya’da Asgari ücret ne kadar?

Asgari ücret 293 Euro olup bugünün kuruyla 18.000 Makedon dinarına denk geliyor. Vergi yükü anlamında 137 euro ek vergi ödeniyor bu net tutara yani minimum bir işçi çalıştırma maliyeti 293+137=430 euro.

 1. Harcırah yazarak ne kadar gider yazabiliyoruz?

42 euro sınır var. Ülkesine göre farklılık gösterebiliyor. Türkiye için bu tutarın yarısı geçerli 21 euro.

 1. Grup şirketlerinin KDV’si tek olarak ele alınabiliyor mu?

Bir kişinin birden fazla şirketi olabiliyor. Genellikle sorulan soru kdv’lerin tek çatı altında değerlendirilip değerlendirilmediği oluyor. Gelir idaresi her bir tüzel kişiliği ayrı olarak değerlendiriyor birleştirme yok.

 1. Şirketler birbirine borç verebiliyor mu?

Sözleşme yapılması gerekiyor, ödeme planı, her geri ödemede bildirim yapılması gerekiyor.

 1. KDV iade süreci ne kadar sürüyor?

            Müfettiş incelemesi olmadan KDV iadesi verilmiyor. Süreç 5 ayı bulabiliyor.

 1. KDV 32.madde kapsamında işlemler nelerdir, süreç nasıl işliyor?

KDV’den sorumlu mükellefin, KDV ye kayıtlı başka bir şirket tarafından tedarikin sağlandığı kuruluş olarak kabul edildiği mal ve hizmet tedarik kategorilerini tanımlayan bir karar, 45/2014 Resmi Gazete’de yayımlanmış ve 5 Mart 2014 tarihinden itibaren geçerlidir. Kararda, yukarıda belirtilen tarih ve sonrası itibarıyla ters gider KDV mekanizmasının uygulandığı mal ve hizmetler listelenmiştir. Ayrıca, ilgili tarafların bu tür işlemlerde izlemesi gereken uygun adımları da tanımlar.Yani, etkilenen mal/hizmetlerin sağlayıcısı, düzenlenen faturalarda “KDV yükümlülüğünün, KDV Kanunu’nun 32. maddesinin 1. fıkrası uyarınca mal/hizmetin alıcısına devredildiğini” belirtmelidir. Sağlayıcı, giden faturadaki KDV’yi hesaplamaz veya KDV iadesinde bu tür giden KDV yi dikkate almaz. Mal/hizmetin alıcısı ise artık KDV’yi hesaplayıp Vergi Dairesine ödemekle yükümlü olacak ve aynı zamanda bu girdi KDV’sinden kesinti yapma hakkını da kullanacaktır. Türkiyedeki KDV2 mekanizmasına benziyor.

Yayınlanan mal ve hizmet listesi kapsamlı ve ayrıntılıdır ve diğerlerinin yanı sıra aşağıdakilerle ilgili hizmetlerin sağlanmasını içerir:

 • Binaların veya bunların parçalarının bakımı, restorasyonu ve kaldırılması da dahil olmak üzere inşaat;
 • Konut ve konut dışı binaların yapımı;
 • Yol ve otoyol yapımı;
 • Demiryolları ve yeraltı demiryollarının inşası;
 • Köprü ve tünel yapımı;
 • Sıvı depolama için kamu hizmeti tesislerinin inşası;
 • Elektrik hatları ve telekomünikasyon inşaatı;
 • Hidroelektrik santrallerinin inşası;
 • Binaların ve diğer tesislerin yıkılması veya yıkılması;
 • Bir şantiyede hazırlık çalışmaları;
 • Elektrik tesisat işleri;
 • Sıhhi tesisat, kanalizasyon ve gaz tesisatları ve klima cihazlarının ısıtılması ve montajı;
 • Sıva, marangozluk, döşeme ve kaldırım;
 • Boyama ve cam;
 • Kullanılmış malzemeler ve yeniden tasarlanmış malzemeler, atık, endüstriyel ve endüstriyel olmayan atık malzemeler; ve
 • Kamu ihalesi ile zorla toplama sürecindeki mülkler (tarım arazileri, ormanlar ve meralar, binalar – konut veya ticari dahil)

Ters ücretlendirme mekanizmasının yalnızca hem hizmet sağlayıcı hem de hizmet alıcısı KDV kayıtlı vergi mükellefleri olduğunda geçerli olduğunu belirtmek gerekir.

 1. Kurumlar vergisi için indirilebilir giderler nelerdir?

Kesintiler şunları içerir (belirli koşullar altında): amortisman, faiz giderleri, eğlence giderleri, çalışanların ilgili harcamaları (yasa ve toplu sözleşme tarafından öngörülen tutarda ödendiğinde).

Bağışlar, vergi mükellefi tarafından karşılanan yıllık tutarın toplam gelirinin% 5’inin altında olması durumunda düşebilirken, sponsorluk giderleri toplam gelirin% 3’ünün altındaysa düşülebilir. Sporla ilgili bazı bağışlar, değerlendirilen gelir vergisinin yarısına kadar düşülebilir.

Yönetim kurulu üyelerine yapılan aylık ödenekler ve harcamalar da, bir önceki yıl ülkede ödenen ortalama brüt aylık maaşın% 50’sine kadar düşülebilir. Öğrencilerin uygulamalı eğitimleri için aylık ödenek kişi başı 8.000 MKD’ye kadar düşülebilir; staj ödeneği kesintisi ise aylık asgari net aidatın %42 ila %100’ü arasında olabilir.

Çalışanların işle ilgili yaralanmalar için toplu sigortası vergiden düşülebilir. Hediyeler, iş yemekleri, rekreasyon ve eğlence masrafları, vergi mükellefi tarafından karşılanan yıllık tutarın% 90’ına kadar vergilendirilebilir.

Vergilendirilebilir gelir, sabit kıymetlere yeniden yatırılan kar miktarı kadar azalır.

Net faaliyet zararları, gelecekteki karlara karşı en fazla üç yıllık bir süre boyunca ileriye taşınabilir. Kayıpların geri taşınmasına izin verilmez.

Şirkette kurum kültürü oluşturmanın yolları

Bir çok şirket iş yaşamına devam edemeden kapanma yoluna gıdiyor. Peki kapanmaya giden sebeblerden en önemlisi bir şirket kurum kültürü olmaması olduğunu hiç düşundünümüz mü?

Nedir bu şirket kurum kültürü?

Bir şirkette kurum kültürü oluşturabilmek için personele ve işleyen süreçlere sahip olmanız gerekiyor. İşleyen süreçler ve prosedürler sayesinde kimin ne işi nasıl yapacağı bellidir. İnsanlar değişsede sistem işlemeye devam edecektir.

Tek kişilik şirketlerde kurum kültüründen ziyade ilkeli yönetimden bahsedebiliriz.

Kurum kültüründe etkili olan etmenler nelerdir?

 • Misyon, vizyon gibi sirket hedef ve hedefi ele alış seklini mantelitesini belli eden umsurlarin belirlenmesi
 • Belirlenen hedeflere uygun plan ve bütçelerle sürdürülebilirliğin sağlanması
 • Prosedür, yönetmelik gibi kalemlerin düzenlenmesi
 • İşbaşı eğitimleri, workshop, seminerle şirket işleyişinin aktarılması
 • Oryantasyon düzenlemesinin dizayn şekli önemlidir

Kurum kültürünü etmenleri inceledik. Kültürü oluşturmayı başaran şirketler olumlu meyveleri nasıl toplayacaklar peki?

 • Personel memnuniyeti ve düsük personel değişim oranı
 • Müşteri memnuniyeti
 • Yüksek verimlilik
 • Kaliteli yönetim
 • İş sürekliliği

O vakit kurum kültürünüze yatırım yapmak için beklemeye gerek yok. Ne kadar erken başlarsan meyveleri o kadar erken toplamaya başlarsın.

Bireysel banka hesabı açmak için gerekenler

Türkiye’de bireysel banka hesabı açmak için aşağıdaki belge ve bilgileri bankaya sağlamanız gerekiyor:

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı
 • Adres bilgisi
 • İletişim bilgileri: İletişim telefonu ve mail adresi

Kimlik belgeniz yeni nesil çipli olanlardan ise NFC uzaktan okuma yöntemi ile yine bu özelliğe sahip cep telefonunuzla görüntülü görüşme ile banka hesabınızı açabilirsiniz. Telefonunuzda bu özellik yok ise gelen kuryeye kimlik kartınızı okutup kimlik doğrulamasını yaptırabilirsiniz.

Eski tip kimlik kartına sahip iseniz gelen kurye kimlik doğrulama işlemlerinizi yapacak.

18 yaş altında banka hesabı nasıl açılır?

18 yaş altındaki bireyler hesap açabilmek için velisi ya da vasisinin kimlik fotokopisini ve hesap açabilmek için izin verdiğine dair ıslak imzalı belge vermelidir. Ayrıca yukarıda saydığımız bilgileri ibraz etmesi gerekiyor.

Hesap açmanın bir maliyeti var mıdır?

Bankalar hesap açarken bir ücret almıyorlar.

Hesap bulundurmanın bir maliyeti var mıdır?

Her banka hesap işletim ücretini kendi internet sitesinde yayınlayarak ilan eder. Çalışmak istediğiniz bankanın internet sitesinden veya banka şubelerinden öğrenebilirsiniz. Maaş müşterilerine özel birçok banka hesap işletim ve eft mastafı almamaktadır.

Kurumsallaşma stratejisi nasıl olmalı?

Birçok firma sahibi kurumsallaşmanın nasıl olması gerektiği konusunda tam bir karara varamıyor. Kurumsallaşma stratejisi nasıl kuruluru kendi yöntemleri ile deneme yanılma yöntemi ile bulmaya çalışıyor.

Kurumsallaşmada ana şartlar nelerdir?

 • 1- Şirketin yaptığı işi bir cümle ile herkesin anlayabileceği şekilde anlatabilmelisin.
 • 2- Yaptığın işi nasıl yaptığını herkese şirket sırlarını vermeden söyleyebilmelisin.
 • 3- Firmana işin ehli yöneticileri almalısın.

Bu üç maddede başarılı isen şirketin temeli sağlam demektir. İşin belli olmalı. Ben her işten anlarım, her şeyi azar azar yaparım dersen odak noktanı kaybedersin.

İşini yaparken her defasında yeni yöntemler deniyorsan işi oturtamamışsın demektir. Kurumsallıkta acemiliğe yer yoktur.

İşin ehli yöneticiler personel seçimi, prosedürler, işleyiş gibi konularda sana mihmandarlık edeceklerdir . Profesyonellerin yardımı şirketi bir sonraki noktaya taşımana yardımcı olacaktır.

Neden kurumsal bir firma sahibi olmak istemelisin?

 • Müşteri tercihlerinde kurumsallaşmış firmalar öne çıkar. Müşteriler acemilik sevmez.
 • Personel seçimleri, prosedürleri ve işleyişi düzgün bir firma istiyorsan kurumsallaş.
 • Tek kişi karar yerine istişareli kararlar seni daha ileri taşır. Şirket içi hızlı karar mekanizmaları ile kurumsallaş.

Kendine çok güvenip yanlış kararlar alan birçok girişimci hızĺı büyüdü ve birden ticari hayattan çekildi. Kurumsallaş ki şirketinin ömrü uzun ve sağlıklı olsun.

Finans

Banka Hesabı

Kredi

POS

ÖKC

Çek

Teminat

+

Muhasebe

SMMM

YMM

Denetim

Vergi

Bütçe

Raporlama

+

Hukuk

Sözleşmeler

KVKK

İcra

İflas

Arabuluculuk

Dava

+

İK

İşe alım

Performans

Bordrolama

Yetenek

Sadakat

Ücret

+

Bilişim

ERP

Ofis yazılımları

Sunucu

Laptop

E-fatura

E-imza

+

Satış

Satınalma

Kalite

Müşteri

İdari İşler

Güvenlik

Devlet

Bilişim

İk

Muhasebe

Finans

Güvenlik

Hukuk

İdari İşler

Kalite

Müşteri Yönetimi

Pazarlama

Satış

Satınalma

Kurumsal

Arge

Girişimcilik

Devlet