WordPress ile nasıl para kazanırım?

WordPress ilk çıktığında basit bir blog platformuydu. Kodlama bilgisine gerek olmadan internette basit bloglar yapmanıza yardımcı oluyordu. Şimdilerde online ortamda para kazanma için yegane ortamlardan biri.

Zamanla platform kendini geliştirdi. Artık e ticaret sitelerinden tutun da büyük yayıncıların sitelerine internet sitelerinin %30 una güç veriyor. Temalar ve eklentiler ile büyük bir ekosisteme dönüşen yapı kodlama bilgisine gerek kalmadan insanların internet siteleri tasarlamalarına büyük destek sağlıyor.

WordPress ile Para Kazanma

WordPress ile blog yazarak para kazanmak kolay bir iş değil. Sıkı bir disiplin gerektiriyor. Belli bir niş alan belirleleyip kendinizi ayrıştırmanız gerekiyor. Google gibi arama motorlarında doğal olarak yukarı sıraları yakalayabilmek için yoğun emek sarf etmeniz gerekiyor.

WordPress platformunu kullanarak bir işletme oluşturmanın birçok yolu olmasına rağmen, çoğu insanın bir WordPress blog ile çevrimiçi para kazanmaya başlamasının en kolay yolu:

1. Sitenizde blog gönderileri şeklinde değerli içerikler oluşturun

2. Ücretli reklamcılık yoluyla bu içeriğe trafik alın

3. AdSense reklamları veya satış ortağı pazarlaması ile bu trafikten para kazanın.

WordPress ile Para Kazanmanın 2 Adımı

Bu para kazanma programlarına başvurmak kolaydır ve sitenizde kullanımı kolaydır. İşte üç parçanın her birinin temelleri.

1. Değerli İçerik Oluşturun

Değerli içerik, insanların okumayı sevdiği içeriktir. Bir insana faydalı bir bilgi veya ilgi alanına giren konularda bilmediği yenilikleri kişiye yansıtmalıdır.

Değerli içerik genellikle eğlenceli, eğitici veya her ikisi de olandır.. “Listeleme yöntemi” ve “Nasıl yapılır?” içerikleri en popüler olan türlerdir.

En çok sevilen 10 şarkı türü, Okunması gereken 10 liderlik kitabı, vs tarzında birçok blog tarzı yazı ile karışılmışsınızdır.

“Nasıl yapılır” makaleleri biraz daha açıklayıcıdır. Nasıl bebekler gece daha rahat uyur?”, “İş yerinde nasıl başarılı olunur” gibi sorularla çok niş alanlarda insanların arama motorlarında direk sorularına karşılık gelen içerikler bu gruba girmektedir.

Bazı içerikler oluşturduktan sonra web sitenize trafik gelmesi için ayarlamalar yapmanız gerekiyor. Sıradaki bölümde bunu inceleyelim.

2. İçeriğinize Trafik Alın

Trafik sadece web sitenizi ziyaret eden kişileri ifade eder. WordPress destekli sitenize trafik almanızı sağlayacak yöntemlerden beşini inceleyelim.

WordPress Sitenize Trafik Oluşturmanın 5 Yolu

1. Arama motoru optimizasyonu:

“Seo” search engine optimization, türkçesi arama motoru optimizasyonudur.. Arama motorlarının makalenizi arama sonucu sayfalarında listeleyeceği yer burasıdır. İlk sayfada listeleme için bir dizi algoritmayı akılda tutarak yazıları düzenlemelisiniz. Bunlarla ilgili sürekli değişiklik olabiliyor. Bunun sanatını öğrendiğiniz zaman yazılarınız en önlerde yerini alacaktır.

2. Forumlarda yorum yapma:

Konunuzla ilgili forumlarda yorum yapıyorsanız ve bu konuda yararlı bir şekilde yorum yapıyorsanız, genellikle imzanızdaki ilgili içeriğe bir bağlantı koyabilirsiniz. Bu gerçekten iyi yöntemlerden biridir. Forum pazarlaması ile ne kadar trafik alabileceğinize şaşıracaksınız.

3. Sosyal medyanın gücünü kullanma:

Oluşturduğunuz içeriklerinden görsel kısımlar paylaşarak veya sosyal medya için ayrı tasarımlar yaparak yazılarınızın yayınlandığını paylaşın. Bazen direk paylaşımlar yaparak sosyal medyanızı güçlendirin. Viral olabilecek içerikler, sitenizinizde organik olarak büyüme sağlayacaktır.

4. Konuk gönderisi:

Burası diğer kişi siteleri için ücretsiz yazdığınız yerdir. Çok fazla iş gibi görünüyor. Ancak çok fazla trafiğe sahip bir siteye girebiliyorsanız, konuk gönderisi yayına girdiğinde trafik akınına ve zaman içinde istikrarlı trafik miktarına yol açabilir.

Başka sitelerde yazdığınız yazılar referans gösterildiğinde trafik alma olasılığınız artacaktır. İnternet dünyasında blog yazarları arasında bir networklere katılın. Her şey para değil, network gücünü kullanın.

Zamanla içerik ve trafik sayılarınız arttıkça doğal olarak web siteniz para kazanmaya hazır hale gelecek.

3. WordPress Sitenizden Para Kazanma

Birçok yöntemle web sitesinden para kazanma olanağı vardır. Bunun en çok yaygın olanı sitenize reklam alarak para kazanmadır. En çok kullanılan yöntemlerden biri Google’ın Adsense programıdır. Admatiic gibi şirketler de mevcut.

Ayrıca satış ortaklığı programları olanağı da mevcut, amazon gibi firmalara yönlendirip alışveriş yapılmasını sağladıkça da komisyon kazanabilirsiniz.

Direk sitenize kendiniz de reklam alabilirsiniz. Tarifelerle en çok tıklanan yerlerden çoktan aza doğru bir fiyatlandırma ile seçenekler sunarak direk reklam alma şansınızı arttırabilirsiniz.

Sanal ofis çözümleri, 2020 için rehberiniz

Sanal Ofis Nedir?

Sanal ofis nedir, kimler için sanal ofis hizmeti almak daha mantıklı gelin beraber inceleyelim. Bir çok iş hayatına yeni atılan kişi hemen bir yer tutup, bir çok kalemde masraf oluşturmaya başlar. Elektrik, su, telefon, internet abonelikleri ve kira, aidat, stopaj gibi maliyetlerle uğraşmak zorunda kalır. Aslında birçok yeni iş sahibi adres belli olsun, resmiyette bir yerimiz gözüksün şeklinde ilerleyerek bu maliyetlere katlanıyor. Artık bu kalemleri yönetimi ile sizi uğraştırmayacak alternatif çözümler çıkmaya ve gün geçtikçe büyüyüp kendi halinde bir sektör olarak büyümeye devam ediyor. Sanal ofisler maliyet azaltma ve merkezi konumlarda adres gösterme gibi prestij sağlayıcı özellikleri ile öne çıkmaya başladılar.

Sanal Ofis Hizmetleri

Sanal ofislerde bir çok farklı hizmetle sektörde bir birleri ile yarışarak girişimcilere hizmet sunuyorlar. Bunlardan bir kaçına göz atarsak alabileceğiniz başlıca hizmetler aşağıdaki gibidir:

 • Yasal adres gösterebilme imkanı
 • Posta kargo takibi
 • Telefon hattı tahsisi
 • Çağrı karşılama, sekreterlik hizmetleri
 • Toplantı odası kiralama günlük-saatlik
 • Çalışma odası kiralama günlük-saatlik

Sektörde baktığımızda aşağıdaki birkaç firma bu konuda öne çıkmakta.

Sanal ofis firmaları:

eofis, workinton, kolektifhouse, regus, kamara ...

Sanal ofiste yasal adres gösterme işlemi nasıl olur?

Firma ve sizin aranızda yapılacak bir sözleşme ile size bir m2 tahsis etmeleri gerekiyor vergi dairesine göre. Vergi dairesi yoklama memurları yerinde yoklamaya gelip ofisin olup olmadığı ile ilgili yerinde tespit yaparlar, genelde masa sandalye ofis mobilyası gibi kalemlerin tabletleri ile fotografı çekilerek yetkiliye yoklama fişi imzalatılır. Bazı durumlarda yerinde yoklama kaldırılmıştır. Bunlara uyan bir durumunuz varsa yerinde yoklama yapılmaz.Değişiklik aşağıdaki şekilde 03.10.2019 da yapılmıştır:

 1. Gerçek kişi mükelleflerden nakliyecilik faaliyetinde bulunup münhasıran yük ve yolcu taşıyanların işe başlama yoklaması, adres değişikliği yoklaması,
 2. Yerleşim yeri adresinde serbest meslek faaliyetinde bulunanların işe başlama yoklaması, adres değişikliği yoklaması,
 3. Sermayesi üç yüz elli bin Türk Lirası ve üzerinde olan şirketlerin (imalatçılar hariç) adres değişikliği yoklaması, şube açılış yoklaması,

Sanal Ofiste telefon hizmeti nasıl alınır?

Mevcut bir hattınız varsa numaranızı ilgili firmaya devredebilir, sıfırdan numara alacaksanız ilgili firmadan numara tahsis edilmesini talep edebilirsiniz.

Sanal Ofis kimler için ideal?

Yeni başlangıçlarda ve küçülme aşamasındaki firmalarda maliyet unsurlarını kontrol altında tutmak için ideal bir çözüm türü sanal ofisler olarak karşımıza çıkmakta. Bir çok firma bu yönde tercihte bulunarak hızlı bir şekilde yol alma ve maliyet odaklı yaklaşımla sorunlarına çözüm bulmaktadır. Daha çok büyük şehirlerde ve kiralama gibi maliyetlerin yüksek olduğu yerlerde popülerliğini hızla arttıran bir sektör haline geldi. Sanal ofis firmaları ile ilgili birkaç bilinen örnekte paylaştık umarım sizde maliyet avantajı yakalayacak bir çözümü kolayca bulabilirsiniz.

YAŞAMAK KİTAP İNCELEMESİ

Merhabalar, bu yazımızda YAŞAMAK kitap incelemesi ile karşınızdayız. Gelin kitabı yakından tanıyalım:

Kitap Kimliği

Kitap Adı: Yaşamak

Yazar Adı: Yu HUA

Kitap Kalınlığı:205 sayfa

Yayıncı: Jaguar Yayınları

Yayın Yılı:2016

Tetiklediği Duygular: Dram, hüzün, merhamet.

Yaşamak’ tan bahsetmeden evvel, onu ortaya çıkartan yazarını tanıyalım. Ardından eserin yaşanmışlık dolu sayfaları arasında yolculuğumuz başlasın. 

 Yu Hua, 1960 yılında, Çin’in doğusunda doğmuştur. Çocukluğu, izleri tüm yapıtlarında görülebilecek Çin Kültür Devrimi yıllarında geçmiştir. Modern Çin edebiyatının yaşayan en önemli yazarı kabul edilen ve ilk kez bir Çinlinin aldığı James Joyce Ödülü’ nün de ( University College Dublin Edebiyat ve Tarih Derneği tarafından kendi alanlarında üstün başarı elde edenler için verilen bir ödüldür.) aralarında olduğu birçok saygın ödüle layık görülen Yu Hua’ nın eserleri, iki binli yıllarda yayımlanan romanları ve öykü kitapları ile birlikte yirmiden fazla dile çevrilmiştir.

Yu, 1966-1976 yılları arasında yaşanan Kültür Devrimi’ nin  getirdiği toplumsal değişimleri konu ediniyor. Çin’ de baskın olan komünizm tarihine de değinen Yu, bir devrimin toplum üzerinde oluşturduğu her türlü duyguyu bize kitap boyunca yaşatıyor.

İki farklı anlatıcı kullanarak hikayeyi aksettiren Yu, bu iki anlatıcının diyaloglarıyla anlatımı zenginleştiriyor.

Farklı köy ve kasabaları dolaşarak, insanlarla sohbet edip hikayelerine tanık olan asıl anlatıcı, günün birinde Fugui adında yaşlı bir köylüye rastlıyor. Fugui zengin, şımarık ve savurgan bir gençlik yaşamış ancak kumar masasında bütün zenginliğini kaybetmiştir. Doğum, ölüm, fakirlik, sevinçler, kayıplar ve daha nicelerini sığdırmıştır uzun yaşamına ancak sonunda yaşlı bedeni ve bir avuç toprağını ekip biçmesine yardım eden öküzüyle kalmıştır.

Yu eser boyunca Fugui’ nin hayatının nasıl ters yüz olduğunu aktarırken onun ailesini ayakta tutmak için verdiği mücadeleyi de vurgulamaktadır.

Dram yüklü bu muhteşem eser yayımlandığı ülkede yasaklanmış olsa da, bir köylünün yaşamının arka planında bir toplumun yaşadıklarına ayna tutmaktadır. Akıcı ve samimi üslubuyla hikayenin her satırında, her sahnesinde sanki Fugui’ nin yanındaymış gibi okuyucuyu hikayeye ortak ediyor. 

Günümüzde modern klasikler arasında yerini alan eserin arka kapak yazısını da zihninizde bir şablon oluşturması arzusuyla paylaşıyorum.

Aile servetini yiyip tükettiği gençlik günlerinde, uzun bir hayatın ona neler sunacağından habersizdir elbette Fugui.

Yıllar sonra, yaşlı öküzüyle tarlasını sürerken tanıştığı bir yabancıya hayatından söz etmeye başladığında, şımarık bir gencin başına gelenlerden fazlasını sayıp dökecektir bu yüzden: Fugui, kendisiyle birlikte altı insanın hayatını, kaderin sürprizlerini, yaşamın acılarını ve sevinçlerini anlatır. Onun dilinden – daha doğru bir ifadeyle Yu Hua’ nın kaleminden- dökülenler, insanlık durumlarına dair epik bir romana dönüşür böylece. Basit bir anlatım güçlü bir anlatı doğurur: Sabanın toprakta bıraktığı izlere benzer kağıt üzerinde satırlar. Yaşamın her şeyi kapsaması gibi, Yaşamak da hayatı olduğu gibi kucaklar. Doğumları ve ölümleri, mutsuzlukları ve umutlarıyla…

Anı Balonları

Annem!

Sonbahar rüzgarı yüzünü okşarken, o rüzgar kitabının sayfalarını sürekli karıştırsa da elindeki kitabı okumayı bırakmıyordu. Kardeşimle beni ne zaman parka çıkartsa hep bir kitap atardı çantasına mutlaka. Ben de bugün ona en sevdiği yazarın son çıkan kitabını getirdim. Bir de kırmızı kurdeleli kocaman bir hediye paketiyle çıkacaktım karşısına. 9 yaşındaki telaşlı halim olsaydım kesin bir sakarlık edip düşürmüştüm ve kutunun içinden etrafa saçılanları toplamaya çalışırken utancımdan kurdela gibi kıpkırmızı olmuştum. Neyse ki 9 değil 39 yaşındayım ve sımsıkı tuttuğum kutunun içindekileri onunla paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Sonbahar rüzgarı ağaçlardan dökülen yaprakları oradan oraya savururken, her zaman birlikte vakit geçirdiğimiz bankta dimdik oturmuş elinde kitabı beni bekliyordu. Salıncakta sallanan sarı saçlı çocuğa şefkat dolu tebessümüyle bakarken, bisikletle önünden geçen ufaklığın tekeri ayağını ezince daldığı hatıralar denizinden başını çıkardı.

Saatine baktı. Öğleden sonra dördü gösteriyordu. Tarihe gözü takıldı. Bugün onun doğum günüydü. Yine o aynı tebessüm belirdi yüzünde. Otuz yıl öncesine gitti bir anda. Günlerden cumartesi. Sabahın taze ışıklarıyla gözlerini açmış ve içeriden gelen sesleri çözmeye çalışıyor. Sessizce mutfağa doğru yönelirken iki kardeşin konuşmalarına kulak misafiri oluyor. “Bugün annemizi yormayalım, kahvaltıya en sevdiği şeyleri hazırlayalım, sürpriz yapalım…” Sonra bir hediye paketi görüyor başucunda. Ufacık bir hediye paketi ancak özenle ve sevgiyle hazırlandığı çok belli. Akşama doğru parktan gelirken ellerinde parktan topladıkları kır çiçekleri ile içeri giriyor iki kardeş. O minik ellerin sıkı sıkıya tuttuğu kır çiçeklerinin kokusuyla tebessüm gittikçe yayılıyor yüzüne.

Çocuklarıyla biriktirdiği anıları bir balon demetine benzetirdi hep. Rengarenk. Tıpkı o balonların masmavi gökyüzünü canlı renkleriyle süslemesi gibi onların anıları da zihinlerini süslüyordu. Asla patlayıp yok olmasına izin vermedikleri süslü anı balonları.

Anne! Anne!

İrkildi bir anda. Zihninin derinliklerinde kaybolurken oğlunun sesiyle irkildi. Elindeki kırmızı kurdeleli kocaman hediye paketini bir kenara koyup sımsıkı sarıldı annesine. Tıpkı 9 yaşındaki gibi. Sımsıkı!

 • Oğlum eve gelseydin ya neden dışarıda buluştuk ki.
 • Bugün özel bir gün anne.
 • Hatırlar mısın anne bu parka geldiğimizde hep aynı banka otururduk ve bu bizim özel bankımız derdik.
 • Parktan eve dönerken koşa koşa apartmana girerdik ve karşılıklı duran iki asansörün önünde duraklayıp göz göze baktığımızda “bu bizim asansörümüz” deyip hep aynı asansörü kullanırdık eve çıkmak için.

Annem sadece gülümseyerek başını sallayıp onayladı.

 • Hatırlar mısın anne parkta, sokakta, piknikte, deniz kenarında taş toplamayı çok severdik. Topladığımız taşları da ailemize katar onlara da bir karakter verirdik. Boyayıp, üzerlerine farklı resimler çizip sahiplenirdik her birimiz.

Annem sadece gülümseyerek başını sallayıp onayladı.

 • Hatırlar mısın anne arabaya her bindiğimizde radyoda çıkan şarkıları sahiplenirdik, bu bizim şarkımız diyerek bağıra çağıra söylerdik.

      Annem sadece gülümseyerek başını sallayıp onayladı.

 • Hatırlar mısın anne evin farklı farklı yerlerinde not kağıtları olurdu. Ya sen bana sürpriz bir not ya da sevgi dolu cümleler yazıp bırakırdın ya da ben yapışkanlı not kağıtlarına yazıp duvarlara yapıştırırdım. İkimizde notları bulduğumuzda nasıl mutlu olurduk.

Annem sadece gülümseyerek başını sallayıp onayladı.

 • Hatırlar mısın anne okumayı öğrendiğim günden sonra bana kitap yetiştiremez olmuştun, seninle birlikte akşamları aynı battaniye altında kitaplarımızı okurduk, arada başıma kondurduğun öpücükler, şakalaşmalarla ne kadar da güzel vakit geçirirdik.

Annem sadece gülümseyerek başını sallayıp onayladı.

 • Hatırlar mısın anne akşamları kutu oyunları oynardık ailecek. Ben kaybedip de üzülmeyeyim diye babamla iş birliği yapıp beni galip çıkartırdınız. Bu sayede ertesi akşam yine oynamak için can atardım.

Annecim! Birlikte hatırlayıp gökyüzüne uçurmak istediğim o kadar güzel anı balonlarım var ki zihnimde koca bir gün ayırsak hepsini uçurmaya yine de yetmez. Bu kutunun içine sığdırabildiklerimi, somutlaştırabildiklerimi getirdim sana.

Ağlamaktan buğulanan gözlerini silip kutuyu kucağına aldı. Kırmızı kurdelayı çözüp bir kenara koydu. Atmadı. Çünkü her bir parçası ayrı kıymetliydi bu kutunun. Kapağını açtı ve içinde gözüne takılan ilk parçalara bakıp gülümserken ağlar bir halde oğluna bakıp;

 • Bunları bir başkası görse ne kadar manasız gelir ama sen çocukluk anılarını bir kutunun içine sığdırmaya çalışmışsın. Bu ne kadar ince ve güzel bir çaba oğlum, dedi.

Sıkı sıkı sarıldılar. Tıpkı 9 yaşındaki oğluyla birbirlerine sarılmak için buldukları o bahaneyi hatırlayarak sarıldılar. “Hadi anne gel sarılalım, kalplerimiz birbirine değsin de cennette ikimize has bir köşk inşaa edelim.” diyerek…

Biriktirdiğimiz ve ömrümüz boyunca biriktireceğimiz tüm anı balonlarıyla rengarenk, sevgi dolu, eğlenceli gökyüzümüzün altında limonata içeceğimiz günlerin umuduyla…

Nasıl ki dere akarken yatağında değdiği taşlara suyun izini bırakırsa bizim de sevgimiz anı odalarımızda değdiği her anı balonuna izini bırakıyor ve bırakmaya devam edecek.

Sizi çok seviyorum!

Rüzgar ile Güneş

Bir gün rüzgar ve güneş karşılaşmışlar.Rüzgar demişki ben senden daha güçlüyüm. Güneş söyle bakalım o zaman ne yapıyorsun da ben güçlüyüm diyorsun demiş.Rüzgar bunun üzerine bak demiş şu adamın ceketini çıkartabilirim demiş.Bunun üzerine öyle sert esmiş ama adam daha sıkı sarılmış ve güneş bak gördün mü çıkaramadın şimdi beni iyi izle demiş.Güneş parıl parıl parlamaya başlamış adamda ceketini çıkarıp banka oturmuş. Bunun üzerine rüzgar şaşırmış durmuş.Güneş demişki rüzgar kardeş artık bana senden daha güçlüm deme. Rüzgar tamam ama ya bir gün ben senden daha güçlü olursam o zaman ne yapacaksın demiş. Güneş demişki bir kere sen benden asla güçlü olamazsın. İkimizin bulunduğu konum farklı. Dersen ki sen sıcaklatıyorsun ben serinletiyorum. O zaman tamam. Gel sen ile bundan sonra bir denge de olalım, yazın ben çok sıcaklatırsam sen de eserek insanları serinlet dünya yaşanabilir bir yer olsun. Anlaştık o zaman deyip bir ısıtıp diğeri serinletmiş dünya güzel bir yer olmuş o günden sonra.

SGK E-TEBLİGAT BAŞVURU

SGK e tebligat başvuru nasıl yapılır ve sistem neleri içeriyor inceleyeceğiz bu yazımızda.

E tebligat, resmi kurumlar tarafından tebliğ edilecek evrakların, tüzel veya gerçek kişilere e-tebligat sistemleri aracılığı ile internet ortamında göndermesidir. E Tebligat sayesinde devlet kargo ve nakil ücretlerinde önemli miktarda tasarruf etmektedir.

Vergi daireleri ve bir çok kurum tarafından uygulanan e tebligat uygulaması artık, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından da uygulamaya konulacaktır.

Elektronik tebligat sistemi ile ilgili yönetmelik, 24 Eylül 2021 tarihli resmi gazete de yayımlanmıştır.

Uygulama, 01.10.2021 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacaktır. Gönlümüz ivd üzerindeki tebliğat sistemine entegre edilmesinden yana olurdu, diğer kurumlardan geçenler oldu. Bunda niçin böyle bir ayrılığa gidildi ayrı bir konu. Muhasebe ve ik konuları ile ilgilenen kişiler için ayrı bir uğraş konusu oldu.

Genelgenin geç açıklanmasından kaynaklı olarak yılbaşına kadar olan başvuru süresi 31.01.2022 ye uzatıldı.

İlgili yönetmelik linki: SGK E Tebligat Yönetmeliği

SGK E Tebligat Başvurusu Nasıl Yapılacak?

SGK dosyaları kişilerin TC kimlik nosu üzerinden açılmaktadır. Bu TC kimlik nolar üzerinden açılmış dosyalar için gerçek kişi, tüzel kişi işveren durumuna göre ilgili kişinin e-devlet sayfasından sağlanmalıdır. Buradan tebligat gelecek kişiler atanabiliyor.

 • Elektronik  tebligat  (eTebligat)  adresi  alacak  ve  kullanacak  olan  muhataplar http://www.turkiye.gov.tr    adresinden    (e-Devlet  üzerinden)  başvuru  yapmaları gerekmektedir.
 • SGK’da  işverenlik kaydı  bulunmayan  kullanıcılar/sigortalılar  kişisel tebligatlarını görüntülemek üzere müracaatlarını “Gerçek Kişi İsteğe Bağlı” seçeneğinden,
 • Gerçek kişi işverenler bakımından işverenin kendisi veya işveren vekili tarafından, “Gerçek Kişi İşveren” seçeneğinden,
 • Tüzel kişi  işverenler  bakımından  ise MERSİS  veya SGK  işyeri  tescil kaydında  yönetici/müdür/kanuni  temsilci  olarak  tanımlı  olanlar “Tüzel  Kişi” seçeneğinden, Elektronik tebligat başvurularını yapabileceklerdir.

Usul ve esasların tamamının olduğu link

SGK E Tebligat Uygulaması ve Başvuru Süresi

 • Halihazırla sigorta dosyaları olan işverenler, 01.10.2021 tarihinden itibaren 3 ay içerisinde E tebligat adresi almak zorundadır.
 • 01.10.2021 tarihinden sonra işveren olanlar ise sigortalı çalıştırmaya başladıkları ayı takip eden 3 ay içerisinde elektronik tebligat adresi almak zorundadır.
 • SGK tarafından tebliği gereken tüm evraklar elektronik ortamda tebliğ edilecektir.
 • İşverenler dışındaki kişiler için e tebligat isteğe bağlı olarak uygulanacaktır.
 • İsteğe bağlı olarak, e tebligat sistemine kaydolanlar sonrasında sistemden çıkamayacaktır.
 • Gelen e tebligatlar, tebligat alıcısına ulaştığı günü takip eden 5. günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacaktır.
 • SGK tarafından, işlem ve olaylara ait veriler sgk arşivinde saklanacaktır.

Elektronik Tebligat Alıcılarının Yükümlülükleri

Tebligat Muhatapları,

 • Başvurunun süresinde, tam ve doğru olarak yapılması,
 • Beyan edilen bilgilerde meydana gelecek değişikliklerin bildirilmesi,
 • Yönetmelikte belirtilen tüm şartlara riayet etmek,
 • Elektronik tebligatı alacak kişilerde değişiklik olması halinde bu değişikliği bildirmek ile yükümlüdür.

Yükümlülüklere uyulmaması durumunda idari para cezaları olacak ama daha henüz açıklanmadı.

Elektronik Tebligat Hangi Durumlarda Kapatılabilir?

Zorunlu veya isteğe bağlı Elektronik tebligat uygulamasına dahil olanlar,

 • Tüzel kişilerde ticaret sicil kaydının silinmesi ile (nevi değişikliği, birleşme durumunda da kapanacaktır.)
 • Gerçek kişilerin ölümü veya gaipliğinin Kurum tarafından tespit edilmesi ile,
 • Ölen ya da gaipliğine karar verilen kişinin, varislerince kuruma bildirilmesi halinde E tebligat adresi kapanacaktır.

Bir İş Sözleşmesinde Hangi Şartlar Bulunmalıdır?

İşleri tek başınıza çeviremediğiniz noktaya geldiyseniz girişiminizde artık işveren olma kararı almalısınız. Bunda çekinecek bir durum yok ama ilgili kişiye ulaşmak kolay olmayabiliyor.

İlgili kişiyi buldunuz diyelim. Şimdi ben nasıl bir sözleşme yapmalıyım diyorsunuz. Bu yazıda iş sözleşmesi nedir, hangi şartları içermelidir, cevaplarını bulacağınız bir yazı olacak.

İş sözleşmesi nedir?

Türk Hukukunda işçi ve işveren arasındaki ilişki, tarafların hak ve borçları, Borçlar Kanunu ile 4857 sayılı İş Kanunu altında düzenlemektedir. Borçlar Kanununda hizmet akdi tanımlanmış olup, işçinin işverene bağımlı olarak belirli veya belirli olmayan bir süre iş görmeyi, işverenin de ona ücret ödemeyi taahhüt ettiği sözleşme hizmet akdidir. İş Kanunu’nda ise; iş sözleşmesi işçinin bağımlı olarak iş görmeyi, işverenin de ücret ödemeyi üstlendiği sözleşme olarak tanımlanmıştır. Her iki kanun uyarınca hizmet akdi tanımları aynı unsurları taşımakta olup, neredeyse birbirinin aynıdır.

Ancak iş Kanunu ve Borçlar Kanunu kapsamında çalışanların farklı olması ve her bir kanun altında çalışanlara farklı haklar tanınmış olması nedeniyle, her iki kanunda da hizmet akdi ve iş sözleşmesi tanımları yer almaktadır. Diğer taraftan, İş Kanunu, Borçlar Kanunu’na göre özel kanundur. Özel kanunlarda hüküm olmayan hallerde, genel kanundaki kuralların uygulanacak olması nedeniyle, Borçlar Kanunu altında düzenlenen hizmet akdine ilişkin hükümler, İş Kanunu’nda hüküm olmayan hallerde uygulanabilmektedir.

Deniz ve hava taşıma işlerinde, 50’den az işçi çalışan tarım ve orman işletmelerinde, evlerde ve ev sanatlarının yapıldığı işlerde, ev hizmetlerinde, sporcular ve rehabilite edilenler hakkında, Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu kapsamında üç kişinin çalıştığı işyerlerinde, İş Kanunu uygulanmamaktadır. Sayılanlar dışında kalan bütün işyerlerinde ve bu işyerlerindeki tüm işveren, işveren vekili ve işçiler hakkında, faaliyet konularına bakılmaksızın İş Kanunu uygulanmaktadır.

I. İş Sözleşmelerinin Özellikleri

İş Sözleşmelerinin özellikleri İş Kanunu 8. Maddesinde belirtilmiştir. Buna göre;

 • İş Sözleşmelerinin İş Kanununda aksi belirtilmedikçe özel şekle tabi olmadığı;
 • Süresi 1 yıl veya daha fazla olan iş sözleşmelerinin yazılı şekilde yapılmasının zorunlu olduğu;
 • İşveren ’in yazılı sözleşme yapılmayan ve sözleşme süresi 1 aydan fazla olan hallerde, işçiye özel ve genel çalışma koşullarını, çalışma süresini, temel ücreti, varsa ücret eklerini, ücret ödeme zamanını; süre belirli ise iş akdinin süresini, fesih halinde tarafların uymak zorunda oldukları kuralları gösterir yazılı belge vermek zorunda olduğu belirtilmiştir.

İş Kanunu 9. Maddesinde ise; işçi ve işverenin İş Kanunu ile getirilen sınırlamalar saklı kalmak koşuluyla, ihtiyaçlarına uygun türde iş sözleşmeleri düzenleyebileceği belirtilerek, iş sözleşmelerinin belirli veya belirsiz süreli, tam veya kısmı süreli veya deneme süreli olarak yapılabileceği hükme bağlanmıştır.

II. İş Sözleşmesi Türleri

A. Belirli ve Belirsiz Süreli İş Sözleşmeleri

İş sözleşmesinin bir süreye bağlı olarak yapılmadığı halde, sözleşme belirsiz süreli sayılır.

Buna karşın belirli süreli işlerde veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak işveren ile işçi arasında yazılı şekilde yapılan iş sözleşmesi, belirli süreli iş sözleşmesidir. Belirli süreli iş sözleşmesi, esaslı bir neden olmadıkça, birden fazla üst üste yapılamaz. Aksi halde iş sözleşmesi başlangıçtan itibaren belirsiz süreli kabul edilir. Esaslı nedene dayalı zincirleme iş sözleşmeleri, belirli süreli olma özelliğini korurlar.

Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçi, ayırımı haklı kılan bir neden olmadıkça, salt iş sözleşmesinin belirli süreli olmasından dolayı, belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan emsal işçiye göre farklı işleme tâbi tutulamaz.

B. Tam Süreli ve Kısmi Süreli İş Sözleşmeleri

İşçinin normal haftalık çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az belirlenmesi durumunda, sözleşme kısmî süreli iş sözleşmesidir. Kısmî süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçi ayırımı haklı kılan bir neden olmadıkça, salt iş sözleşmesinin kısmî süreli olmasından dolayı tam süreli emsal işçiye göre farklı işleme tâbi tutulamaz. Ancak kısmî süreli çalışan işçinin ücret ve paraya ilişkin bölünebilir menfaatleri, tam süreli emsal işçiye göre çalıştığı süreye orantılı olarak ödenir.

C. Deneme Süreli İş Sözleşmeleri

Taraflarca iş sözleşmesine bir deneme kaydı konulmuş ise; iş sözleşmesi deneme süreli olur. Deneme süresi en çok iki ay olabilir. Ancak deneme süresi toplu iş sözleşmeleriyle dört aya kadar uzatılabilir.

Deneme süresi içinde taraflar iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız feshedebilir. İş sözleşmesinin deneme süresi içinde feshi halinde, İşçinin çalıştığı günler için ücret ve diğer hakları kendisine ödenir.

Bir İş Sözleşmesine Dahil Edilmesi Gereken Sözleşme Şartları

Bir iş sözleşmesinde gerekli olan belirli şartlar veya maddeler istihdam türüne göre değişiklik gösterse de, genellikle bu tür sözleşmelerde aşağıdaki hüküm ve koşullar bulunur.
Tanımlama: Taraflar, tam ad, adres ve diğer bilgiler dahil olmak üzere eksiksiz olarak tanımlanmalıdır. Yürürlük tarihi: Yürürlük tarihi, her iki tarafın da imzaladığı tarihtir. Maaş ve yan haklar: Maaş oranı, ödeme tarihleri ve şirket tarafından sağlanan faydaların ayrıntılarını verin. Tam zamanlı istihdam: Çalışan, elinden gelenin en iyisini yapmak için çaba harcamayı kabul etmelidir. Şirketin işi, önceden onay almadan mesai saatleri içinde başkası için çalışmamak.

Görevler: Çalışanın görevlerinin bir tanımını ekleyin ve mesleki lisansı sürdürmek için gereksinimleri ve görevleri yerine getirmemenin sonuçlarını açıklayın.

Hizmetlerin Kapsamı: Çalışanın işte olması gereken saatleri ve günleri tanımlayın.
Demirbaş Zimmetleme: Çalışanın iş ürünlerinin işletmenizin mülkiyetinde olduğuna dair bir beyan ekleyin.
Faydalar: Çalışana sağlanan faydalar belirli olabilir veya bir çalışan el kitabına veya tüm çalışanlar için sağlanan faydalar listesine atıfta bulunulabilir.
Fesih: Taraflardan birinin ilişkiyi sonlandırabileceği durumları ve her iki taraftan da gerekli bildirimi açıklayın.

Anlaşmazlıklar: Tahkim seçeneği de dahil olmak üzere anlaşmazlıkları çözme süreci açıklanmalıdır.

Geçerli yasa: Anlaşmazlıkların olduğu hallerde hangi mahkemede uyuşmazlık giderilecek belirleyin, belirlenmediği durumda başka il veya mahkemeye ulaşım için ekstra maliyetlere katlanmak zorunda kalırsınız.

İş Sözleşmelerinde Kısıtlayıcı Sözleşmeler

Kısıtlayıcı bir sözleşme, taraflardan birinin sözleşme süresi boyunca veya sonrasında bir şeyler yapmasını kısıtlayan bir sözleşme maddesidir. Genellikle bir çalışanın eylemlerinden korumayı amaçlayan maddeler olarak iş sözleşmesine yerleştirilir.
Kısıtlayıcı sözleşmeler bir iş sözleşmesinin unsurları olabilir veya ayrı sözleşmeler olabilir. Bu sözleşmeler tüm iş sözleşmelerinde bulunmaz, ancak istihdam türüne ve istihdam düzeyine bağlıdır. Örneğin yöneticiler, şirket yetkilileri, satış görevlileri veya hassas teknoloji bilgileri üzerinde çalışan çalışanlardan kısıtlayıcı bir sözleşme imzalamaları istenebilir.

Rekabet yasağı sözleşmesi

Rekabet yasağı sözleşmesi, bir çalışanın iş sözleşmesinin süresi boyunca ve çalışanın şirketten ayrılmasından sonraki bir süre boyunca işverenle rekabet etmesini kısıtlar. Bu sözleşme, çalışanın rakip bir iş kuramayacağı belirli bir alan ve süreyi içerir.

Dikkat: Rekabet etmeme anlaşmaları, mahkeme tarafından onaylanabileceklerinden emin olmak için dikkatli bir şekilde yazılmalıdır. Çok geniş bir alana veya çok uzun bir zamana sahip olmak, ticaret yasalarının devlet kısıtlamasını ihlal ettiği için mahkemenin anlaşmayı reddetmesine neden olabilir.

Gizlilik anlaşması

Bazen ifşa etmeme sözleşmesi (NDA) olarak da adlandırılan bir gizlilik sözleşmesi, çalışanın ticari sırları, finansal bilgileri, potansiyel yeni ürünleri ve diğer özel şirket bilgilerini gizli tutmayı kabul ettiği bir sözleşmedir. Gizlilik Sözleşmesi, sözleşmeye dahil edilecek tüm olası şirket bilgilerinin kapsamlı bir listesini içermelidir.

Önemli: Bir çalışan için iş sözleşmesi hazırlamak istiyorsanız size yardımcı olacak bir avukat tutmalısınız veya en azından sözleşmeyi gözden geçirmelisiniz.

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

İşveren olarak personel verilerini nasıl işleyeceğiniz gibi unsurları anlatan ve personelden rıza metni içeren sözleşme almanız gerekiyor.

İş dünyası için 2022 yılı İK gündemi

Bu yazıda 2022 için iş dünyasının 2022 İK gündeminde yer alması gereken konuları irdeleyeceğiz. 2022 yılı pandemi etkilerinin hala devam edeceği bir yıl olmaya devam edecek gibi duruyor. Tedarik zincirlerinde ve ham madde maliyetlerinde çok önemli yükselişlerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz.

Tüm dünyada enflasyon oranları geçmiş yıllara kıyasla artmaya başladı. Bu koşullar altında şirketlerin 2022 IK gündemlerini aşağıdaki kalemler altında inceleyelim

1. İş ve çalışma modeli

Şirketler imkanlar izin verdiği kadarı ile iş ve çalışma modellerini mekan bağımsız hale getirmeye devam etmeliler. Süreklilik ve sürdürülebilirlik şirketlerin en önemli kavramları gündem maddeleri olmaya devam edecek.

2. İK ve dijitalleşme

IK gündeminde şirketlerin teknolojik altyapısı da önemli yer kaplamaya devam edecek. Dijitalleşme yol haritasında çalışanların her yerden iş yapabilmesine olanak sağlayacak kapasitelere ulaşmak ve süreçlerini dijitale taşımak gündemdeki yerini korumaya devam edecek. Tüm bu dijitalleşme serüveni kendi kendine olan bir şey değil tabi. Doğru yatırım, doğru satın alma ve işlemleri yapacak nitelikli personel oluşturma çok önemli. Başlatılan ve atıl durumda kalan bir çok proje var.

3. Regülatif düzenlemeler

Yakından takip gerektiren devlet düzenlemeleri yine önemli yer tutmaya devam edecektir. Teşvikler, çalışma şartları düzenlemeleri, iş sağlığı ve güvenliği gibi başlıklar yakından takip edilmeye devam edilecek.

4. Ücret belirleme

Enflasyondaki hızlı artışlar iş gücü piyasasında denklemleri hızlı bir şekilde değiştirecektir. Nitelikli personelleri elde tutmak zorlaşacak. Aynı yerde umduğu maaş artış oranını yakalayamayan personel iş değiştirmeye çalışacaktır. İK bölümlerini hareketli bir yıl bekliyor olacak. Çalışan sadakati, eğitim, kurumsal hafızanın korunması, yeni personel alım maliyetleri gibi bir çok konu hakkında daha önce geliştirilmemiş stratejiler denenmeli.

5. Yan hakların yönetimi

İK gündeminde yemek kartı düzenlemeleri, yol yardımları, BES, hayat sigortası, özel sağlık sigortası ve şirket araçları gibi hakların yönetimi önemli yer kaplamaya devam edecek. Eldeki personeli tutmak ve yeni gelecek personeli cezbetmek için stratejik araçların yönetimi çok önemli.

İnsan kaynakları yönetimi hakkında linkteki yazımızı da inceleyebilirsiniz.

E-ARŞİV FATURA REHBERİ

E-ARŞİV fatura rehberi yazımız ile e-arşiv fatura ile ilgili merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz. İlk önce e-arşiv fatura nedir ile konuya başlayalım.

E-arşiv fatura nedir?

433 Seri Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yürürlüğe giren e-Arşiv Uygulaması, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak faturanın elektronik ortamda oluşturulması, elektronik ortamda saklanması, ibrazı ve raporlamasını kapsayan dijital altyapılı bir sistemdir.

e-Fatura mükellefi olmayan vergi mükellefleri ve gerçek kişilere kesilen tüm faturalar, e-Arşiv fatura olarak düzenlenir. Fatura olması nedeniyle, e-Fatura gibi e-Arşiv fatura da yeni bir belge türü değildir ve VUK gereği bir faturada bulunması gereken unsurlar aynen geçerlidir. Kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir.

e-Arşiv uygulamasının e-Fatura uygulamasından farklı olan en belirgin noktası, oluşturulan faturanın Gelir İdaresi merkezi üzerinden değil, doğrudan elektronik iletişim araçları veya kağıt çıktı alınarak alıcıya iletilmesidir.

https://portal.efatura.gov.tr/EArsivPortalBasvuru/ linki üzerinden başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

E-arşiv Fatura Kimler Kullanmak zorunda?

E-Arşiv faturayı zorunlu olarak kullananlar ve gönüllülük esasına göre kullananan mükellef olabilir. Zorunlu olan mükelleflerin durumlarından ilki, e-Fatura kullanıcısı olmaktır. GİB’e yapılacak başvurular ile gerekli tüm işlemler sağlanarak, belirtilen zaman içerisinde e-Arşiv Faturaya geçiş yapılmalıdır. Aşağıdaki noktaları inceleyerek e-arşiv faturayı kimler kullanmak zorunda öğrenebilirsiniz.

 • e-Fatura mükellefi iseniz,
 • İnternet üzerinden ilan yapıyorsanız ya da hizmet satanlara aracılık ediyorsanız,
 • Tek bir gün içerisinde vergiye tabi olmayan kişiler 30 bin TL ve üzerinde fatura düzenliyorsanız, (2021 rakamı)
 • Tek bir gün içerisinde vergiye tabi olmayan kişiler 10 bin TL ve üzerinde fatura düzenliyorsanız, (2022 rakamı)
 • Tek bir gün içerisinde vergi mükellefi olan kişilere vergi dahil 5 bin TL üzerinde fatura düzenliyorsanız.(2021 rakamı)
 • Tek bir gün içerisinde vergi mükellefi olan kişilere vergi dahil 1.500 TL üzerinde fatura düzenliyorsanız.(2022 rakamı)

E-arşiv Fatura Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

 • e-Fatura’dan farklı olarak e-Arşiv uygulamasında sistem yanıtlarının olduğu (gitti, gitmedi, kabul edildi veya edilmedi vs.) karmaşık bir yapı yoktur. Merkezde Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yer almadığı basit bir yapıya sahiptir.
 • e-Arşiv faturası kesildiğinde kargo ile zaman kaybetmek yerine mail yoluyla sadece saniyeler içinde alıcıya gönderme avantajına sahipsiniz.
 • e-Arşiv ile kağıt faturaları matbaaya bastırma, yazdırma, arşivleme ve kargolama maliyetleri tamamen ortadan kalkar.
 • Perakende sektöründeyseniz müşteriniz mağazadan çıkmadan maille veya SMS ile faturasını ek servisler vasıtasıyla alabilirsiniz.

Özel entegratör aracılığıyla e-Arşiv uygulamasını kullanmak isteyen mükelleflerin, öncelikle e-Fatura mükellefi olması gerekmektedir. e-Fatura mükellefi olmayan firmalar e-Arşiv kullanamazlar

E-FATURA BAŞVURU NASIL YAPILIR?

E-Faturaya geçiş rehberi yazımızda e-faturaya rahatça geçebileceksiniz.

E-fatura sistemine zorunlu geçiş yapması gerekenler her sene yeni geçiş sınırları açıklanarak ilan ediliyor. İsterseniz gönüllü olarak da sisteme katılabiliyorsunuz. Gelin yeni tebliğ bize neler diyor inceleyelim.

GİB KASIM 2021 DE YAYIMLANAN YENİ DÜZENLEMEYE GÖRE E-FATURA GEÇİŞ SINIRLARI

2021 yılının kasım ayında GİB tarafından yapılan son düzenleme ile e-fatura ve e-arşive geçiş zorunluluğu için belirlenen ciro limitleri aşağı çekildi. Son durumda, 2021 yılı brüt satış hasılatı 4 milyon TL, 2022 ve müteakip hesap dönemleri için 3 milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin e-fatura geçiş zorunluluğu bulunuyor.

Brüt satış hasılatı tutarına göre e-fatura sistemine geçecek işletmelerin e-defter uygulamasına geçiş tarihi ise 1 Ocak 2023 olarak belirleniyor.

 • e-Fatura ve e-arşiv fatura sistemine gönüllü olarak geçen firmaların belirtilen limitleri aşmadan e-defter uygulamasına geçmeleri zorunlu görülmedi.

Tebliğde ciro limitine bakılmaksızın e-faturaya geçmesi gereken sektörler de yer alıyor. Bu sektörleri özetleyecek olursak:

 • ÖTV 1 ve 3 kapsamındaki ürünleri üreten şirket sahiplerinin, internet reklamcılığı hizmet aracıları ile internet ortamında ilan yayınlayan firmaların 1 Temmuz 2022’e kadar e-faturaya geçmeleri gerekiyor. Bu tarihten sonra yeni faaliyete başlayanlar ilk 3 ay içerisinde sisteme geçmek zorundadır.

e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan mükelleflerden, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 11’inci maddesi kapsamındaki mal ihracı (Türkiye’de ikamet etmeyenlere özel fatura ile yapılan bavul ticareti kapsamındaki satışlar dahil) ve yolcu beraberi eşya ihracı (Türkiye’de ikamet etmeyenlere KDV hesaplanarak yapılan satışlar) kapsamında fatura düzenleyecek olanlar, bahsi geçen faturalarını 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren e-fatura olarak düzenlemeleri gerekir.

E-Faturaya Nasıl Başvurulur?

E-Fatura, e-Arşiv, e-İrsaliye ve e-Defter gibi hizmetler çoğunlukla benzer başvuru ve kurulum sürecinden geçerek kullanılabilir. E-Fatura kurulumu için KAMUSM veya Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesi üzerindeki talimatlar takip edilmelidir.

Üç farklı şekilde e-Fatura kesme yöntemi kullanılır. İlk yöntem Gelir İdaresi Başkanlığı Portal üzerinden ücretsiz olarak e-Fatura hazırlanması yöntemidir. Bu portal üzerinde hazırlanan faturalar 6 ay boyunca fatura saklanabilir. İkinci yöntem Özel entegrasyon ile GİB’in efatura hizmeti verebileceğini belirtmiş olduğu operatör firmalar tarafından alınan hizmet ile oluyor. Üçüncüsü ise entegrasyon yöntemidir. Bu yöntem ile Gelir idaresinden firma olarak kendi e-faturalarınızı kendinize ait yazılıma özel olarak adapte etmek için aldığınız izin ile oluyor. Özel entegrasyonu piyasada bulunan ön muhasebe ve ERP yazılımlarına adapte etmek için almalısınız. Her firma uyumlulukları ile ilgili bilgileri size sağlayacaktır.

E-Fatura GİB Başvurusu Nasıl yapılır?

Aşağıdaki linkten GİB e-fatura başvurunuzu yapabilirsiniz. Şahıs firmaları e-imza ile, diğer tüzel kişilikler mali mühür ile başvurularını bu ekrandan yapabilirler. E-Fatura başvurusu yapılmak isteniyorsa, ilk önce “Mali Mühür Sertifikası” için başvuru yapmalıdır. Kamu Sertifikasyon Merkezi (KSM) TÜBİTAK’a bağlı bir kurumdur. Mali mühür başvurusu buradan online olarak yapılır. Başvuru süreci tamamlanıp, ödeme yapıldıktan sonraki 1 hafta içerisinde sertifika alıcısına ulaşır. İkinci adımda ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nda e-Fatura başvurusu için form doldurulmalıdır.

GİB BAŞVURU LİNKİ:

https://portal.efatura.gov.tr/efaturabasvuru/

E-FATURA BAŞVURU EKRANI

E-Fatura Nedir?

E-Faturadan alınan kağıt baskı yasal olarak bir anlam ifade etmediğinden, Gelir İdare Başkanlığı veya özel entegrasyon sistemlerinin kullanılması gerekir. Gelir idaresinin sunucularından kayıtların geçmesi gerekiyor. Schematron denen yapılarla faturanın yapısı kontrol ediliyor. Paketlenip gönderilen her fatura için gelir idaresi sistem yanıtları döner. Bu yanıtların takip edilip faturanın geçerlilik kazanıp kazanmadığı kontrol edilmelidir.

Mali mührün geçerlilik süresi 3 yıldır ve süre bitiminin ardından tekrar yenileme işlemi yapılmalıdır. Kamusm ye kayıt olan mail adresine hatırlatma mailleri de düşecektir.

E-Faturaya Ne Zaman Geçebilirim?

İsteğe bağlı e-Fatura kullanıcısı olacak firmalarsa, yılın istedikleri herhangi bir zamanında e-faturaya geçiş talep edebilirler. Hadlere takılan firmalar bitirecekleri seneyi kontrol edip hadleri aşıp aşmadıklarını kontrol etmeliler. Durumlarına göre aralık ayında başvurularını yapıp bir sonraki seneye e-fatura ve e-defter kullanıcısı olarak girmeliler.

E-Fatura Kullanımının Avantajları

 • Kağıt tüketimi olmadığı için çevre dostudur ve marka imajı olarak da hoş bir izlenim bırakır.
 • Maliyet en aza indirilir. Çünkü kağıt, mürekkep, zarf veya postalama gibi giderler ortadan kalkar.
 • Faturalarda yaşanabilecek kayıp ve karışıklık en aza iner.
 • Tahsilatlar, normal fatura sürecine göre daha hızlı gerçekleşir.
 • Eski faturalara ulaşmak e-Fatura sisteminde çok daha kolaydır.
 • Elektronik ortamda faturalar saklanabilir. Yer kaybı ve iş yükü ortadan kalkar.
 • Muhasebe uygulamaları kullanılıyorsa, e-Fatura ile ortak bir çalışma yürütülebilir. Böylece aynı zamanda muhasebe departmanı rahatlatılmış ve verimliliği artırılmış olur.
 • İnternet bağlantı olan her yerde fatura kesilebilir.

E-Fatura Kurulumu Online Olarak Nasıl Yapılır?

E-Fatura kullanmak için ön başvuru ve mali mühür alanlar, e-Fatura kurulumunu online şekilde kısa sürede yapabilir. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı sitesine online olarak giriş yapmanız gerekir. Buradan yapılan başvuru türüne göre portaldan direk olarak kesmeye başlarsınız veya özel entegratör sözleşmesi yapılır. Sözleşmedeki bilgilerle birlikte şirket hesabı açılır ve çoğu portalda olduğu gibi kullanıcı adıyla şifre girmeniz istenir. Daha sonra e-Fatura ve e-Arşiv için gerekli tasarımlar uygulanır. Sistemdeki aktivasyon işlemleri gerçekleştikten sonra online olarak e-Fatura kullanmaya başlayabilirsiniz.

UFRS Nedir ve Ne İşe Yarar?

UFRS NEDİR?

UFRS açılımı Uluslararası Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarıdır. İngilizcesi International Financial Reporting Standards (IFRS) olarak yazılır. Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu (International Accounting Standards / IASB) tarafından geliştirilip yayınlanan UFRS, bir muhasebe standartları setidir.

Uluslararası Finansal Raporlama Standartları, yatırımcılar ve finansal tablo kullanıcıları halka açık firmaların mali tablolarını birbiriyle ve kendi firmalarının finansal durumuyla uluslararası düzeyde kolayca karşılaştırabilsin diye belirlenmiştir. UFRS bu açıdan performans da ölçen bir sistemdir.

2017 yılında 150 tarafından kabul edilerek uluslararası raporlamaya standart getirilmiştir. Ülkemiz de kabul eden ülkelerin arasında yer almaktadır. KGK(Kamu Gözetimi Kurulu) ülkemizde TMS (Türkiye Muhasebe Standartları) ve UFRS ile ilgili çalışmaları düzenleyen ve yayınlayan kuruluştur.

Türkiye’de kimler UFRS raporlama uygulamak zorunda?

Bağımsız denetime tabi şirketler UFRS uygulamak zorunda, bunun dışında kalan firmalar ihtiyari olarak kendileri uygulamakta serbesttirler. BDDK ve SPK kontrolündeki şirketler ve belli şartları taşıyan firmalar bu kapsamda uygulama zorunluluğu olan firmalardır.

https://dtsorgu.kgk.gov.tr/giris.aspx adresinden bağımsız denetime tabi olup olmadığını firmalar sorgulayabilir.

Türkiye KGK tarafından yayınlanan muhasebe standartları nelerdir?

Türkiye Muhasebe Standartları / Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TMS/TFRS)
Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS)
Faizsiz Finans Muhasebe Standartları (FFMS) olmak üzere üç ana başlık vardır.

IASB ile yapılan lisans anlaşması uyarınca TMS’ler IAS’lerin; TFRS’ler ise IFRS’lerin birebir Türkçe çevirilerini ifade etmektedir. Dolayısıyla TMS’ler ve TFRS’ler açısından yurt dışında yayınlanan versiyonlar arasında fark yoktur.

IFRS Raporlarının İçeriğinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

Şirket finansal durum tablosu, Kapsamlı gelir tablosu, Nakit akış tablosu, Öz kaynak değişim tablosu (Dağıtılmamış karlar tablosu), Finansal tablo açıklamaları ve ayrıca bu raporlarla birlikte, işletmeler muhasebe politikalarının özetini de sunmak zorundadırlar. Son döneme ait rapor, bir önceki döneme ait raporla birlikte verilir ve bu sayede kar ve zarardaki değişiklikler görülebilir.

UFRS ne işe yarar?

UFRS sayesinde uluslararası seviyede yatırımcılar ve karar vericiler daha rahat karar verirler. Çünkü şeffaflık, karşılaştırma ve tek bir raporlama standardının olması daha rahat inceleme şansı verir. Zaman ve emek olarak daha verimli çalışmasını sağlar. Daha rahat kontrol mekanizmaları koyulmasını sağlar. İç ve dış denetim süreçlerini kolaylaştırır.

Türkiye Finansal Raporlama Standartları Başlıkları

TFRS 1 TÜRKİYE FİNANSAL RAPORLAMA STANDARTLARININ İLK UYGULAMASI
TFRS 2 HİSSE BAZLI ÖDEMELER
TFRS 3 İŞLETME BİRLEŞMELERİ
TFRS 4 SİGORTA SÖZLEŞMELERİ
TFRS 5 SATIŞ AMAÇLI ELDE TUTULAN DURAN VARLIKLAR VE DURDURULAN FAALİYETLER
TFRS 6 MADEN KAYNAKLARININ ARAŞTIRILMASI VE DEĞERLENDİRİLMESİ
TFRS 7 FİNANSAL ARAÇLAR: AÇIKLAMALAR
TFRS 8 FAALİYET BÖLÜMLERİ
TFRS 9 FİNANSAL ARAÇLAR (2017 SÜRÜMÜ)
TFRS 10 KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
TFRS 11 MÜŞTEREK ANLAŞMALAR
TFRS 12 DİĞER İŞLETMELERDEKİ PAYLARA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
TFRS 13  GERÇEĞE UYGUN DEĞER ÖLÇÜMÜ
TFRS 14 DÜZENLEMEYE DAYALI ERTELEME HESAPLARI
TFRS 15 MÜŞTERİ SÖZLEŞMELERİNDEN HASILAT
TFRS 16 KİRALAMALAR
TFRS 17 SİGORTA SÖZLEŞMELERİ


Türkiye Muhasebe Standartları Başlıkları

TMS 1 FİNANSAL TABLOLARIN SUNULUŞU
TMS 2 STOKLAR
TMS 7 NAKİT AKIŞ TABLOSU
TMS 8 MUHASEBE POLİTİKALARI, MUHASEBE TAHMİNLERİNDE DEĞİŞİKLİKLER VE HATALAR
TMS 10 RAPORLAMA DÖNEMİNDEN SONRAKİ OLAYLAR
TMS 12 GELİR VERGİLERİ
TMS 16 MADDİ DURAN VARLIKLAR
TMS 19 ÇALIŞANLARA SAĞLANAN FAYDALAR
TMS 20 DEVLET TEŞVİKLERİNİN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ VE DEVLET YARDIMLARININ AÇIKLAMASI
TMS 21 KUR DEĞİŞİMİNİN ETKİLERİ
TMS 23 BORÇLANMA MALİYETLERİ
TMS 24 İLİŞKİLİ TARAF AÇIKLAMALARI
TMS 26 EMEKLİLİK FAYDA PLANLARINDA MUHASEBELEŞTİRME ve RAPORLAMA
TMS 27 BİREYSEL FİNANSAL TABLOLAR
TMS 28 İŞTİRAKLERDEKİ VE İŞ ORTAKLIKLARINDAKİ YATIRIMLAR
TMS 29 YÜKSEK ENFLASYONLU EKONOMİLERDE FİNANSAL RAPORLAMA
TMS 32 FİNANSAL ARAÇLAR: SUNUM
TMS 33 HİSSE BAŞINA KAZANÇ
TMS 34 ARA DÖNEM FİNANSAL RAPORLAMA
TMS 36 VARLIKLARDA DEĞER DÜŞÜKLÜĞÜ
TMS 37 KARŞILIKLAR, KOŞULLU BORÇLAR VE KOŞULLU VARLIKLAR
TMS 38 MADDİ OLMAYAN DURAN VARLIKLAR
TMS 39 FİNANSAL ARAÇLAR: MUHASEBELEŞTİRME VE ÖLÇME
TMS 40 YATIRIM AMAÇLI GAYRİMENKULLER
TMS 41 TARIMSAL FAALİYETLER


Türkiye Finansal Raporlama Standartları Yorumlar

TFRS YORUM 1 HİZMETTEN ÇEKME, RESTORASYON VE BENZERİ MEVCUT YÜKÜMLÜLÜKLERDEKİ DEĞİŞİKLİKLER
TFRS YORUM 2 ÜYELERİN KOOPERATİF İŞLETMELERDEKİ HİSSELERİ VE BENZERİ FİNANSAL ARAÇLAR
TFRS YORUM 5 HİZMETTEN ÇEKME, RESTORASYON VE ÇEVRE REHABİLİTASYON FONLARINDAN KAYNAKLANAN PAYLAR ÜZERİNDEKİ HAKLAR
TFRS YORUM 6 ÖZEL BİR PİYASAYA KATILIMDAN DOĞAN YÜKÜMLÜLÜKLER – ATIK
TFRS YORUM 7 TMS 29 YÜKSEK ENFLASYONLU EKONOMİLERDE FİNANSAL RAPORLAMA STANDARDI KAPSAMINDA DÜZELTME YAKLAŞIMININ UYGULANMASI
TFRS YORUM 10 ARA DÖNEM FİNANSAL RAPORLAMA VE DEĞER DÜŞÜKLÜĞÜ
TFRS YORUM 12 İMTİYAZLI HİZMET ANLAŞMALARI
TFRS YORUM 14 TMS 19-TANIMLANMIŞ FAYDA VARLIĞININ LİMİTİ, ASGARİ FONLAMA KOŞULLARI VE BU KOŞULLARIN BİRBİRİ İLE ETKİLEŞİMİ
TFRS YORUM 16 YURT DIŞINDAKİ İŞLETMEDE BULUNAN NET YATIRIMIN FİNANSAL RİSKTEN KORUNMASI
TFRS YORUM 17 NAKİT DIŞI VARLIKLARIN ORTAKLARA DAĞITIMI
TFRS YORUM 19 FİNANSAL BORÇLARIN ÖZKAYNAĞA DAYALI FİNANSAL ARAÇLARLA ÖDENMESİ
TFRS YORUM 20 AÇIK İŞLETME MADENİNİN ÜRETİM AŞAMASINDAKİ DEKAPAJ MALİYETLERİ
TFRS YORUM 21 VERGİ VE VERGİ BENZERİ YÜKÜMLÜLÜKLER
TFRS YORUM 22 YABANCI PARA İŞLEMLERİ VE AVANS BEDELİ
TFRS YORUM 23 GELİR VERGİSİ UYGULAMALARINA İLİŞKİN BELİRSİZLİKLER

Türkiye Muhasebe Standartları Yorumlar

TMS YORUM 10  DEVLET YARDIMLARI – İŞLETME FAALİYETLERİ İLE ÖZEL BİR İLİŞKİSİ BULUNMAYANLAR
TMS YORUM 25 GELİR VERGİLERİ – İŞLETMENİN VEYA HİSSEDARLARININ VERGİ STATÜSÜNDE DEĞİŞİKLİKLER
TMS YORUM 29 İMTİYAZLI HİZMET ANLAŞMALARI – AÇIKLAMALAR
TMS YORUM 32 MADDİ OLMAYAN DURAN VARLIKLAR – İNTERNET SİTESİ MALİYETLERİ

Muhasebe ve raporlama ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Finans

Banka Hesabı

Kredi

POS

ÖKC

Çek

Teminat

+

Muhasebe

SMMM

YMM

Denetim

Vergi

Bütçe

Raporlama

+

Hukuk

Sözleşmeler

KVKK

İcra

İflas

Arabuluculuk

Dava

+

İK

İşe alım

Performans

Bordrolama

Yetenek

Sadakat

Ücret

+

Bilişim

ERP

Ofis yazılımları

Sunucu

Laptop

E-fatura

E-imza

+

Satış

Satınalma

Kalite

Müşteri

İdari İşler

Güvenlik

Devlet

Bilişim

İk

Muhasebe

Finans

Güvenlik

Hukuk

İdari İşler

Kalite

Müşteri Yönetimi

Pazarlama

Satış

Satınalma

Kurumsal

Arge

Girişimcilik

Devlet