Sanal ofis çözümleri, 2020 için rehberiniz

Sanal Ofis Nedir?

Sanal ofis nedir, kimler için sanal ofis hizmeti almak daha mantıklı gelin beraber inceleyelim. Bir çok iş hayatına yeni atılan kişi hemen bir yer tutup, bir çok kalemde masraf oluşturmaya başlar. Elektrik, su, telefon, internet abonelikleri ve kira, aidat, stopaj gibi maliyetlerle uğraşmak zorunda kalır. Aslında birçok yeni iş sahibi adres belli olsun, resmiyette bir yerimiz gözüksün şeklinde ilerleyerek bu maliyetlere katlanıyor. Artık bu kalemleri yönetimi ile sizi uğraştırmayacak alternatif çözümler çıkmaya ve gün geçtikçe büyüyüp kendi halinde bir sektör olarak büyümeye devam ediyor. Sanal ofisler maliyet azaltma ve merkezi konumlarda adres gösterme gibi prestij sağlayıcı özellikleri ile öne çıkmaya başladılar.

Sanal Ofis Hizmetleri

Sanal ofislerde bir çok farklı hizmetle sektörde bir birleri ile yarışarak girişimcilere hizmet sunuyorlar. Bunlardan bir kaçına göz atarsak alabileceğiniz başlıca hizmetler aşağıdaki gibidir:

 • Yasal adres gösterebilme imkanı
 • Posta kargo takibi
 • Telefon hattı tahsisi
 • Çağrı karşılama, sekreterlik hizmetleri
 • Toplantı odası kiralama günlük-saatlik
 • Çalışma odası kiralama günlük-saatlik

Sektörde baktığımızda aşağıdaki birkaç firma bu konuda öne çıkmakta.

Sanal ofis firmaları:

eofis, workinton, kolektifhouse, regus, kamara ...

Sanal ofiste yasal adres gösterme işlemi nasıl olur?

Firma ve sizin aranızda yapılacak bir sözleşme ile size bir m2 tahsis etmeleri gerekiyor vergi dairesine göre. Vergi dairesi yoklama memurları yerinde yoklamaya gelip ofisin olup olmadığı ile ilgili yerinde tespit yaparlar, genelde masa sandalye ofis mobilyası gibi kalemlerin tabletleri ile fotografı çekilerek yetkiliye yoklama fişi imzalatılır. Bazı durumlarda yerinde yoklama kaldırılmıştır. Bunlara uyan bir durumunuz varsa yerinde yoklama yapılmaz.Değişiklik aşağıdaki şekilde 03.10.2019 da yapılmıştır:

 1. Gerçek kişi mükelleflerden nakliyecilik faaliyetinde bulunup münhasıran yük ve yolcu taşıyanların işe başlama yoklaması, adres değişikliği yoklaması,
 2. Yerleşim yeri adresinde serbest meslek faaliyetinde bulunanların işe başlama yoklaması, adres değişikliği yoklaması,
 3. Sermayesi üç yüz elli bin Türk Lirası ve üzerinde olan şirketlerin (imalatçılar hariç) adres değişikliği yoklaması, şube açılış yoklaması,

Sanal Ofiste telefon hizmeti nasıl alınır?

Mevcut bir hattınız varsa numaranızı ilgili firmaya devredebilir, sıfırdan numara alacaksanız ilgili firmadan numara tahsis edilmesini talep edebilirsiniz.

Sanal Ofis kimler için ideal?

Yeni başlangıçlarda ve küçülme aşamasındaki firmalarda maliyet unsurlarını kontrol altında tutmak için ideal bir çözüm türü sanal ofisler olarak karşımıza çıkmakta. Bir çok firma bu yönde tercihte bulunarak hızlı bir şekilde yol alma ve maliyet odaklı yaklaşımla sorunlarına çözüm bulmaktadır. Daha çok büyük şehirlerde ve kiralama gibi maliyetlerin yüksek olduğu yerlerde popülerliğini hızla arttıran bir sektör haline geldi. Sanal ofis firmaları ile ilgili birkaç bilinen örnekte paylaştık umarım sizde maliyet avantajı yakalayacak bir çözümü kolayca bulabilirsiniz.

Kapı Sözlük Anlamı

Türk Dil Kurumu’nda güncel olarak birden fazla anlamı bulunan kapı kelimesinin günlük dilde kullandığımız birkaç anlamına göz atalım öncelikle.

• Bir yere girip çıkarken geçilen ve açılıp kapanma düzeni olan duvar veya bölme açıklığı.

“Apartmanın kapısını açık unutmuşlardı.”

• Gelir, geçim, kısmet sağlayan yer, kaynak veya imkân.

  “Bu işi alabilmek için gitmediğim kapı kalmadı.”

• Gidere yol açan gereksinim.

“Bu ay masraf kapısı hiç kapanmadı.”

 • Olanak ve ihtimal için kullanılır.

Konuyu çözmek için hiç açık kapı bırakılmamış.

Atasözleri ve Deyimler

Kapıya dayanmak, kapı kapı dolanmak, kapıda kalmak, kapı baca açık olmak, kapıdan çevirmek, kapıya dayanmak…

Kelam

Günlük hayatta kullandığımız birçok anlam, yer ve zaman bir yana kelimenin bize çağrıştırdığı anlam bir yana…

Kapı aslında her anlamda bir başlangıç değil mi?  Dünya hayatına adım attığımız anda aslında en büyük kapıdan içeri girerek her birimiz kendi başlangıcımızı yaşıyoruz. Sonrasında girdiğimiz her kapı ise bize farklı başlangıçlar yaşatıyor. Hayat boyu her düştüğümüzde bir kapı tokmağına tutunup yeniden başlıyoruz. Lakin sadece açılan yeni yollar gelmesin aklınıza her bir kapıdan geçişinizde. Açtığınız her kapıyla şahit olduğunuz yeni hayatlar…

Gözlerinizi kapatıp hayal edin, Osmanlı zamanından kalan, tarihte başkentlik yapmış şehirlerin içindeki surların kapılarından giriyoruz. Ecdadın yaşam tarzının her bir ayrıntısına tanıklık ediyoruz. Tarihi bir sarayı gezmeye gidiyoruz ve süslü işlemelerle bezenmiş kocaman tokmakları olan yüksek kapılardan geçip tarihin odalarında geziyoruz. Nice yaşanmışlıklara tanıklık ediyoruz. Müze haline getirilmiş bir hapishanenin koridorlarında geziyoruz. Her bir kapının ardında, ufacık hücrelerde yaşamış insanlardan arda kalan izlere tanıklık ediyoruz. Bir okulun bahçesinden içeri giriyoruz. Her bir sınıf kapısının ardında onlarca öğrencinin öğretmeniyle buluşan farklı farklı hayatlarına tanık oluyoruz. Bir hastanenin, bir huzurevinin, bir otelin ve her yeni günün sonunda kendi evimizin kapısından içeri giriyoruz.

Belki de hepsinden mühimi kendi kalbimizin kapısından içeri baktığımızda neler gördüğümüzdür. Umutlar, kırgınlıklar, sevinçler, hüzünler, heyecanlar, bekleyişler… tıpkı her yeni günün sonunda evimizin kapısından içeri girdiğimiz gibi; başımızı yastığa koyup da kalbimizin kapısını araladığımızda huzur ve gönül rahatlığı ile uykuya dalıyorsak daha nice güzel kapılar açılacaktır önümüze.

Bu vesileyle umut ve neşe dolu kapılardan geçip yeni bir kelime yolculuğunda buluşmak dileğiyle hoş kalın, hoşçakalın…

Deli ve Dahi Film İncelemesi- Bilmeniz Gerekenler

Her hafta bir film incelemesi, eleştirisi ya da tavsiyesi yapacağımız film köşemizde bu hafta “Deli ve Dahi” isimli filmi konuk ediyoruz. Bir kitaptan sinemaya uyarlanan filmi izlerken kendinizi cilt sayısı sonsuz olan bir ansiklopedi serisinin sayfaları arasında gezintiye çıkmış gibi hissedeceksiniz. Yorumlara geçmeden evvel gelin gezeceğiniz sayfaları biraz tanıyalım.

Filme ait Genel Bilgiler

Deli ve Dahi filmi 1999 yılında yazılmış olan  Simon Winchester’a ait “The Surgean of Crowthorne” (Crowthorne Cerrahı) isimli kitaptan 2019 yılında beyaz perdeye taşındı ve yönetmen koltuğunda P.B. Shemran lakaplı yönetmen Farhad Safinia oturuyor.

∞ Senaristliğini Todd Komarnicki ile P.B. Shemran’ın üstlendiği filmde başrollerde ise usta oyuncu Mel Gibson, Sean Penn ve Natalia Dormer karşımıza çıkıyor.

∞ Dram ve biyografi türünü temsil eden filmin müziklerinin ise Bear Mc Creary tarafından ortaya koyulduğu görülüyor.

∞ ABD yapımı olan filmin IMDB puanı ise 7,3.

 Deli ve Dahi Filminin fragmanı

  Filmin herkes tarafından bilinen detay bilgilerini okuduktan sonra zihninizde az çok bir çerçeve çizildiyse eğer lütfen fragman hane tarafından youtube da paylaşılan fragmanını izleyiniz. Zira fragman sonrasında filmin konusundan bahsedip kendi yorumumu ve eleştirimi dile getireceğim müsaadenizle.

Deli ve Dahi fragmanı

Deli ve Dahi Filminin Konusu

    Film, Oxford İngilizce Sözlüğünün yazılışının gerçek hikayesini ortaya koyuyor. 1800’ lü yılların sonlarına doğru sözlük için gecesini gündüzüne katarak çalışmaya başlayan Profesör James Murray ile yaşadığı talihsiz olaylar neticesinde tedavi edilmek üzere bir akıl hastanesi hapishanesinde yatan Dr. Minor’ ın yolları sözlüğe yaptığı 10.000 kelimelik katkı sayesinde kesişir ve dost olurlar.

Sözcüklerin dünyasına girip binlerce, on binlerce kelimenin arasında, dev bir sözlüğün yaprakları arasında anlam arayışı içinde kendini bulmak!  Filmin bana hissettirdiği duyguların özeti bu belki de.

     Eğitimli ve entelektüel kimliğe sahip, toplumda saygı duyulan meslek grubuna dahil ancak ağır hastaların yattığı bir akıl hastanesinde tedavi gören bir deli ile; profesyonel eğitim alamamış ancak kendi yöntem ve şartlarıyla, okuduğu kütüphaneler dolusu kitaplarla kendini profesörlük unvanını alabilecek seviyeye yükselten ve birden fazla dil bilen bir dahi…

     Profesörün Oxford İngilizce Sözlüğü’nü yazma görevinin başına getirilmesi, onun için hayatının en mutlu anı ve çalışma azmini perçinleyen büyük bir itici güç. Ama böyle gözükse de kelime toparlamaya başlamasıyla daha alfabenin ilk harfinde kaynak ve bilgi toplama noktasında sıkıntılar yaşamaya başlar. Dâhiyane bir fikirle kaynak toplama alanını genişletmek için toplumun her kesimini işin içine katmak deli ve dâhinin yollarının kesişmesine sebep olur.

    Hani hep söylenir ya dil canlı bir varlıktır, dili hiçbir zaman bir yerde tutamayız diye işte tam da bu klişe dilbilimci yorumlarına kanıt olarak; iki uç noktada yaşayan ve hayatları boyunca karşılaşmaları hele ki dost olmaları mümkün olmayan iki insanın yolarının kesişmesini sağlayan tek etken dil ve kelimelerin gücüydü. Bunun yanı sıra filmde Mel Gibson’ ın canlandırdığı Profesör Murrey’ in bana hissettirdiği şey işini tutkuyla ve sevgiyle yapan her insanın kendini mutlaka yolun sonundaki başarıya adamış olmasıdır. Murrey’ in sevgisi, inancı, bağlılığı olmasaydı eğer sözlüğü ortaya koymak için uğraştığı onca emeğin ve ortaya koyduğu bilimin ne manası vardı değil mi?

   Film genel olarak dingin bir ritimle ilerliyor, farklı sahnelerde kullanılan farklı tonlardaki müziklerle yoğunluğu yüksek sahnelerin altı başarıyla çiziliyor. Ünlü film eleştirmeni Mehmet Açar’ ın “Filmde renk paleti dengesi kurmuş yönetmen. Çöküşlerde kararıp sararırken, çözülmeler başladıkça renkler açılıyor.” yorumu filmin duygu geçişlerini çok güzel resmediyor.

   Sözlerimi bir akıl hastanesinde hapis yatıp tedavi gören Minor’ın  okumanın gücünü ve hissettirdiği o güzel duyguyu aktaran cümlesiyle bitiriyor, keyifli seyirler diliyorum.

            “Okumak özgürlüktür, kitaplar benim kanatlarım ve okudukça özgürleşiyorum.”

Minor

Among Us-Popüler oyunun incelemesi

Karantinada olduğumuz bu günlerde sıkılıyoruz ve genel olarak teknolojik aletlerle vakit geçiriyoruz. Daha keyifli vakit geçirmeniz için oyunlar serimizin ilk başlangıç içeriği olarak Among Us’ı sizinle paylaşıyorum.

Among Us Nedir?

Bu aralar çok popüler olan bu online oyunun mantığı çok basit aslında; bu oyun bir katil kim oyunudur ve şimdi sizlere bu oyundan bahsedeceğiz. Oyunun yapımcısı Innersloth, kendisi Microsoft’un merkezinin olduğu şehirde. Redmond şehrinde merkezi. Yapımcının hakkında kısmına baktığımızda üç kişilik bir ekibin olduğunu görüyoruz. Bu üç kişilik ekip, basit bir yapıda kurguladıkları oyunun bu kadar başarılı olacağını düşünür müydü acaba? Youtube üzerinde bile milyonlarca saat izleme sürelerine ulaşan Among us videoları mevcut.

Oyun Oynanışı Nasıl?

Gelelim oyun oynanış kısmında. Öncelikle karakterleri tanıyalım: Eğer crewmate olursanız impostor’u bulmaya çalışırsınız aynı anda bazı görevleri yapmanız gerekir. Impostor herkesi öldürmeden  crewmatelerin görevlerini bitirmesi gerekir eğer bitiremezlerse  impostorlar kazanır .Veya  Reactor  ve O2 sabotajını durduramazsanız impostorlar kazanır. Eğer katil olursanız crewmatelari gizlice diğer crewmatelere farkettirmeden öldürmeniz gerekir. Ya da isterseniz sabotaj yapabilirsiniz ve crewmateler sabotajı durdurmaya çalışır. Sabotajların türleri farklıdır; ikiye ayrılır.Eğer O2 veya Reactore sabotaj yapılırsa crewmateler kısa bir süre boyunca durdurmak zorundadır yoksa  impostorlar kazanır. Diğer bir tür sabotajsa  Cominications ve Electrical’dır. Bu sabotajları istenilen zamanda durdurabilirsiniz. Ayrıca impostor olursanız vent denilen tünelleri kullanabilirsiniz ama bu tünellerden crewmatelerin  yanında girip çıkmayın yoksa impostor olduğunuzu anlarlar ve acil durum butonuna basarlar. Ardından oylama ekranı açılır ve oyun chatinden sizin ventlediğini yazarlar ve  çoğunluk sizi oylarlsa atarlar (tabi girdiğiniz odadan atmazlar). Veya siz birini öldürdükten sonra ölen crewmate ölüsü yerde kalır ve crewmateler reportlayabilir (tabii ölünün yanında durmayın).

Oyun İçinden Ekran Görüntüleri

Among Us’ta görev yapım ekranı
Yenilme ekranı
Kazanma ekranı
Among Us’ta oda.
Among Us oylama ekranı.

Oyundaki Haritalar

Amanog Us da ölünün yanında İmposter resmi
Among Us Sabotaj ekranı
Among Us İmpostor ventin üstündyken

THE SKELD HARİTASI

Haritanın simgesi

POLUS HARİTASI

MIRA HQ HARİTASI

Her haritada görevler, sabotajlar ve ventlerin yerleri farklı yerdedir.

Oyunda karakterinizi özelleştirebilirsiniz. Renk şapka seçebilirsiniz ancak petler ,skinler ve bazı şapkalar paralıdır. Eğer Pc de indirmek isterseniz paralıdır sebebi ise bazı paralı skinlerin ve şapkaların açık olmasıdır.

Among Us Hangi Platformlarda ve Ücreti Ne Kadar?

Oyunu İos Android ve Pc, de indirebilirsiniz ancak Mac’e henüz gelmedi. Oyunun steam fiyatı bu aralar 10,5 TL civarında, mobil tarafta ise ücretsiz olarak sunuluyor.

Şirket yönetimi için en çok dikkat edilmesi gereken 7 Şey

Bir girişime başlamak sonrasında başarılı bir şekilde bunun devamını getirmek kolay değil. Birçok iniş çıkış yaşanabiliyor girişimcinin çıktığı yolculukta. Bu yazımızda girişimcinin şirket yönetiminde en başta dikkat etmesi gereken noktalara değineceğiz.

1. İş modeli

Bir alan üzerine çalışmaya başladıktan sonra odak noktası anlamında dağılma çok hızlı gerçekleşebiliyor. Bu durum bir başına başlanılan işlerde daha çok yaşanıyor. Çünkü kendi bakış açımızla bu yakalanması zor bir durum. Yapılan işle ilgili olarak bir iş modeli oluşturmak çok önemli. Oturup biraz kafa yorarak süreçlerinizin üzerinden geçip bunu modelleyerek yapınızı oturtmanız elinizi oldukça güçlendirecektir. Hele ki yazarak ve çizerek kafanızdaki şeyleri kağıda dökmek ve sonrasında bunları tekrar tekrar revize ederek nihai bir plan oluşturmak inanılmaz faydalı. Versiyon vererek modellemenizi yazmanız yaşadığınız süreçlerdeki gelişmeleri takip etmek açısından da size oldukça önemli. Size analiz ve yorumlama kabiliyeti kazandıracaktır.

2. Nakit yönetimi

Nakit olmadan olmuyor dimi? Bir şekilde parayı yönetmeniz gerekiyor. Bu süreç fikir aşamasından sermaye bulmaya, sonrasında işi canlıya aldığınızda yaptığınız operasyonel harcamaları yönetmeye, gelir getiren kalemlerinizin peşinden takip yapmaya kadar uzanan bir serüven. İş modelinde direk nakite ulaşan bir yapınız varsa ne mutlu! Bir çok durumda nakit oluşturmaya başlamak için uzun bir operasyonel planlama ve nakit yakma sürecinden geçiliyor. Yukarıda bahsettiğimiz iş modeli üzerinde iyi çalışılmadı ise istenilen sonuçla karşılaşmak oldukça zor. Bundan dolayı bir işletmenin sürekli yaşayan bir nakit akım çalışması olması gerekiyor. Bunu bir sefer yapıp bırakılmamalı ya da aylık çalışmalar yapıp ilerlenmemeli, sürekli ilgi ve güncelleme gerektiren bir durum. Yaptığınız iş ne kadar para kazandırıyor gözükse de eğer bu nakdi düzgün yönetmezseniz şirketi sonlandırma riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İşi en başta sıkı tutup nakit yönetiminizi yaşayan bir akış olarak düzenleyin ve takip edin.

3. Operasyon yönetimi

Şirketin yönetimi olarak aktivitelerini gerçekleştiren operasyon bölümleri üzerine emek sarf etmek gerekli. Pürüzsüz bir müşteri deneyimi, finansa akışların düzenli olması, stok açısından yok satmamak, insan kaynakları süreçleri gibi üzerine emek harcanması gereken onlarca konu var. İşlerinizi icra ederken birçok konu hakkında zorluklarla, sıkıntılarla karşılaşacaksınız. Ama bunlar sizi yıldırmasın, daha iyisini nasıl yaparım sorusunun cevaplarını arayarak bulduğunuz çözümleri hızlıca adapte edip çevik bir yapı kurmaya çalışın. Günümüzde rekabet ve müşteri memnuniyeti o kadar ezici iki güç ki şirketleri sahneden dışarı atabiliyor. Operasyonel mükemmellik ilk günden yakalayabilmeniz oldukça zor ama vereceğiniz emeklerle olgunlaşacak ve oturacak bir kavram.

4. Sürdürülebilirlik

Her defasında bir Amerika kıtası keşfetme lüksümüz yok. Bir çok şirket işleyişlerinde yaptığı iyi ve örnek işleri devamlı kılmanın yollarına bakmıyor. Sürdürülebilirlik bulduğunuz çözüm ve inovatif yaklaşımların kalıcı bir şekilde şirket süreçlerinize yerleşmesi ile olur. Yegane itici güçlerden biri olan sürdürülebilirlik sayesinde şirketiniz uzun yıllar yaşama şansı elde eder. Bu güç ile kendini bir bukalemun gibi zamanın şartlarına ve koşullarına göre ayarlayan şirketler hep diğerlerinin bir adım ötesinde olacak.

5. İç ve dış müşteriler ile iletişim

Yaptığınız işin karşılığında hem içeride hem dışarıda müşterileriniz var. İçeride insan kaynağınız ve yatırımcılarınız ile diyalog, dışarıda ürün ve servislerinize talip ihtiyaç sahipleri müşterileriniz. Bu ikisi ile yapacağınız iletişim de çok kritik. Şirket kültürü ve işleyişiniz, finansallarınız ile ilgili iç müşterilerinize mümkün olduğu kadar iletişim kanallarınızı açık tutmanız gerekli. Geri bildirim ve bilgi ile besleme ile diyalog mümkün. Şirket süreçlerini ve içinde bulunduğu durumu saklayan bir çok şirket üst yönetimi mevcut. İş arkadaşı ve yoldaş olarak seçtiğiniz kişiler sizin insan kaynağınız. Bir yola çıkarken yanımda bulunsun diye seçtiğiniz kişiler. Mümkün olduğu kadar bilgilendirme ile bu kişileri süreçlerinizin içinde ve fikirlerine başvurarak ilerleyin, ummadığınız çözümler buralardan çıkacaktır. Müşterileri dinlemek de sizin için ayrı bir hayati fonksiyona bağlıyor, satış. Ürün ve servislerinizi müşterinin istediği şekilde yapmak zorundasınız. Ne olursa olsun sonu satışa dönmeyecek servis ve ürünler ortaya çıkarmaktan uzak durun. Bu sayede sermayeniz boşa gitmesin.

6. Raporlama

Yapılan şirket aktiviteleri sonucu bir çok sonuç ortaya çıkmakta. İlk öncelikle yaptığınız işlerin sonuçlarını raporlayabilecek yapıda işlerinizi kurgulamanız gerekmekte. Ölçülmeyen işte kesinlikle sahiplik gibi bir hisse kapılmayın. Rüzgar nereye eserse oraya gidecek bir yapıya sahip olursunuz. Ama işler iyi gidiyor zannederken bir bakmışsınız bir yerdeki açık şirketin altını oyuyor. Bundan dolayı raporlanabilir yapıyı kurmak sizi güvenli alanda tutacak ve bir sonraki sıçrayışınızın temel taşı olacaktır.

7. Analiz

Raporlanabilir bir yapıya kavuştuysanız artık konuşabilecek verileriniz var demektir. Ham veriyi bilgiye çevirecek güç sizde. Analitik yaklaşımlar sergileyip çıkarımlar yaparak şirket hareketleriniz sonucu oluşan verileri bir sonraki hareketiniz için temel yapın.

Müşterinin hangi ürünlere talep gösterdiği, kargo maliyetlerinde nasıl optimizasyon sağlanacağı, maliyet ve girdi maliyetlerinde nelere dokunabileceğiniz, işe bağlılık oranları gibi bir çok analiz önünüze gelecek. Şirketin dümenini buradan çıkacak analiz sonuçlarına göre doğru limanlara götürmek sizin elinizde olacak.

Şirket yönetimi içinde bir çok fonksiyonu içeren bir kavram. Yaptığınız işe göre altı doldurulması gereken bir çok unsur var. Buna benzer yazılarımıza bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Tahmini okuma zamanı: 4 minutes

Sevda Kelimesinin Kökenine yolculuk

Sözcüklerin bilinmeyen yönleri ortaya çıkıyor…

Kelimelerin dünyasına yolculuk

Türk Dil Kurumu’na göre etimoloji; köken bilim ya da köken bilimi, bir dildeki sözcüklerin kökenlerini ve bunun bir gereği olarak o dilin diğer dillerle ve o dili konuşan toplulukların geçmişten bugüne diğer topluluklarla olan kültürel ilişkisini araştırır. Sözlükteki anlamı ilk etapta kulağa biraz anlaşılmaz gelebilir ancak örnekleri ve yaşanmışlıkları okuyunca yolculuğunuz daha keyifli olacaktır.

Amerikalı dilbilimci Edward Sapir “Toplumda madde ve kavram olarak var olan her şey dilde de vardır. Kültürel ve tarihi miras, ancak dil aracılığıyla yeni kuşaklara aktarılır. Dil, kültürel muhtevanın bir ansiklopedisi, hazinesi ya da sözlüğü gibidir.” der.

Aklımıza takılıp da acaba anlamı nedir deyip sözlüğe baktığımız kelimeler kim bilir ne yollardan geçmiş de sözlükteki anlamını kazanmıştır.

Bunu düşününce aklıma beni çok etkileyen Oxford İngilizce Sözlüğünün yazım hikayesi gelir. 1800’ lü yılların ikinci yarısından itibaren yazımına başlanmıştır. Kelimelerin toplanması, araştırmaların yapılması, ciltlerin sıraya dizilmesi neredeyse yetmiş yılı aşkın bir zamanı kapsamıştır. Bu zaman diliminde çekilen sancıları hissetmemiz pek mümkün olmasa gerek. Ez cümle sözcüklerin sürdüğü yaşam yolculuğunu anlatmak için insan ömrü kafi gelmeyecektir.

          Bu alanda yapılmış araştırmaları, yazılmış bilimsel makaleleri merak edenler için ayrıca bir yazı dizisi yahut bir kaynakça paylaşımı da yapılabilir elbette. Ancak benim buradaki amacım günlük hayatta kullandığımız, dilimize pelesenk olmuş kelimeleri seçip kökeni, uğradığı değişim ve cansız olduğunu düşünsek de (ki dil canlı bir varlıktır ve daima gelişir, değişir.) bir kelime üzerindeki yaşanmışlıkları aktarabilmektir.

          Kelime oyunlarını, bulmaca çözmeyi ve sözcüklerin kökenine inmeyi sevenler için hoş bir yazı dizisi sizleri bekliyor olacak. Eğer hiçbiri ilgimi çekmiyor diyorsanız genel kültürünüze katkı sağlayacağından şüpheniz olmasın.

          Bol istifadeli keyifli okumalar.

Her hafta farklı bir kelimenin ardına düşüp gideceğimiz bu yolculukta ilk durağımızın adı sevda…

Sevda kelimesinin kökeni

Sevda Arapça kökenli bir sözcük olup svd kökünden gelmektedir. Kelime anlamı Arapça “kara şey, kara safra” olarak bilinen sevda hastalığa tutulma halini anlatır.

          Yunanca’daki karşılığı ise “melankoli” olan kelimenin sev-mek fiili ile olumlu bir bağı yok gibi gözükse de sevginin insanoğlundaki dozunun sevdaya tutulma boyutuna gelmesi aslında tam olarak melankoli halini yansıtmaktadır.

          Bir rivayete göre Türkçe’deki sevda sözcüğü daha doğrusu kişiyi hasta eden kara sevdaya tutulma hali pek muteber Hipokrat’ın ortaya attığı bir tezin tıp bilimi sayesinde kanıtlanmasıyla daha mantıklı bir açıklamaya bağlanmıştır.

          Rivayet şudur ki;

          Hipokrat insan vücudunda dört hayati sıvı olduğunu ve bunlardan birinin de kara safra olduğunu söyler. Bu sıvılardan herhangi birinin yapısı, oranı, dengesi değişirse insanın fiziki ve ruhi sağlığının bozulacağını belirtir.

Kara safra denilen sıvının da karaciğer tarafından salgılandığı ve eski Yunan bilgelerinin karaciğerin duyguları yöneten bir organ olduğunu söylediklerini de rivayetlerden öğreniyoruz.

          Ne diyelim madem ki aşk, nefret, öfke, sevgi, tutku gibi kıymetli duygularımızı o yönetiyor;

          Sevgiyle ve muhabbetle kalınız, zira bir sevdadır yaşamak..

Estimated reading time: 2 minutes

Yaprağın Hikayesi

Sonbahar mevsiminde bir gün bir yaprak uçuyormuş o yaprak turuncu ve sarımsıymış. Sonra yere konmuş ve gökyüzüyle göz göze gelmiş. Rüzgara beni uçur demiş. Rüzgar ben yapamam, onu Allah yapabilir demiş. Rüzgar; ama Allah yaptırırsa seni uçurabilirim demiş. Yaprak çok sevinmiş. Yaprak rüzgara demiş ki sen bütün uçabilen şeyleri uçurabilir misin? Rüzgar evet demiş. Rüzgar; şimdi vakti yaprak arkadaşım hadi şimdi seni uçurayım demiş. Yaprak çok sevinmiş, mutlu mutlu uçmuşlar. Sonra rüzgar yaprağı yuvasına götürmüş.

Yaprağın evinin adı da allı kiraz ağacı imiş bu seferde ağaç ile yaprak konuşmaya  başlamışlar. Şunu konuşuyorlarmış: yaprak demiş ki; sen ne zaman meyve vereceksin? Ağaç ,yaz ve ilk baharda meyve veriyorum demiş. Ağaç yaprağa sormuş senin başka renklerin ne? Yaprakta kırmızı kahverengi ve daha çok rengim var demiş. Yaprak sormuş peki senin ne renklerin var demiş ağaç şunu söylemiş yaprak arkadaş zaten bende yaprak olduğu için seninle aynı renklerim var demiş. Yaprak ben bunu bilmiyordum demiş, söylediğin için teşekkür ederim demiş. Ağaçta rica ederim demiş. Sonra aylar geçmiş ve ağacın meyve verme mevsimi gelmiş yaprak zaten gitmişti.

Ağaç meyve vermiş, meyveler toplanmış, insanlarda yüzler gülmüştü. Ağaç ve yaprak işlerini yapmanın gururu ile yine baş başa kalmışlardı. Yaprak sayesinde meyve gölgede kalmış, ağaçta rahat ve serin bir şekilde meyveyi yetiştirmişti. Mevsimlerden yine sonbahar gelince yaprak yine rüzgarla olan yolcuğuna çıkmış, bir banka denk gelmiş ve yaprağın hiç konuşacak kimsesi kalmamış ve yaprak gittikçe solmuş bir sonraki ağaçlar ve yapraklar yeşermesi için toprakta kaybolmuş.

Anonim Şirket Kuruluşu 2020

Sermaye şirketlerinden Anonim Şirket tipi Türkiye’de en çok kuruluşu tercih edilen firma tiplerinden biridir. Bu yazımızda “Anonim Şirket kuruluşu nasıl yapılır?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Anonim şirket kurmak için neler gerekli, şartlar nelerdir, nasıl yapmanız gerekiyor hepsini bu yazıda bulacaksınız.

Mersis Sistemine Üyelik

Anonim şirket kuruluşu için öncelikle Mersis sistemine üye olmanız gerekiyor. Bu adresten üyelik işlemlerine başlayabilirsiniz;https://mersis.gtb.gov.tr/Portal/KullaniciIslemleri/KPSSorgusu

Mersis Kuruluş Başvurusu

Mersise üye olduktan sonra ana sayfada yer alan kutulardan kuruluş başvurusu olanı seçip ilerliyorsunuz.

Mersis Şirket Kuruluş Tipleri

Kuruluş işlemlerinden ekranından anonim şirketi seçiniz.

Ortaklık Yapısı- Ticaret Sicil Müdürlüğü Seçimi

Kuruluşa başlıyoruz artık, ilk önce ortaklık yapısını belirliyorsunuz. Tek kişi mi yoksa ortaklı bir yapı olacak onu belirleyip hangi il ve ilçedeki ticaret sicil müdürlüğünden hizmet alacaksınız seçececeksiniz.

Kuruluşu Bakanlığın İznine Tabi Anonim Şirketler

6- Kuruluşunuzun bakanlığa tabi bir şirket olup olmayacağını aşağıdaki tablodan kontrol ediniz

.

Pay sahibi- Ortak Bilgilerinin Girişi

Artık firma ana sözleşmesini oluşturacak adımlara geçmiş bulunuyoruz. Pay sahibi bilgisini gireceksiniz, Gerçek kişi, tüzel kişi, ticaret siciline kayıtlı olmayan tüzel kişi olmak üzere üç tip pay sahibi-ortak olabilir. Bunlara aşağıda değineceğiz.

Gerçek Kişi Ortak Bilgileri Ekleme

Pay sahibi, ortak olarak gireceğiniz gerçek kişi veya tüzel kişiler için aşağıdaki ekranları kullanmanız gerekiyor.

Gerçek kişi için aşağıdaki bilgilere sahip olmanız gerekiyor.

Tüzel Kişileri Bilgileri Ekleme

Tüzel kişi ortak için ticaret sicil no veya mersis no yu bilmeniz gerekiyor.

Ticaret Siciline Kayıtlı Olmayan Tüzel Kişi Ekleme

Dernek, vakıf, yabancı uyruklu şirket, yabancı uyruklu diğer tüzel kişiler, kamu kurum ve kuruluşları, oda ve borsalar, belediye, il özel idaresi ve diğer kuruluşlar burada yer almalı

Unvan Belirleme

Unvan belirlemek için aşağıdaki ekranı kullanıyorsunuz. Unvanı belirlerken dikkat etmeniz gerekenleri yazdığımız bu yazıyı (ticaret unvanı nasıl seçilir) okumanızda fayda var. Yazıya göre aşağıdaki ekranı doldurabilirsiniz.

Anonim Şirket Adres Girişi

Anonim Şirket Amaç ve Konu Belirleme

Amaç ve konu şirketinizin çalışma konusunu nasıl gerçekleştireceğinizi anlatan kısımdır. İştigal konunuz ile ilgili neler yapacağınızı anlatacağınız yer burasıdır. Burayı hazırlamak için ticaret sicil gazetesi sayfasından sektörünüzde bildiğiniz firmaların amaç ve konularına çalışarak kendiniz için hazırlayacağınız amaç ve konu için ilham alabilirsiniz.

Nace Kodu Belirleme

Hangi sektörlerde yer alacaksınız ona göre faaliyet kodlarını belirlemeniz gerekmekte ve bunu aşağıdaki ekrandan girmeniz gerekiyor. Nace kodları ile ilgilidetaylı yazımızdan (nace kodu nedir, kimler kullanır, ne işe yarar) derinlemesine bilgi elde edebilirsiniz

Sermaye Belirleme

Anonim şirket kurarken minimum 50.000 TL sermaye ile kurabiliyorsunuz, belirlediğiniz rakamı sermaye ekle deyip aşağıdaki ekrandan girmeniz gerekiyor. Nama yazılı senet veya hamiline yazılı senet mi seçilecek onu belirleyeceksiniz. Aradaki fark nama yazılı senetlerin üzerinde pay sahibinin ismi ve adresi yer alır, hamilene yazılı senedi elinde bulunduran sahiplik ile hak iddia edebilir. Kayıtlı sermaye de büyük şirketler için çıkarılmış bir kolaylık genel kurul yapmadan hisse senedi çıkarmasına olanak sağlıyor. Resmi gazeteden kayıtlı sermayenin detaylarını inceleyebilirsiniz.

Pay Dağıtımı

50.000 TL için örnek bir A ve B Kişisi ile pay dağıtımı yaptık, sizde kendinize göre ortaklarınıza payları dağıtabilirsiniz.

Şirket Süresi Belirleme

Şirketler sonsuza kadar iş yapma mantığı ile başlar, o yüzden burayı sınırsız seçersiniz, ancak bazı ortaklıklar sınırlı süre yapılır o yüzden yıl seçilmeli.

Denetçi Ekleme

Şirketi kimin denetleyeceğini aşağıdaki ekrandan seçiyorsunuz.

Anonim Şirket Yönetim Kurulu Üyelerini Belirleme

Bu ekrandan yönetim kurulu ve yönetim kurulu başkan vekilini seçiyorsunuz. Görev sürelerini de buradan atayabiliyorsunuz.

Anonim Şirket Temsilci Seçme

Yetkileri aşağıdaki ekrandan yönetim kurulundan veya dışarıdan kişilere imza yetkisi verebilirsiniz. Münferit tek başına imza demektir, müşterek ise beraber imza atma yetkisini gösterir.

Şirketin İdaresi ve Temsili

Burada standart ifadeler var, isterseniz kendi istemiş olduğunuz tescilden izinle geçebilecek kalemleri de ekleyebilirsiniz.

Genel Kurul Maddesi Ekleme

Genel Kurulla ilgili aşağıdaki madde eklenecektir.

q

İlan Maddesi

İlan ile ilgili aşağıdaki madde eklenecektir.

Hesap Dönemi

Hesap dönemi ile ilgili bilgileri buradan girmelisiniz, yabancı menşeili şirketler ara dönemleri hesap dönemi olarak belirleyebilmekte.

Anonin Şirket Kar Payı Dağıtımı

Anonim şirkette kar payı dağıtımı ile ilgili standart gelen ifadeler aşağıdaki gibidir.

Yedek Akçe

Yedek akçe ile ilgili aşağıdaki ifade eklenir.

Kanuni Hükümler

Kanuni hükümler ile ilgili aşağıdaki ifade eklenir.

Madde Ekleme Çıkarma

Ana sözleşmeye istediğiniz ifadeleri ekleyip çıkarabileceğiniz yer burasıdır.

E-bildirge Bilgileri

E-bildirge kısmında çalışanı olacak bir firma iseniz SGK başlangıcı için bu kısmı doldurmalısınız. SGK entegrasyonu sayesinde ek dilekçe vermeden başlangıcı yapmış oluyorsunuz.

Yetkili İletişim Bilgileri

Ticaret sicilin tescil süreçleri ile ilgili yetkili bir kişinin iletişim bilgilerinin girilmesi gerekiyor.

Değerlendirme: 1 / 5.

İcra takibi karşısında şirketlerde yapılması gerekenler

Şirketler için icra takibi senaryoları neler, icraya ne zaman başvurmalısınız, icraya muhatap olduğunuzda neler yapmanız gerekiyor, bu yazımızda bunları inceleyeceğiz. Alacak tahsilinde yaşanan sıkıntılardan dolayı bazen hukuk yoluna gidilip icra yolu ile alacak tahsili yapılmak durumunda kalınabilir. Türkiyedeki icra dosyaları istatistiklerini incelerseniz yıllık neredeyse 10 milyon dosyanın açıldığını, bunun yarısının işlemden kaldırıldığını, 2,6 milyonun sonuçlandığını, geri kalan 2,4 milyonun sonraki seneye devir ettiğini görürsünüz. Bu dosyalardan şirketlerde hem işveren olarak hem de ticari hayatlarından kaynaklı anlaşmazlıklardan kaynaklı olarak nasiplerini alıyorlar. Şirketlerin için icra olduğunda bir takım sorumlulukları bulunuyor. Önce gelin icra nedir, icra ne demek detaylarına bakalım sonrasında sorumluluklar ve icra takip işlemleri nelerdir kısımlarına bakalım.

İcra ne demek?

Alacağa sahip bir kişinin bu borcu tahsil edebilmek için başlattığı süreç, icra sürecidir. Yani, borçlu taraf, borcunu ifa edemediğinde alacaklı taraf devletin gücüne başvurarak icra sürecini başlatır. İcra sürecini başlatmak için İcra Müdürlüğüne takip açılması gerekir. Hukuk bilgisi olmayanların bu süreçleri bir avukat aracılığıyla yapması daha yerinde bir hareket olur.

İcra Müdürlükleri, sizin karşı taraf ile yapmış olduğunuz sözleşmeler sonucunda tüm hak ve alacakların kamu tarafından takibini sağlar. Yani, alacaklarınızın kamu aracılığı ile tahsilini sağlamak için İcra Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekir. Yukarda bahsettiğimiz dosya büyüklükleri her ne kadar insan gözünü korkutsa da en son çare olarak bu yönteme başvurmak bir zorunluluk. İstatistiklerden anlaşıldığı üzere bu yola başvuranların dosyaları zaten sulh yolu ile kapanmışa benziyor. Demek ki hukuki süreç başlatmak tahsilatı hızlandıran adımlardan birisi.

İcra takibi nedir?

İcra takibi, icraya dair tüm süreçleri ifade eder. Alacaklı ile borçlu arasındaki uyuşmazlık dolayısıyla başlayan ve alacaklının İcra Müdürlükleri yolu ile borçlu taraftan tüm alacağını tahsil etmesine kadar olan süreç icra takibinin konusudur.

İcra takibi türleri nelerdir?

İcra takibinin 2 çeşidi mevcuttur. Bunlar;

 1. İlamlı icra takibi,
 2. İlamsız icra takibidir.

İlamlı icra takibi nedir?

Öncelikle ilam, mahkeme kararı anlamına gelir. İlamlı icra takibinde mahkeme kararı ile icra takibi yolu açılır. Konu olarak da şunları içerebilir:

İlamlı icra takibinin konusu para alacağı, menkul teslimi, gayrimenkullerin tahliyesi, çocuk teslimi çocuk ile şahsi münasebet-görüştürme gibi konulardır.

İlamlı takipte kullanılabilecek belgeler:

 • Mahkeme kararı
 • Mahkeme önünde yapılan sulh, kabul veya feragat,
 • Hakem kararı
 • Noter senedi
 • Temyiz ve icra kefaletnameleri

İlamlı icra takibini başlatabilmek için kararın kesinleşmesi gerekmez. Bu kuralın istisnaları vardır.

İlamsız icra takibi nedir?

İlamsız icra takibi de kendi içinde 2 farklı gruba ayrılır. Bunlar;

 1. Genel haciz yolu ile,
 2. Kambiyo senedine dayanan icra takibi şeklindedir.

Genel haciz yolu: Bu tip icra takiplerinde, alacaklıda mevcut bir çek, senet ya da poliçe gibi herhangi bir belge veya mahkeme kararı bulunmaz. Alacaklı olan taraf, taahhütname veya sözleşme gibi belgelerle birlikte ya da hiçbir belge olmadan İcra Müdürlüğü’ne gider ve genel haciz yolu ile takip başlatabilir.

Kambiyo senedine dayanan icra takibi: Bu tip icra takiplerinde de haciz yolu söz konusudur. Poliçe, çek, bono gibi belgeler göz önünde bulundurularak başlatılır. Alacaklı tarafın belgelerini İcra Müdürlüğü’ne sunması gerekir. Senetlerden vadesi gelen varsa icra memuru, borçluya ödeme emri tebliğ eder. Takip eden süreçte borçlu, 10 gün içerisinde söz konusu olan icra dairesinin bağlı olduğu hesaba ödeme yapmak zorunda kalır.

İcra takip işlemleri nelerdir, nasıl başlatılır?

İcra takibini başlatabilmeniz için ilk olarak icra takibinin hangi türde olacağına karar vermeniz gerekir. Buna karar verdikten sonra, seçtiğiniz icra türüne uygun olan belgeleri hazırlamanız ve ilgili birimlere başvurmanız gerekir. Belgeler ile birlikte takip talebi ve ödeme emri de hazırlanır. Hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra İcra Tevzi Bürosu’na giderek harç tutarını ödemeniz gerekir. Harç tutarı, takibi yapılması talep edilen alacağın miktarına göre belirlenir. Sonra İcra Müdürlüğü borçlu tarafa ödeme emrini iletir. Borçlu taraf, kendisine ulaşan ödeme emrine itiraz etmezse kesinleşir. Belirlenen süre içerisinde borcunu ödememesi halinde de kesinleşecektir.

İcra takibi için yetkili neresidir?

Görevli merci icra daireleridir. Yetki hususu takibe konu işlemlerin hangi yerdeki icra dairesi tarafından yapılacağına ilişkindir. Bu konuda genel yetkili icra dairesi, borçlunun yerleşim yerindeki icra dairesidir. Sözleşmelerden doğan borçlar için alacaklının adresindeki icra dairesi veya borçlunun adresinin ordaki icra dairesi yetkili olabilir. Sözleşme düzenleyenler genelde hangi icra dairesinin anlaşmazlık olduğunda yetkili olacağını yazarak bildirirler hizmet sözleşmelerindeki dosyaların çalışması kolay yapılabilsin.

İcra takibine itiraz süresi ne kadardır?

Borçlu taraf ödeme emrini aldığı andan itibaren borcunu kabul etmiyor ise ödeme emrine itiraz edebilir. İlamsız icra takibinde itiraz, ödeme emrini gönderen icra dairesine yapılır. İtirazı 7 gün içerisinde hem yazılı hem de sözlü olarak yapmak gerekir. İtirazın yapılması halinde takip durur ve alacaklı itirazı kaldırmak için dava açabilir. Davayı açma süresi ise 6 aydır. Açılan davada alacaklı olan taraf, talebini ispat etmek durumundadır.

Maaş haczi nedir?

Maaş haczi, İcra İflas Kanunu 83. Maddesi gereğince düzenli olarak çalıştığınız iş yerinden aldığınız ücretin belirli bir kısmına icra yolu ile el konulması halidir. Maaşınızdan kesilecek olan miktar, borcunuza göre değişir.

Maaş haczi nasıl uygulanır?

Bir işverene bağlı olarak çalışmanız halinde iş yerine İcra Müdürlüğü tarafından gönderilen tebligat ile işçinin maaşına haciz uygulanır. Gerekli kesintileri ise işveren yapar. İşveren, söz konusu işçiye ait maaşın 1/4’ünü keserek tebligatta geçen IBAN numarasına yatırır.

Çalışanın maaşına haczi, özel sektör veya kamu sektörü fark etmeksizin aynı şekilde uygulanır. İcra takibi kesinleşen işçiye devlet 90 gün süre tanır. Bu süre sonunda işçi borcunu ödemezse İcra Müdürlüğü 7 gün ek süre verir ve işçiyi uyarır. İşçinin yine ödeme yapmaması halinde maaş haczi uygulanır.

Haciz yazısını alan işveren, bir hafta içinde haczin icra edildiğini ve borçlunun maaş ve ücretinin miktarını icra dairesine bildirmeye ve borç bitinceye kadar icra dairesinin haciz konulan miktarı borçlunun maaş veya ücretinden keserek hemen icra dairesine yatırmaya mecburdur. Süresi içinde cevap verilmeyen dosyalar için işveren sorumluları direk sorumlu oluyorlar, bunların maaşından kesintiye gidilerek tahsilat bu sefer yapılmaya çalışılıyor. Bir başka dikkat edilmesi gereken husus birden fazla icra varsa öncelik sırası olanın ilk önce tahsili sağlanıp sonrakine öyle geçilmesi gerekiyor.

Umarız icra nedir?, icra ne demek?, İlamlı icra nedir?, icra takip işlemleri nelerdir? gibi sorulara yanıt aradığımız yanımız sizlere faydalı olmuştur.

Finans

Banka Hesabı

Kredi

POS

ÖKC

Çek

Teminat

+

Muhasebe

SMMM

YMM

Denetim

Vergi

Bütçe

Raporlama

+

Hukuk

Sözleşmeler

KVKK

İcra

İflas

Arabuluculuk

Dava

+

İK

İşe alım

Performans

Bordrolama

Yetenek

Sadakat

Ücret

+

Bilişim

ERP

Ofis yazılımları

Sunucu

Laptop

E-fatura

E-imza

+

Satış

Satınalma

Kalite

Müşteri

İdari İşler

Güvenlik

Devlet

Bilişim

İk

Muhasebe

Finans

Güvenlik

Hukuk

İdari İşler

Kalite

Müşteri Yönetimi

Pazarlama

Satış

Satınalma

Kurumsal

Arge

Girişimcilik

Devlet